• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Trochę historii

Teatr Ziemi Rybnickiej jest największą samorządową instytucją kultury w południowo-zachodnim subregionie województwa śląskiego i jedną z największych w województwie śląskim działającą od 4 grudnia 1964 r. TZR jest organizatorem lub współorganizatorem ważnych wydarzeń artystycznych o zasięgu nie tylko miejskim, ale również regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Umożliwia kontakt publiczności z muzyką klasyczną i popularną oraz teatrem, zaprasza pisarzy, poetów i innych artystów z różnych dziedzin sztuki, prezentuje dorobek plastyków i fotografów. Organizuje i wspiera ruch amatorski, prowadzi jako jednostka nadrzędna Klub kultury „Harcówka” w dzielnicy Ligota-Ligocka Kuźnia, Punkt Informacji Turystycznej halo! Rybnik oraz Galerię Sztuki Rzeczna – Rybnickie Centrum edukacji Artystycznej.
W ciągu sześćdziesięciu lat działalności scena teatru była świadkiem wielu wydarzeń artystycznych, często o charakterze i skali ponadregionalnej. Od lat sześćdziesiątych w Teatrze organizowane są tu co roku Rybnickie Dni Literatury, jedno z najstarszych wydarzeń literackich o zasięgu ogólnopolskim. Rybnik posiada również duże tradycje muzyczne. Należy wspomnieć o istniejącej tu w latach 1960-1995 Filharmonii Rybnickiej, której działalność została przywrócona w roku 1999 i funkcjonuje obecnie w ramach Towarzystwa Muzycznego imienia Braci Szafranków. Miasto Rybnik to również tradycje jazzowe. Od 1985 roku w teatrze odbywa się festiwal muzyczny pod nazwą Silesian Jazz Meeting, goszczący na scenie wielkie gwiazdy polskiego i również światowego jazzu. W 2008 roku powołano do życia Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego, od niedawna noszący imię Czesława Gawlika, prekursora muzyki jazzowej w Rybniku, animatora, pianisty i aranżera, a przede wszystkim organizatora wydarzeń muzycznych w mieście.
Teatr Ziemi Rybnickiej posiada salę na 650 miejsc (525 miejsc liczy sala widowiskowa i 125 - balkon). Ponadto w Teatrze znajdziemy salę kameralną, salę baletową, Galerię „Oblicza”, Galerię „Sztuki”, a także profesjonalną scenę plenerową na terenie rybnickiego Kampusu.

pdf
plik pdf - 18.9 MB

55 lat Teatru Ziemi Rybnickiej