{messages}

Archiwum: październik 2022

Wernisaż wystawy "La Isla Bnita" Katarzyny Czampiel

SOBOTA, 8.10, GODZ. 16.00

Katarzyna Czampiel z zawodu projektantka tekstyliów, malarka, fotografka, podróżniczka, rybniczanka. Absolwentka Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Stanisława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku Projektowanie Tkaniny i Ubioru. Obecnie kontynuuje studia magisterskie drugiego stopnia, na kierunku Projektowanie Tkaniny i Stylizacji Wnętrz.
 
Inspiracje autorki można odnaleźć w opowieściach podróżniczych, folklorze nie tylko polskim, kulturze arabskiej, rzemiośle ludzi rdzennych każdej kultury oraz w naturze, która daje siłę kreatywności. Artystka chce pokazać swoje duchowe przeżycia oraz wewnętrzne piękno, stosując techniki mieszane. Przekształcając fotografię, mieszając ją z rysunkami, by stworzyć obłędne kolorowe wzory, fotomontaże, kolaże i projekty graficzne.
 
O wystawie
 
Wystawa "La Isla Bonita" (Piękna Wyspa) opowiada o podróży na Wyspy Kanaryjskie. Autorka pracowała jako wolontariusza European Solidarity Corps (Europejski Korpus Solidarności) na wyspie La Palma. Piękno wulkanicznej wyspy, bioróżnorodność, plaże, historia wyspy i spiralne petroglify na skałach stworzone przez rdzenną ludność, która przybyła na wyspy z północnej Afryki, z Ludu Amazigh; były inspiracją do stworzenia fotomontaży i rysunków. Zdjęcia zrobione również na innych wyspach: La Gomera, Teneryfa, Gran Canaria.
 
Wystawa dostępna od 8.10 do 27.10.2022 w halo! Rybnik.
PONIEDZIAŁEK, 24 PAŹDZIERNIKA, godz. 16:30
 
Na cykl „POGADAJmy o historii...” składają się spotkania w formie dyskusji z uczestnikami i zaproszonymi gośćmi dla których historia to pasja, zawód, albo po prostu hobby.
Prowadzący oraz goście przybliżać będą zagadnienia zarówno odległej historii, jak i tej najnowszej. Chcemy wspólnie poznawać i dyskutować o istotnych wydarzeniach i procesach historycznych wpływających na kształt dziejów naszego świata, szerzyć wiedzę i kształtować świadomość historyczną.
Spotkania adresujemy do wszystkich osób zainteresowanych historią.
Na kolejnym spotkaniu pogadamy o mrocznych wydarzeniach II wojny światowej na terenach dzisiejszej Łotwy, Białorusi i Rosji.
Poznamy historię ludzi, którzy walczyli w niemieckich mundurach Wehrmachtu, policji i SS przeciwko Związkowi Sowieckiemu, jako Legion Łotewski.
Naszym narratorem będzie Alex Kurzem. Australijczyk, Łotysz, Żyd, Rosjanin...?
Człowiek, który niemal całe swoje życie skrywał wielką tajemnicę.
Może ją rozwikłamy...
Widzimy się w poniedziałek 24 października o godzinie 16.30.

NIEDZIELA, 23 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 15:00

Przed nami kolejny spacer z Małgorzatą Płoszaj.
Tym razem będziemy wędrować śladem niektórych patronów naszych ulic. I to nie tych znanych w całej Polsce, a zasłużonych głównie dla Rybnika i okolic.
Sprzed halo! Rybnik pójdziemy ulicą Franciszka Rybnickiego, po drodze zahaczając o uliczkę Jana Poloka. Dalej ulicą ks. Brudnioka powędrujemy w stronę dróżki profesora Libury. Dojdziemy do ulicy Jana Kotucza, z której dotrzemy do dzielnicy Północ, gdzie posłuchamy o Maksymilianie Basiście, Marianie Różańskim oraz burmistrzu Weberze.
 
Czas trwania ok. 2,5 godz.
 
Data: 23.10. Zbiórka: 15.00, przed punktem informacji Halo! Rybnik.

NIEDZIELA, 16.10, GODZ. 15.00

 

CZWARTEK, 27 PAŹDZIERNIKA, godz. 16:30

Ô swojij przygodach ze Afrykōm porozprowio nōm Lucjan Buchalik (ur. 1961), etnolog-afrykanista, muzealnik kustosz dyplomowany, Ślōnzok urodzony w Rybniku, zamieszkały w Rowniu (Żory). Skończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie etnografii (1986). Ukończył trzy-semestralne studia podyplomowe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie muzealnictwo (1997-99). Doktorat na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu (2008).
Stworzył od podstaw stałą ekspozycję zbiorów pozaeuropejskich i śląskich w Żorach. Do Afryki wyjechał po raz pierwszy jako student (1985), od tego czasu prowadzi badania etnologiczne w Afryce Zachodniej. W ramach badań wielokrotnie organizował wyprawy do Maroka, Algierii, Egiptu, Mali, Burkiny Faso, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Beninu, Ugandy, Gwinei, Kamerunu oraz Czadu, które zasiliły zbiory muzeum. Dotychczasowym tematem badań było pokrewieństwo żartów między ludami Dogon z Mali i Kurumba z Burkiny Faso (1997-2004). Tematyka ta jest dość istotna z punktu widzenia funkcjonowania współczesnych (wieloetnicznych) państw Afryki Zachodniej. Później prowadził badania z zakresu antropologii turystyki na przykładzie Dogonów z Mali, Sombów z Beninu i Tambermów z Togo (2007-17). Aktualnie prowadzi badania nad zmianami w kulturze wśród Kurumbów z północnej części Burkiny Faso.
Po studiach rozpoczął pracę w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, którego dyrektorem był w latach 1990-2002. Od 2003 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum Miejskiego w Żorach. W latach 1997-2013 prowadził zajęcia z „Antropologii społeczeństw pozaeuropejskich – zderzenie kultur” w Instytucie Nauk Społecznych i Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie.
Opublikował książki: Kolorowy Sahel (2000), Niewolnicy kobiet czyli pokrewieństwo żartów Dogonów i Kurumba (2009), Dogon ya gali. Dawny świat Dogonów (2011), Dogonowie z bliska t. 3 (2022) oraz ponad sto artykułów w literaturze fachowej i popularnej, przede wszystkim na tematy afrykańskie ale także azjatyckie i śląskie. Kurator kilkudziesięciu wystaw nagrodzonych m.in.: SYBILLĄ.
Od 2014 r. członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, należy również do Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz ICOM Polska (International Council of Museums)
Uczestniczył w budowie szkoły podstawowej w Pobe-Mengao (ok. Djibo, północna część Burkiny Faso), projekt był finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych a organizowany przez Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju z Warszawy oraz Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa. Udziela się w działalności charytatywnej w Burkinie Faso. W 2022 r. uczestniczył w poszukiwaniu porwanego w tym kraju polskiego turysty.
Całość pokludzi Prezes DURŚ Jôzef Porwoł a Tomasz Świerczek. Transmisja online Krzysztof Szweda.

SOBOTA, 5 LISTOPADA, godz. 16:30

Niko Chan to rybnicka nastolatka zafascynowana komiksami z gatunku manga , tworząca własne historie inspirowane tym gatunkiem.

Wystawa będzie przedstawiała 4 historie inspirowane komiksami manga połączone ze słowiańskimi legendami czy obserwacjami otaczającej rzeczywistości, do których oko ma Niko Chan.

Strona: https://nikochanartpl.blogspot.com/

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 listopada o godzinie 16.00, a wystawę można oglądać w halo! Rybnik od 30 października do 13 listopada 2022 roku.

"Coś z niczego-czyli jak korzystać z recyklingu". Zakładki z filcu.

SOBOTA, 22.10, GODZ. 15.00

Warsztaty poprowadzi Czesława Brańska, która jak sama mówi, lubi tworzyć rzeczy z produktów, jakie znajduje w przysłowiowej szufladzie.
 
Z czasem, gdy ubywało obowiązków rodzinnych, tworzenie przeróżnej sztuki użytkowej stało się pasją twórczyni strony facebookowej "Roszady z Szuflady".
 
Celem warsztatów jest propagowanie recyklingu- nie wyrzucaj, wykorzystaj.
1 PAŹDZIERNIKA DO 30 PAŹDZIERNIKA
 
Konkurs Wokalny „Jesienna Piosenka” jest dedykowany dla osób w wieku od 14 do 19 lat.
Uczestnik w dniu zgłoszenia swojego udziału musi mieć ukończone 14 lat oraz nie może mieć ukończonych 20 lat.
Warunkiem udziału jest prawidłowe wypełnienie „Karty zgłoszenia” w emailu zgłoszeniowym w terminie do 30 października 2022 r. oraz dołączenie linku z nagraniem umieszczonym na kanale uczestnika w serwisie YouTube (do emaila zgłoszeniowego) na adres: stowarzyszenie.muzyczne.ymca@gmail.com.
Konkurs odbywa się ONLINE.
Ważne terminy:
1 października 2022 – start konkursu, przyjmowanie zgłoszeń
30 października 2022 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń
6 listopada 2022 – finał konkursu, przesłuchiwanie zgłoszeń i ogłoszenie wyników
Nagrody:
NAGRODA GŁÓWNA
DRUGA NAGRODA
TRZECIA NAGRODA
WYRÓŻNIENIA
KROK 1
Nagraj filmik na którym śpiewasz piosenkę o tematyce jesiennej, o max. długości 4 minut.
KROK 2
Opublikuj na YouTube i wyślij swoje zgłoszenie e-mailem
KROK 3
Podziel się swoim filmikiem z innymi.
ZASADY
Dla kogo?
Dla śpiewającej młodzieży z całej Polski w wieku od 14 do 19 lat.
Nagranie wideo:
- możesz używać podkładu,
- możesz używać mikrofonu,
- nie możesz w nagranie ingerować,
- nagranie musi być LIVE,
- tytuł Twojego filmu na YouTube musi się składać z następujących członów:
IMIĘ I NAZWISKO, TYTUŁ UTWORU, JESIENNA PIOSENKA 2022.