{messages}

Archiwum: sierpień 2021

17 października o godz. 15.00 Jacek Kamiński zaprasi na comiesięczny spacer z przewodnikiem. Tematem spotkania będą "Sukcesy i porażki ochrony rybnickich zabytków".

Kiedy narodziła się idea ochrony zabytków i kiedy dotarła na nasz teren? Jakie są prawne aspekty działań zachowujących spuściznę naszych przodków? Co się udało, a co straciliśmy? Czy obiekt odtworzony posiada wartość zabytkową? Jakie są najpilniejsze wyzwania na przyszłość?

16 października o godz. 17.00 w halo! Rybnik pojawi się Joanna Suwała - fundatorka i prezes Śląskiej Fundacji "Życie dla Jeży", by opowiedzieć o prowadzonej przez siebie działalności.
 
Śląska Fundacja "Życie dla Jeży" powstała w celu prowadzenia działań na rzecz ratowania jeży, ochrony środowiska naturalnego oraz finansowania Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Stanowicach.

14 października o godz. 18.00 Wolna Inicjatywa Artystyczna – Wytrych wraz z Teatrem Ziemi Rybnickiej zaprasza w ramach 52. Rybnickich Dni Literatury na IV Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej.

Oprawę muzyczną zapewnia zespół MRZenie.
 
– Otwarcie listy zgłoszeń nastąpi na godzinę przed konkursem (o godz. 17:00), a zamknięcie w momencie rozpoczęcia konkursu.
 
– Konkurs ma charakter otwarty i każdy powyżej 16 roku życia może wziąć udział (oprócz czynnego zespołu redakcyjnego magazynu Wytrych). Uczestnik prezentuje jeden wiersz własnego autorstwa, napisany w języku polskim, nie nagradzany na innych konkursach oraz nie drukowany w czasopismach literackich ani w publikacjach książkowych, a także nie może być publikowany w Internecie. Forma i tematyka wierszy jest dowolna, jedynie ograniczona do 50 wersów tekstu. Tekst w formie wydruku należy przedłożyć jury.
 
– Oceny wierszy dokona 3 osobowe jury w składzie:
Barbara Janas-Dudek (przewodnicząca), Marian Lech Bednarek i Leszek Sobeczko
 
– Przewidziane są nagrody pieniężnie za 1-sze trzy miejsca (odpowiednio: 800,- 500,- 300,-).
Dla wyróżnionych utworów nie przewidziano nagród pieniężnych. Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w Dodatku Specjalnym do magazynu literackiego Wytrych.
 

 

11 grudnia o godz. 9.00 odbędzie się kolejne spotkanie miłośników numizmatów. Cykl ten skierowany jest do wielbicieli monet, banknotów i innych znaków pieniężnych. Wydarzenie towarzyszy jarmarkowi staroci, odbywającemu się w drugą sobotę miesiąca na rybnickim deptaku.
8 listopada o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Michałem M. Palicą, który od wielu lat bada historię międzywojennego Rybnika. Jest autorem setek artykułów prasowych w lokalnych mediach. Historię rybnickiego międzywojnia stara się propagować również w pismach periodycznych w całej Polsce.
 
Teraz, staraniem redakcji Rybnik.com.pl ukazała się na rynku jego najnowsza książka „Życie w przedwojennym Rybniku”.
 
Michał M. Palica na podstawie materiałów źródłowych, ale przede wszystkim własnych badań i dziesiątkach przeprowadzonych wywiadów ze świadkami tamtych czasów, serwuje nam pasjonującą opowieść o losach znanych ludzi, ale przede wszystkim życiu zwykłych rybniczan.
6 listopada o godz. 17.00 Jacek Kamiński spotka się w halo! Rybnik z Justyną Kotulą, by przeprowadzić dyskusję o jej książce zatytułowanej „Cel uświęca wydobycie”. Trudna praca, tematy "z dołu" i górniczy stan oczami młodej kobiety, małżonki górnika. Życie górników to nie tylko ciężka praca "na dole", to również proza życia codziennego i erotyka. Każdy przepracowany dzień potrafi być inny i ciekawszy od poprzedniego.
 
Jacek Kamiński - architekt, miłośnik lokalnej historii, współautor cyklu "Przewodnik znowu czeka..." poprowadzi dyskusję nad nową książką, młodej, rybnickiej autorki.