40. Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncert organowo - kameralny w wykonaniu zespołu InTuneKościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Miejska 12
Program koncertu:
1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga c-moll BWV 546
2. Johann Sebastian Bach – „Allein Gott in der Höh sei Ehr” BWV 662
3. Elisabeth Jacquet de la Guerre (1665-1729) – „Sonates Pour le Viollon et pour le Clavecin (1707)” – Sonate I in d: (…), Adagio, Presto
4. Jean Baptiste Senaille (1687-1730) – „Premier Livre de sonates a violon seul avec la basse continue”: Sonata I: - Adagio, Allegro, Sarabande, Giga
5. Jean-Marie Leclair (1697-1764) – „Second Livre de Sonates pour le violon et pour le la flute traversiere avec la basse continue”: Sonata VIII: - Adagio, Allegro, Sarabanda, Allegro assai
6. Jacques Morel (1690-1740) – Chaconne en trio
7. Gustav Merkel (1827-1885) – Fantasia d-moll op. 176 nr 5
8. Joseph Callaerts (1830 – 1901) – Toccata e-moll op. 29
- 7.09.2025, godz. 16.00Wstęp wolny
Zespół InTune tworzą:
Aleksandra Radwańska – skrzypce barokowe
Urszula Jasiecka‑Bury – klawesyn i organy
Obie artystki, prowadzone wspólną pasją do muzyki dawnej, połączyły siły na scenie, rozwijając niezwykle osobiste i odważne podejście do repertuaru barokowego. Ich duety przekształciły się w tworzenie autorskich projektów, w których elastyczny skład (od duetu po większe zestawy z wokalem czy perkusją) pozwala im kreować świeże, inspirujące interpretacje. W programach kameralnych z organami sięgają również po utwory romantyczne i z początku XX wieku – dostosowując styl do miejsca i instrumentu. Zespół występował podczas prestiżowych festiwali, m.in.: Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej, Mikołowskie Dni Muzyki, Festiwal „Muzyka w cieniu wygasłych wulkanów”, Pasłęcki Festiwal Organowy, „Muzyka na Pijarskiej”, Wschodni Festiwal Muzyki Barokowej (Zamość), Stralsunder Orgeltage.
Aleksandra Radwańska (skrzypce barokowe)
Studiowała grę na skrzypcach barokowych w klasie dr Martyny Pastuszki na Akademii Muzycznej w Katowicach, uzyskując tytuł magistra sztuki w 2020 roku. W ramach pracy magisterskiej stworzyła nowoczesne edycje anonimowych sonat barokowych. Jest laureatką licznych konkursów krajowych i międzynarodowych (m.in. „Future Stars” we Włoszech, Fiestalonia Milenio w Hiszpanii, Charleston, International Youth Music Competitions w Atlancie, Konkurs Klawesynowy im. Wandy Landowskiej). Ma też doświadczenie jako organistka – przez 10 lat pełniła tę funkcję w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Studzienicach.
Urszula Jasiecka‑Bury (klawesyn, organy)
Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach – w klasach organów prof. Juliana Gembalskiego i klawesynu prof. Marka Toporowskiego. Uzyskała tytuł doktora w 2020 roku. Jako solistka i kameralistka koncertuje w kraju i za granicą, a zespół InTune założyła wspólnie z Aleksandrą Radwańską z potrzeby muzycznej współpracy i przyjaźni. Jest organizatorką festiwali – od 2004 prowadzi Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej, „Organowe Jaworze”, a przez dekadę kierowała artystycznie Festiwal Muzyki Sakralnej w Czechowicach-Dziedzicach. W 2023 roku otrzymała stypendium Prezydenta Bielska‑Białej. Gra na nowo zbudowanym w 2023 roku klawesynie Carlo Mascheroniego.
Jakub Radwański (instrumenty perkusyjne)
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa dr hab. Miłosza Pękali). Zwycięzca Marimba Festival w Bambergu; koncertuje w Polsce i zagranicą z takimi zespołami jak NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Iuventus, Philharmonia Gorzowska i inni. Występował solo, m.in. na Pulse Festival w Kopenhadze (2020). Współorganizował festiwal „Drums2Dance” w Gorzowie Wielkopolskim. Poza muzyką rozwija pasje artystyczne (malarstwo, rzeźba, stolarka, aktorstwo).
Piotr Wacławik (viola da gamba)
W sezonie 2024/2025 pełni funkcję asystenta dyrygenta w NDR Elbphilharmonie Orchestra; wcześniej pracował w Filharmonii Narodowej w Warszawie (2022–2024) i Aspen Music Festival (2024). Laureat wielu konkursów dyrygenckich (Lutosławski, Atlantic Coast, London Classical Soloists) i stypendysta (m.in. Aspen, Elbphilharmonie). Jako dyrygent debiutował z orkiestrą Filharmonii Śląskiej w wieku 19 lat. Studiował dyrygenturę i violę da gamba na Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracował z takimi mistrzami jak Panula, Slatkin, Spano i Zinman. Obecnie jest asystentem w klasie dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

