{messages}

Archiwum: luty 2023

Social media - jak świadomie budować markę w sieci?

CZWARTEK, 2 LUTEGO , GODZ. 16.00

Interesuje Cię tematyka komunikacji firmy, tworzenie content’u? Chcesz poznać ważne elementy social mediów w firmie? Przyjdź na spotkanie edukacyjne "Social media – jak świadomie budować markę w sieci?", które odbędzie się w ramach inicjatywy "Rybnik dla biznesu". Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsca przez wysłanie maila na adres: inwestor@um.rybnik.pl 

Promocja książki "Opawscy Przemyślidzi w dziejach i kulturze"

PIĄTEK, 3 LUTEGO, GODZ. 16.00

Spotkanie, w którym udział weźmie międzynarodowe gremium:
1. prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dziekan Wydziału Filozoficzno-Przyrodniczego Śląskiego Uniwersytetu w Opawie , współautorka książki
2. dr Ilona Matejko-Peterka, Prodziekan tegoż Wydziału, współredaktorka i współautorka książki
3. prof. dr hab. Jerzy Sperka, Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, współredaktor i współautor książki
4.prof. dr hab. Bogusław Czechowicz (Śląski Uniwersytet w Opawie), współredaktor i współautor książki
5. dr Bogdan Kloch (Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku), współredaktor i współautor książki

PONIEDZIAŁEK, 6 I 20 LUTEGO, GODZ. 11.30

 

Spotkanie oddechowo-relaksacyjne skierowane do starszych osób.
Pierwsze spotkanie może być zaskakujące dla wielu, ale warto spróbować.
Grupa stopniowo się powiększa. Zajęcia będą odbywały się 2 razy w miesiącu. Będzie to czas pracy z najgłębszą formą wydechu. Ćwiczenia przepony i toru przeponowo-brzusznego. Prosta gimnastyka dla każdego.
 
Proponowane ćwiczenia opierają się na pracy z wyobraźnią i korzystają z różnych gadżetów dostępnych dla każdego.
Regularny śmiech dotlenia organizm, usuwa toksyny, wyzwala hormony szczęścia, czyli endorfiny i wzmacnia odporność.
 
Prowadzenie: Lidia Białecka (halo! Rybnik, trener śmiechu i kompetencji miękkich).
 
MIEJSCE:

Teatr Ziemi Rybnickiej
06.02.2023
godz. 11.30-13.00.
 
Teatr Ziemi Rybnickiej
20.02.2023
godz. 11.30-13.00.
 
Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: halorybnik@gmail.com
Szczegóły: tel. 32 43 92 200 

CZWARTEK, 9 LUTEGO, godz. 16:30

Warsztaty przyrodniczo edukacyjne rozpoczniemy od tematyki która przed sezonem zimowym trzeba poruszyć.
Czyli jak zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół , którzy zdecydowali się zostać z nami na zimę.
Z tej okazji przygotujemy dla nich pyszne przekąski pełne ziaren i substancji odżywczych .
Kule, kostki i zawieszki - przyrządzimy je wspólnie i zabierzemy do swoich domów aby zadbać o ptaki w czasie zimy.
 
Każdy będzie miał okazję aby stworzyć swoi autorski obrazek z wykorzystaniem ziaren różnego kształtu i koloru , to będzie feria barw w nietuzinkowym wydaniu. 
Na zakończenie warsztatów poszerzymy wiedzę na temat ptaków, dowiemy się które z nich odlatują do ciepłych krajów , a które zostają z nami na zimę wykorzystamy do tego grę edukacyjną .
 
zapraszamy do zapisów:
- przez Messenger Fundacji
- telefonicznie 506-482-108
Zapraszamy dzieci w wieku 4-8 lat
Młodsze dzieci zapraszamy także, z asystą Rodzica
Zajecia trwają godzinę zegarową
zapraszamy Dorota i Martyna
Koszt zajęć 20 zł

 

Środa z Wytrychem. Czytanie dla Joli

ŚRODA, 8 LUTEGO, GODZ. 16.00

WIA –72 Środa z Wytrychem. Czytanie dla Joli
 
Zapraszamy o8 lutego do halo! Rybnik, gdzie na poetycko , „Środa z Wytrychem”. Tym razem wyjątkowe to WIA, bo pod hasłem ,,Czytanie dla Joli”, podczas którego przeprowadzimy zbiórkę na doraźną pomoc dla Joli.
 
Kim jest Jola? Jola Walencik to poetka, autorka książki poetyckiej pt. Czasem pisane (2020) oraz licznych publikacji w prasie. Związana z Wytrychem, a także z Rydułtowską Grupą Literacką Zwrotka i Grupą Lokalnych Twórców z Wodzisławia Śląskiego. Do jesieni ubiegłego roku pomimo komplikacji zdrowotnych aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym i społecznym. We wrześniu ub. roku po nieudanej operacji i komplikacjami z tym związanymi straciła wzrok. Na okładce jej książki jest fotografia budzika, wymowne. Niech tego dnia budziki przypomną Wam o tym szczególnym WIA.
 
Start o godz. 16:00 do zamknięcia lokalu halo!
Koniecznie przyjdź z wierszem, obrazem, rzeźbą, książką, czymkolwiek /wylicytujemy/.
Wstęp WOLNY!!!

SOBOTA 18 LUTEGO, NIEDZIELA 19 LUTEGO, godz. 10:00

Rybniccy farmaceuci zapraszają na spotkanie - przegląd lekowy dla osób, które przyjmują na stałe 5 i więcej leków.
W nadchodzącej perspektywie usługa ta ma szansę zaistnieć w Polsce jako świadczenie w ramach NFZ. Spotkanie przeprowadzą farmaceuci mieszkający/pracujący w Rybniku, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym oraz studiami podyplomowymi w zakresie opieki farmaceutycznej nad osobami starszymi.
Przegląd lekowy to usługa skierowana przede wszystkim do: osób przyjmujących stale więcej niż 5 leków, szczególnie seniorów. Uważa się, iż u takich osób powinno się wykonać przegląd stosowanych leków ( w tym również ziół, witamin, suplementów) raz w roku oraz po każdym wypisie ze szpitala.
Celem przeglądu jest zapewnienie możliwie bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii, zapobieganie przypadkowym powieleniom leków, wsparcie w prawidłowym przyjmowaniu leków (np. leków w inhalatorach), zapobieganie lub łagodzenie dolegliwości wynikających z działań niepożądanych stosowanych leków.
Przegląd lekowy uwzględnia także takie problemy jak dzielenie tabletek, problemy z połykaniem tabletek, właściwą porą i sposobem przyjęcia leku.

 

WTOREK, 14 LUTEGO, godz. 17:00
 
14 lutego o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Żanety Szecówki-Szczepanek. Artystka zaprasza do galerii, do jej świata emocji. Tematem przewodnim prac są kolory, które silnie na nas oddziałują. Możemy nimi wesprzeć/poprawić swój nastrój. W obrazach artystka pragnie przekazać dobrą energię, radość, ciepło i nadzieję. Jej intencją jest, aby te obrazy uzdrawiały emocje, leczyły duszę i wnosiły światło do codzienności.
Żaneta Szecówka-Szczepanek o sobie:
- Witaj w świecie pozytywnych emocji, dobrych wibracji i pięknych barw, w kolorowym świecie mojej duszy. Mam na imię Żaneta. Jestem z wykształcenia homeopatą i terapeutą. Prywatnie mamą dwóch córek.
Kocham życie. Uwielbiam spędzać czas w towarzystwie ludzi, cenię też czas spędzony sam na sam ze sobą. Pomaganie innym daje mi radość, spełnienie i energię.
W malarstwie odnalazłam pasję, która pozwala mi na powrót do źródła, harmonii i wysokich wibracji. Malarstwo to dla mnie nie tylko wielka pasja i świetna zabawa (zwłaszcza, kiedy maluję z dziećmi). To również możliwość ekspresji własnej wrażliwości i harmonii. Nie znam się na sztuce, jestem amatorką. Robię to, co kocham i pragnę dzielić się tym z innymi, którzy czują podobnie. Od dziecka miałam wyczucie i talenty artystyczne, ale moja przygoda z płótnem, pędzlami i farbami zaczęła się całkiem niedawno w 2018 r., kiedy postanowiłam tchnąć radosne kolory do mojego domu. Długo przedtem szukałam obrazów tryskających barwami, z pozytywnym przesłaniem, które nadałyby moim wnętrzom charakteru, które mówiłyby same za siebie. W końcu zrozumiałam, że znalezienie takiego dzieła jest niemożliwe. Postanowiłam sama namalować coś, co mi w duszy gra. Pierwszy obraz był w jaskrawych kolorach, ale jak tylko powiesiłam go w salonie, od razu to miejsce stało się inne, radosne. Do kolejnych obrazów zaczęłam dodawać nowe elementy, faktury złocenia, nowe kolory. Uwielbiam kolory, ponieważ mają wielką moc. Każdy działa na psychikę i emocje człowieka. Ja wybieram te pozytywne, budujące.
Po wernisażu o godz. 18.15 zapraszamy na koncert relaksacyjny mis kryształowych w wykonaniu p. Żanety. Wstęp: 5 zł. Bilety do kupienia w halo! Rybnik.

PONIEDZIAŁEK, 27 LUTEGO, godz. 16:30

Na cykl „POGADAJmy o historii...” składają się spotkania w formie dyskusji z uczestnikami i zaproszonymi gośćmi dla których historia to pasja, zawód, albo po prostu hobby.
Prowadzący Rafał Lodziński przybliżać będzie zagadnienia zarówno odległej historii, jak i tej najnowszej. Chcemy wspólnie poznawać i dyskutować o istotnych wydarzeniach i procesach historycznych wpływających na kształt dziejów naszego świata, szerzyć wiedzę i kształtować świadomość historyczną.
Spotkania adresujemy do wszystkich osób zainteresowanych historią.
Tym razem w naszych opowieściach powrócimy na nasze, rybnickie podwórko...
Adam Grzegorzek pasjonat lokalnej historii, opowie o miejscach, obiektach które na przestrzeni lat zniknęły z krajobrazu dzielnicy Chwałowice. Spotkanie pozwoli prześledzić dynamiczne zmiany zachodzące w tej części Rybnika w ciągu ostatniego stulecia. Wiele zabytkowych budynków a nawet całych przysiółków zniknęło bezpowrotnie, to proces nieuchronny ale warty uwagi. Bo czy nie jest dobrze wiedzieć „co tu kiedyś było?”
Zapraszamy 27 lutego do halo! Rybnik o godzinie 16.30.

PONIEDZIAŁEK 13 LUTEGO, godz. 10:30

CZWARTEK        16 LUTEGO, godz. 16:00

W najbliższym czasie Rada Miasta podejmie uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Rybniku. To ważne: wybranie tych, a nie innych części naszego miasta będzie miało konsekwencje m.in. przy pozyskiwaniu funduszy na poprawę jakości życia (w tym na działania prospołeczne, renowację budynków czy inwestycje).
Poddany konsultacjom społecznym projekt uchwały został opracowany na podstawie „Diagnozy delimitacyjnej na potrzeby wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Mieście Rybnik”. Nowy obszar ma objąć fragmenty 6 dzielnic: Boguszowice Osiedle, Niedobczyce, Niewiadom, Paruszowiec-Piaski, Rybnik-Północ i Śródmieście. Łącznie ma on powierzchnię 1524,79 ha, co stanowi 10,29% powierzchni gminy i zamieszkuje go 33402 osób, co stanowi 26,67% ludności gminy.
Konsultowane dokumenty znajdują się na stronie: https://www.rybnik.eu/.../konsultujemy-gminny-program...
Zapraszamy na dyżur konsultacyjny w poniedziałek 13 lutego, w godz. 10.30 - 12.00 oraz w czwartek 16 lutego br. w godz. 16.00 – 17.30.
Czekamy na Wasz głos!
Social Language Meeting

SOBOTA, 11 LUTEGO, GODZ. 14.00

Spotkanie dla osób zainteresowanych niezobowiązującymi rozmowami w obcych językach.

SOBOTA, 11, 18, 25 LUTEGO, GODZ. 10.00

Punkt informacji Urzędu Skarbowego w Rybniku nt. możliwości odliczeń podatkowych - ulga dla seniorów, dla młodych (do 26 roku życia), ulga 4+, ulga termomodernizacyjna

Spotkanie miłośników numizmatów

SOBOTA, 11 LUTEGO, GODZ. 9.00

Cykl skierowany do wielbicieli monet, banknotów i innych znaków pieniężnych.

Coś z niczego: walentynkowe niespodzianki

NIEDZIELA, 12 LUTEGO, GODZ. 15.00

Okazja do stworzenia oryginalnego prezentu dla swojej walentynki własnymi rękoma. Warsztaty poprowadzi Czesława Brańska, która jak sama mówi, lubi tworzyć rzeczy z produktów, jakie znajduje w przysłowiowej szufladzie. Z czasem, gdy ubywało obowiązków rodzinnych, tworzenie przeróżnej sztuki użytkowej stało się pasją twórczyni strony facebookowej "Roszady z Szuflady".

Celem warsztatów jest propagowanie recyklingu- nie wyrzucaj, wykorzystaj. Czesława Brańska zaprasza na zabawę recyklingiem.
 
Wstęp wolny.

NIEDZIELA, 26 LUTEGO, godz. 15:00

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję spotkań przy grach planszowych.
Nie zabraknie gier stolikowych, karcianych, bitewnych czy tych z cyklu "gdzie pomyśleć nie zaszkodzi".
Masz swoją ulubioną grę? Koniecznie ją zabierz i zagraj z innymi!
Spotkanie otwarte - zabierz kolegę, dziewczynę, sąsiada i wpadnij do nas!
Gwarancja dobrej zabawy i miłej atmosfery w pakiecie!
Rozpoczynamy o godz. 15.00

WTOREK, 28 LUTEGO, godz. 15:00
 
"Zaopiekowany Senior"
Zapraszamy rybnickich Seniorów na spotkanie dotyczące różnych form wsparcia realizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej takich jak m. in.
- Dzienny Dom Seniora "Senior+",
- Kluby Seniora,
- program "Korpus Wsparcia Seniorów",
a także inne ciekawe informacje o możliwościach aktywnego spędzania czasu i odpoczynku, a także uzyskania pomocy i opieki.
Gościem specjalnym będą wolontariusze Rybnickiego Telefonu Seniora, którzy na co dzień prowadzą infolinię, na której można uzyskać informacje o pomocy senioralnej w mieście, a także uzyskać informacje o bieżących wydarzeniach, lub po prostu porozmawiać.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
PIĄTEK, 24 LUTEGO, godz. 17:00
 
W ramach Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego spotkanie z twórczością lokalną i ogólnoświatową dla wszystkich, tych którzy "godają" i tych, co chcieliby poznać i posłuchać.
Strzoda ze Szperhokym i Ślōnski Sztwortek trefiōm sie we piōntek w halo!Rybnik co by fajerować Dziyń Ôjczystyj Gŏdki. Bydymy czytać, ôsprŏwiać, śpiywać to co w gŏdce szrajbowane abo na gŏdka przekłŏdane. Prosiym wszyjskich co majōm gŏdka we zŏcy, eli sami gŏdajōm eli chcōm sie wynauczyć. Badnijcie jako bydzie gryfnie a zwiedownie. 
Spotkanie autorskie z Karolem Husakiem

PIĄTEK, 3 MARCA, GODZ. 17.00

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Karolem Husakiem- rybniczaninem, pedagogiem, pracującym jako wychowawca, terapeuta i instruktor gry na gitarze, a także będącym autorem książki "Niedopasowany", która jest jego literackim debiutem.
O książce "Niedopasowany":
Czy w świecie, w którym tak wiele rzeczy jest na pokaz, a w mediach społecznościowych każdy może być kim zechce, można jeszcze odnaleźć prawdziwego siebie? Czy uda się to bohaterowi książki Niedopasowany? Poznaj debiutancką powieść mieszkańca Rybika, Karola Husaka. Szczęście na pokaz, fałsz mediów społecznościowych, pogoń za karierą i wielkimi pieniędzmi, a dookoła szalejący terroryzm, niosąca zgliszcza wojna i śmiertelnie niebezpieczna pandemia...
Wchodzący w dorosłość Paweł nie potrafi odnaleźć się w chaosie współczesnego świata. Czuje, że jest inny niż jego
rówieśnicy, z którymi nie znajduje wspólnego języka. Nie chce też podążać śladami rodziców i zakładać stereotypowej
rodziny, zmagającej się z uciążliwymi problemami codziennego życia...
Paweł swoje nadzieje pokłada w muzyce – to jej pragnie się poświęcić bez reszty. Otoczony murem niezrozumienia i awersji, decyduje się na dramatyczny krok: ucieczkę z domu. Czy ta decyzja zapoczątkuje
w jego życiu okres prawdziwej wolności, czy stanie się przyczyną kolejnego gorzkiego rozczarowania?