Program Rybnickich Dni Literatury 2022
Spektakl dla dzieci i dorosłych Alicja w krainie czarów
siedemdziesięciopięciolecie Miejskiej Orkiestry Dętej Rybnik i czterdziestolecie dyrygentury Mariana Wolnego. Gala wręczenia Honorowej Złotej Lampki Górniczej
Koncert piosenki autorskiej i poetyckiej: Piosenki z niejednej półki
Awaria Świata: Ewa Lipska - głos, Leszek HeFi Wiśniowski - muzyka. 53. Rybnickie Dni Literatury
Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia. Spotkanie z Antonim Piechniczkiem i autorami jego biografi: Beatą Żurek i Pawłem Czado
Koncert Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej oraz zaproszonych gości
Dziesiąty Festiwal imienia Henryka Mikołaja Góreckiego U źródeł sławy - Młodzi Laureaci Międzynarodowych Konkursów Muzycznych
Siesta w drodze. wystąpi Lucia de Carvahlo
Dziewiąte Rybnickie Zaduszki Muzyczne 29 października 2022 o godzinie 18.00

Aktualności halo! Rybnik

W punkcie halo!Rybnik można zamawiać tabliczki adresowe na swoją posesję. Tabliczki zaprojektowane w ramach Systemu Informacji Miejskiej, dostępne są w trzech wymiarach.

NIEDZIELA, 16.10, GODZ. 15.00

 

Wernisaż wystawy "La Isla Bnita" Katarzyny Czampiel

SOBOTA, 8.10, GODZ. 16.00

Katarzyna Czampiel z zawodu projektantka tekstyliów, malarka, fotografka, podróżniczka, rybniczanka. Absolwentka Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Stanisława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku Projektowanie Tkaniny i Ubioru. Obecnie kontynuuje studia magisterskie drugiego stopnia, na kierunku Projektowanie Tkaniny i Stylizacji Wnętrz.
 
Inspiracje autorki można odnaleźć w opowieściach podróżniczych, folklorze nie tylko polskim, kulturze arabskiej, rzemiośle ludzi rdzennych każdej kultury oraz w naturze, która daje siłę kreatywności. Artystka chce pokazać swoje duchowe przeżycia oraz wewnętrzne piękno, stosując techniki mieszane. Przekształcając fotografię, mieszając ją z rysunkami, by stworzyć obłędne kolorowe wzory, fotomontaże, kolaże i projekty graficzne.
 
O wystawie
 
Wystawa "La Isla Bonita" (Piękna Wyspa) opowiada o podróży na Wyspy Kanaryjskie. Autorka pracowała jako wolontariusza European Solidarity Corps (Europejski Korpus Solidarności) na wyspie La Palma. Piękno wulkanicznej wyspy, bioróżnorodność, plaże, historia wyspy i spiralne petroglify na skałach stworzone przez rdzenną ludność, która przybyła na wyspy z północnej Afryki, z Ludu Amazigh; były inspiracją do stworzenia fotomontaży i rysunków. Zdjęcia zrobione również na innych wyspach: La Gomera, Teneryfa, Gran Canaria.
 
Wystawa dostępna od 8.10 do 27.10.2022 w halo! Rybnik.

CZWARTEK, 20 PAŹDZIERNIKA, godz. 18:00

Teatr Ziemi Rybnickiej wraz z Wolną Inicjatywą Artystyczną – Wytrych ma zaszczyt zaprosić w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury na V Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej, który odbędzie się:
20 października 2022 w Halo! Rybnik przy ul. Jana III Sobieskiego 20 o godz. 18:00
– Muzycznie umili czas zespół BLAIR (Rafał Swacha - gitara, Krzysztof Marek - bas, wokal).
– Otwarcie listy zgłoszeń nastąpi na godzinę przed konkursem (o godz. 17:00), a zamknięcie w momencie rozpoczęcia konkursu.
– Prosimy o zapoznanie się z regulaminem poniżej.
– Regulamin dostępny jest także w siedzibie Teatru Ziemi Rybnickiej ul. Plac Teatralny 1 i w Punkcie Informacji Miejskiej Halo! Rybnik przy ul. J. III. Sobieskiego 20.
 
=======================
 
Regulamin
V Otwartego Konkursu Jednego Wiersza
im. Janiny Podlodowskiej
w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury – 2022
… może już jutro kromka pogodnego chleba może już jutro powiem ci Dzień Dobry
Janina Podlodowska
Pragnienia
Z tomu: Żeby była miłość
1.
Organizatorem V Otwartego Konkursu Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej jest Teatr Ziemi Rybnickiej i Wolna Inicjatywa Artystyczna – Wytrych w Rybniku.
2.
Konkurs odbędzie się w dniu 20 października 2022 roku o godz. 18:00 w punkcie informacji miejskiej Halo! Rybnik przy ul. Sobieskiego 20 w Rybniku /zapisy na miejscu od godz. 17:00/.
3.
Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do osób powyżej 16 roku życia. W przypadku uczestników poniżej 18 roku życia wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. W konkursie nie może brać udziału czynna redakcja magazynu Wytrych i stali współpracownicy pisma.
4.
Uczestnik prezentuje jeden wiersz własnego autorstwa, napisany w języku polskim, nie nagradzany na innych konkursach oraz nie drukowany w czasopismach literackich ani w publikacjach książkowych, a także nie może być publikowany w Internecie. Forma i tematyka wierszy jest dowolna. Zgłaszane utwory nie powinny przekraczać 50 wersów. Po prezentacji tekst utworu podpisany Imieniem i Nazwiskiem autora w formie wydruku należy przedłożyć jury.
5.
Uczestnicy konkursu mają za zadanie osobiście zaprezentować przed zgromadzoną publicznością oraz jurorami jeden utwór poetycki własnego autorstwa. W uzasadnionych przypadkach organizator może wyrazić zgodę na zastępstwo podczas prezentacji przez inną osobę.
6.
Otwarcie listy zgłoszeń nastąpi na godzinę przed rozpoczęciem konkursu a zamknięcie listy w momencie rozpoczęcia konkursu. Zgłoszenie na konkurs następuje poprzez wpisanie tytułu wiersza wraz z danymi osobowymi uwzględniającymi formę kontaktu z autorem /mail; telefon/ na listę uczestników i jest równoznaczne z zaakceptowaniem przez autora regulaminu konkursu oraz z bezpłatnym przekazaniem na rzecz Organizatorów (wymienionych w pkt. 1 regulaminu) autorskich praw majątkowych do zgłoszonego wiersza i zgody na jego wykorzystanie w formie publikacji w Dodatku Specjalnym do magazynu literackiego Wytrych i promocji konkursu przez organizatorów. Jednocześnie uczestnik poświadcza, że prezentowany utwór jest w całości jego autorstwa i nie narusza praw osób trzecich, a także ponosi wyłączną odpowiedzialność z tytułu ewentualnego naruszenia przez siebie prawa.
7.
Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na wykorzystanie danych osobowych oraz wizerunku na potrzeby promocji konkursu zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 Nr 101, poz. 926).
8.
Organizator powołuje Jury w trzyosobowym składzie, które wyłoni laureatów oraz wyróżnionych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi tego samego dnia. Dla zwycięzcy i dwóch kolejnych miejsc przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości:
I miejsce – 800 zł.
II miejsce – 500 zł.
III miejsce – 300 zł.
Dla wyróżnionych utworów nie przewidziano nagród pieniężnych. Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w Dodatku Specjalnym do magazynu literackiego Wytrych ,,Jesień-Zima – 2022”.
9.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w Regulaminie oraz do innego podziału nagród. Sprawy sporne oraz nieobjęte Regulaminem rozstrzyga Jury oraz Organizator.
Organizatorzy

PONIEDZIAŁEK, 10 PAŹDZIERNIKA, godz. 17:00

halo! Rybnik po raz drugi będzie gościć rybnickiego pisarza, aby porozmawiać o jego najnowszej powieści „Elohim. Ostatni reset”.
 
Mariusz Brzezina jest autorem książek o tematyce przygodowej, historycznej, sensacyjnej oraz fantastyczno-naukowej. Twórca na codzień pracuje w rybnickiej policji, a w wolnym czasie gra na instrumentach perkusyjnych.
Na początku br. roku rozmawialiśmy w halo! Rybnik o dwóch publikacjach Brzeziny. Tym razem tematem przewodnim będzie „Elohim. Ostatni reset”.
Książka opowiada o przygodach młodej naukowczyni Olgi Wagner. Próbuje ona, razem ze swoim mentorem i przyjacielem profesorem Stanisławem Wydrzyńskim, rozwikłać tajemnicę związaną z niezwykłymi odkryciami archeologicznymi, których dokonują w najdalszych zakątkach świata. Po latach pracy prawda okazuje się znacznie mroczniejsza niż początkowo mogło się wydawać.

Powieść Mariusza Brzeziny czyta się jednym tchem. Łączy historyczną erudycję i wartką akcję, ale daje też szansę na zastanowienie się nad odwiecznymi pytaniami zadawanymi sobie przez ludzkość.
 
Zapraszamy do halo! Rybnik 10 października o godz. 17.00 na spotkanie w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury.

 

ŚRODA, 5 PAŹDZIERNIKA, godz. 17:00

Zapraszamy na spotkanie autorskie nt. książki „Wojna jest kobietą” Moniki Fibic.
Książka ta to zbiór reportaży z trzydziestoma dziewięcioma kobietami, które przeżyły II wojnę światową. Wprowadziły one autorkę w sam środek wojennej rzeczywistości oraz swojej duszy. Pokazały jej „kobiecą” wojnę. Sześć z tych kobiet już nie żyje chociaż autorka rozmawiała z nimi jesienią ubiegłego roku.
Dzięki tej książce zobaczycie wojnę z zupełnie innej, nie znanej Wam dotąd strony oraz poczujecie ducha epoki, która z całą pewnością wpłynęła na to, kim dzisiaj jesteśmy i w jakiej Polsce żyjemy.
Monika Fibic urodziła się 1975 roku ma Górnym Śląsku, gdzie mieszka do dziś. Etnolog z wykształcenia i zamiłowania. W sercu nosi Śląsk z całym jego bogactwem kulturowym, obrzędowym i historycznym. Szerzy śląską kulturę wśród dzieci i młodzieży odwiedzając szkoły okolicznych powiatów.
Zgłębia nieoczywiste oblicze II wojny światowej oraz historii międzywojennej poprzez swoją pracę reporterską w Domach Opieki w całej Polsce.
Autorka takich książek jak: „O jednej, która nade wszystko kochała Śląsk” , „Za starego piyrwyj, czyli Ślązaków portret własny”, „Ciernie wojennej zawieruchy”. Poza tym szczęśliwa mężatka oraz matka córki i dwóch synów.
Spotkanie odbędzie się w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury, zapraszamy 5 października o godzinie 17.00.

ŚRODA, 12 PAŹDZIERNIKA, godz. 16:00

WIA – 68 Środa z Wytrychem
Zapraszamy 12 października do halo! Rybnik, gdzie na poetycko Środa z Wytrychem.
Start o godz. 16:00 do zamknięcia lokalu halo! Koniecznie przyjdź z wierszem (będziemy wdzięczni jak teksty byłyby w formie drukowanej w 2 egzemplarzach).
Zapraszamy także artystów sztuk wszelakich.
Później tradycyjnie idziemy w miasto (opcja zależna od okoliczności).
Wstęp WOLNY.

PIĄTEK, 14 PAŹDZIERNIKA, godz. 16:00

Spotkanie przy kawie z koordynatorami wolontariatu rybnickich organizacji i instytucji.
Zapraszamy osoby, które są zainteresowane zaangażowaniem się w wolontariat, a także osoby, które już są wolontariuszami.
Ośrodek Pomocy Społecznej przedstawi propozycję wolontariatu z Seniorami w ramach "Korpusu Wsparcia Seniorów".
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku przedstawi rządowy program "Korpus Solidarności", w ramach którego wolontariusze mogą korzystać z licznych benefitów.
Zostaną przedstawione również inne możliwości wolontariatu w Rybniku.
Gościem specjalnym będzie pan Denis Bichler - wolontariusz, koordynator wolontariatu oraz twórca strony internetowej dla wolontariuszy MOSiR w Rybniku. Opowie o swoich doświadczeniach oraz dlaczego warto zaangażować się w wolontariat.
Osoby, które chcą otrzymać więcej informacji, zapraszamy do kontaktu telefonicznego - 32 43 99 306.
Współorganizatorami wydarzenia jest Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz halo! Rybnik.
NIEDZIELA, 30 PAŹDZIERNIKA, godz. 15:00
 
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję spotkań przy grach planszowych.
Nie zabraknie gier stolikowych, karcianych, bitewnych czy tych z cyklu "gdzie pomyśleć nie zaszkodzi".
Masz swoją ulubioną grę? Koniecznie ją zabierz i zagraj z innymi!
Spotkanie otwarte - zabierz kolegę, dziewczynę, sąsiada i wpadnij do nas!
Gwarancja dobrej zabawy i miłej atmosfery w pakiecie!
NIEDZIELA, 9 PAŹDZIERNIKA, godz. 16:00
 
Cześć, tu Ela i Paya!
 
Jesteśmy tłumaczkami, literaturoznawczyniami i od prawie trzech lat prowadzimy podkast o książkach „Już tłumaczę”. Polecamy w nim zarówno wartościowe nowości, jak i starsze tytuły, sięgamy po różne gatunki – od powieści, przez reportaże, biografie i wspomnienia, po poezję – a także oddajemy głos naszym słuchaczkom i słuchaczom w ramach Podkastowego Dyskusyjnego Klubu Książki.
 
Teraz przenosimy się z internetu do świata rzeczywistego i serdecznie zapraszamy na inaugurację Śląskiego Objazdowego Klubu Książki, która odbędzie się w niedzielę 9 października w Halo! Rybnik podczas Rybnickich Dni Literatury. Kolejne spotkania organizowane będą co kilka miesięcy w różnych śląskich miastach. Do udziału zachęcamy wszystkich miłośników i miłośniczki literatury, którzy chcą w przyjaznym gronie porozmawiać o książkach.
Podczas pierwszego spotkania będziemy omawiać „Zawsze mieszkałyśmy w zamku” autorstwa Shirley Jackson (tłum. Ewa Horodyska).
Początek: godz. 16:00.
Do zobaczenia!

PONIEDZIAŁKI, 10 I 24 PAŹDZIERNIKA, godz. 11:30

Spotkanie oddechowo-relaksacyjne skierowane do starszych osób.
Zajęcia będą odbywały się 2 razy w miesiącu. Będzie to czas pracy z najgłębszą formą wydechu. Ćwiczenia przepony i toru przeponowo-brzusznego. Prosta gimnastyka dla każdego.
Proponowane ćwiczenia opierają się na pracy z wyobraźnią i korzystają z różnych gadżetów dostępnych dla każdego.
Regularny śmiech dotlenia organizm, usuwa toksyny, wyzwala hormony szczęścia, czyli endorfiny i wzmacnia odporność.
 
Prowadzenie: Lidia Białecka (halo! Rybnik, trener śmiechu i kompetencji miękkich).
 
MIEJSCE:
Teatr Ziemi Rybnickiej, Galeria Oblicza (I piętro)
10.10, 24.10
godz. 11.30-13.00.
Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: halorybnik@gmail.com
Szczegóły: tel. 32 43 92 200

WYDARZENIE ODWOŁANE - PRZEPRASZAMY

NIEDZIELA, 2 PAŹDZIERNIKA 2022, godz. 16:00

Jest nam nieopisanie miło zaprosić Was na jesienne spotkanie szyciowe, które odbędzie się w halo! Rybnik . Tym razem bez turkotu maszyny poświęcimy chwilę czasu na lekcje cierpliwości z tamborkiem w roli głównej i pohaftujemy trochę. Na spokojnie przy gorącym kubku herbaty, jesieniową porą porozmawiamy o życiu i szyciu.
Spotkanie jest nieodpłatne i nie wymaga zapisów.

*udział w warsztatach jest jednoznaczny ze zgodą na publikacje zdjęć w social mediach
*spotkanie dla osób 16+.

SOBOTA, 8 PAŹDZIERNIKA 2022, godz. 09:00

Cykl ten skierowany jest do wielbicieli monet, banknotów i innych znaków pieniężnych.
Wydarzenie towarzyszy jarmarkowi staroci, odbywającemu się w drugą sobotę miesiąca na rybnickim deptaku.
Spotkanie będzie okazją do wymiany i katalogowania monet oraz do dyskusji na temat ich pochodzenia, kręgu ich użytkowników, czy też określenia dodatkowych funkcji poszczególnych egzemplarzy.

SOBOTA, 8 PAŹDZIERNIKA, godz. 14:00

Social Language Meeting to spotkanie dla osób zainteresowanych niezobowiązującymi rozmowami w obcych językach.
Odbywa się w co drugą sobotę w halo! Rybnik.
Mamy nadzieję, że jesteście nadal zainteresowani rozmowami w obcych językach. A może chcielibyście spotkać obcokrajowców mieszkających w naszej okolicy?
To spotkanie jest dla Was.

Polecamy
Balet Virski z Ukrainy
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
dopisz się do naszego newslettera
Social Media
Facebook Instagram YouTube
Polub nas na Facebooku
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dopisz się do naszego newslettera Zapisz się
Miasto Rybnikhalo! RybnikGazeta RybnickaDKF Ekran
Karta Dużej RodzinyKarta Seniora
NowinyRybnik.com.pl
TVT Telewizja RegionalnaRadio 90
zamknij