- 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej
SYMFONICZNE KONCERTY EDUKACYJNE
CYKL - Filharmonia jest dla Ciebie
Cykl koncertów edukacyjnych Filharmonii Rybnickiej „Filharmonia jest dla Ciebie” to nawiązanie do najlepszych tradycji koncertów edukacyjnych, prowadzonych przez słynnych mistrzów batuty w różnych krajach świata, między innymi do cyklu telewizyjnego „Nie taki diabeł straszny”, prowadzonego przez Henryka Czyża, czy „Young People’s Concerts”, którego gospodarzem był Leonard Bernstein. W całej Polsce koncerty szkolne są organizowane wszędzie tam, gdzie jest miejscowa Filharmonia. To forma obcowania z muzyką klasyczną, przygotowana z myślą o młodzieży szkolnej. Spotkania w filharmonii przybliżają młodzieży świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium i uzupełniają jej edukację. Koncerty organizowane są tak, aby w atrakcyjny sposób przybliżyć świat muzyki klasycznej, pobudzić wyobraźnie młodych ludzi, wykształcić nawyk świadomej i krytycznej percepcji sztuki, a co za tym idzie, tworzyć przestrzeń do budowania publiczności dla artystycznych produkcji.
PROGRAM 2018/2019
22 MARCA 2019, godz.9.00
III. "Opowieść o małym Fryderyku..."
Wykonawcy:
Filharmonia Rybnicka
Jarosław Praszczałek- dyrygent i prowadzący
Wojciech Świętoński - fortepian
W programie:
Fryderyk Chopin- I i II koncert fortepianowy (fragmenty)
Koncert poświęcony muzyce najwybitniejszego polskiego kompozytora, którego nazwisko znają dzieci na całym świecie. Podczas kolejnego koncertu edukacyjnego słuchacze poznają historię małego Fryderyka Chopina, od jego chrztu w Brochowie, przez dzieciństwo w Żelazowej Woli, młodość w Warszawie, aż po sukcesy muzyczne w najpiękniejszych salach koncertowych Europy. Muzyce i słowu będą towarzyszyć obrazy z życia Chopina i zdjęcia miejsc, w których przebywał (emitowane na ekranie z rzutnika). Podczas koncertu zostanie podkreślone, że pracą i wytrwałością każdy może spełnić marzenia. Dlatego warto mieć marzenia!
16 MAJA 2019, godz. 9.00
IV. "Przeboje wielkiego ekranu"
Wykonawcy:
Filharmonia Rybnicka
Sławomir Chrzanowski- dyrygent i prowadzący
W programie:
Muzyka z popularnych filmów dla dzieci i młodzieży
Koncert poświęcony muzyce filmowej. Przedstawienie młodym odbiorcom, że m uzyka tworzona na potrzeby produkcji filmowych ma też charakter użytkowy. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielką rolę odgrywa ona w odbiorze dzieła na filmowego. Chcemy uzmysłowić młodemu odbiorcy jakie piękne dzieła potrafią powstać na użytek wielkiego ekranu.
Zgłoszenia grup pod nr. Tel. 32 43 32 724 lub email: organizacjawidowni@tzr.rybnik.pl lub mosbog@gmail.com
Koncerty, które są już za nami:
19 GRUDNIA 2018, godz.9.00
II. "Muzyka na Święta Bożego Narodzenia!!!"
Wykonawcy:
Sławomir Chrzanowski- dyrygent i prowadzący oraz Filharmonia Rybnicka. W programie koncertu usłyszymy: Hawley Ades A Carol Festival - suita kolęd ze świata, Irving Berlin White Christmas - piosenka z filmu "Gospoda świąteczna", Bruce Chase Christmas Memories - wiązanka piosenek świątecznych, polskie kolędy w opr. Czesława Grabowskiego, Steve Nelson Frosty the Snowman, Jule Styne Let it Snow! Pasterka na Wawelu - suita polskich kolęd w opr. Karola Świderskiego, Mel Torme The Christmas Song.
Koncert przybliżający młodym odbiorcom muzykę tworzoną okazjonalnie z okazji świąt Bożego Narodzenia, muzyka która podkreśla doniosłość i uroczysty charakter Świąt.
19 WRZEŚNIA 2018, godz. 9.00
I. NIEPODLEGŁOŚĆ TRUDNA SPRAWA- KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
Wykonawcy:
Grzegorz Mańkowski - dyrygent i prowadzący
Chór młodzieżowy "Bel Canto" z Rybnika
program:
Ignacy Paderewski- Menuet G-Dur
Najpopularniejsze pieśni patriotyczne w aranżacji na chór i orkiestrę.
Koncert nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas świętowania tak znaczącej rocznicy nie może zabraknąć perełek polskiej pieśni patriotycznej i wojskowej w profesjonalnej aranżacji uzdolnionego kompozytora młodego pokolenia Marcina Jachima. Będą one śpiewane przez młodzież z rybnickiego chóru z towarzyszeniem orkiestry. Ośmieli to młodych słuchaczy do czynnego uczestnictwa w koncercie. Zwrócimy uwagę na artystyczne aranżacje utworów, jak brzmią bez i z towarzyszeniem zespołu. Niepodległość została okupiona krwią wielu żołnierzy, którzy byli żegnani i witani słowami pieśni. Muzyce towarzyszyć będzie wykład mówiący o kulisach odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Opowiemy o wybitnych mężach stanu, którzy przyczynili się do odrodzenia Rzeczpospolitej, takich jak: Józef Piłsudski, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, a także o wybitnym polskim wirtuozie, kompozytorze i patriocie Ignacym Paderewskim. Koncert na pewno wzbudzi uczucia patriotyczne, podsyci płomień miłości Ojczyzny tlący się w młodych sercach i jednocześnie pozwoli docenić piękno i różnorodność polskiej pieśni patriotycznej. Jednocześnie podtrzyma tradycję wspólnego śpiewania. W tym celu zamierzamy wyświetlić na monitorze słowa każdej słuchanej pieśni aktywizując odbiorców.
Sławomir Chrzanowski
Urodził się w Rybniku, studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Katowicach- 1986- Teoria Muzyki, 1989- dyrygentura u prof. Karola Stryi.
W opinii krytyków jest uznawany za czołowego polskiego dyrygenta średniego pokolenia. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, dyrygował ponad 60 orkiestrami w kilkunastu krajach na czterech kontynentach ( USA, Kanada, Japonia, Chiny, Czechy, Słowacja, Niemcy, Rosja). W 2003 roku debiutował w najsłynniejszej sali koncertowej świata- Carnegie Hall w Nowym Jorku, rok później poprowadził słynną Chicago Philharmonic. Od kilku lat prowadzi także działalność pedagogiczną- w maju br. poprowadził mistrzowski kurs dyrygencki na Northwestern University w Chicago. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra w Fredericksburgu(Virginia). Zarejestrował szereg programów archiwalnych dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, ma na swoim koncie kilka płyt CD.
Od 1990 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej, z którą dał ponad 2500 koncertów na prestiżowych estradach i scenach w kraju i za granicą. Posiada nagrody państwowe i resortowe w dziedzinie kultury i samorządu.
Jarosław Praszczałek
– dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog. Ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kierunek: dyrygentura symfoniczno-operowa) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – licencjat obronił w klasie prof. Marka Pijarowskiego, studia magisterskie, z wyróżnieniem, pod kierunkiem prof. Szymona Kawalli. Obecnie jest doktorantem na macierzystej uczelni. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach dyrygenckich prowadzonych przez takich mistrzów batuty jak: maestro Colin Metters, Frank Cramer, Łukasz Borowicz i Paweł Kotla.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 roku. Jest laureatem licznych konkursów z zakresu teorii muzyki, kompozycji oraz improwizacji. Laureat wielu prestiżowych nagród. Występuje także jako pianista-improwizator. W 2010 roku był jednym z inicjatorów powstania FREZZ RECORDS – niezależnej wytwórni płytowej promującej muzykę alternatywną. Od 2011 roku współpracuje z Warszawskim Centrum Pantomimy w Teatrze na Woli jako kompozytor muzyki teatralnej (spektakle „Przedwczorajsze historie”, „Pierrotów Dwóch” oraz liczne etiudy aktorskie). Od 2011 roku jest również prelegentem koncertów edukacyjnych Filharmonii Narodowej w Warszawie – poprowadził ponad 1000 audycji o charakterze popularyzatorskim w domach kultury, szkołach i przedszkolach w całej Polsce.