• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Mała Akademia Filmowa

Edukacja Filmowa w Teatrze Ziemi Rybnickiej

 

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w autorskim projekcie z zakresu Edukacji Filmowej. 

Mała Akademia Filmowa to program Edukacji Filmowej przeznaczony dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Repertuar został opracowany przez profesjonalnego filmoznawcę z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Składają się na niego filmy mądre, głębokie, niosące ważne, uniwersalne wartości, skłaniające do refleksji i myślenia. Najczęściej są to jednocześnie przeboje kinowe ostatnich lat.

Każda projekcja poprzedzona jest wykładem wprowadzającym, dzięki temu młodzi ludzi uczą się jak być prawdziwymi, dojrzałymi i świadomymi odbiorcami sztuki filmowej, która w XXI wieku jest niemniej ważna niż sztuki plastyczne, muzyczne czy literatura. Seanse MAF to znakomite narzędzie edukacyjne dla każdego pedagoga przedmiotów humanistycznych.

 

 

Porozmawiajmy… o kinie, świecie, o nas.

Coraz mniej rozmawiamy. Coraz częściej wystarcza nam kilka chwil, by wyrobić sobie zdanie na każdy temat. Nawet taki, wobec którego parę błyskotliwych zdań nie wystarczy. Czy ten trend można zmienić? Tego nie wiemy. Ale wiemy, że kino - jako jedna z ostatnich miejsc w naszej kulturowej rzeczywistości - oferuje nam przestrzeń spotkania. Zaciemniona sala kinowa, uwaga skupiona na tym, co próbuje przekazać nam drugi człowiek swoim filmem i czas. To dzisiaj bezcenne dobro. I to właśnie chcemy po raz kolejny Państwu, uczestnikom Młodzieżowej Akademii Filmowej, zaoferować. Każdy z filmów połączony jest oczywiście ze słowem wstępnym. Zatem…

 
Seanse odbywają się raz w miesiącu o godz. 8:15.
Terminy seansów celowo są wyznaczone w różne dni tygodnia, aby uczniowie nie tracili ciągle tych samych lekcji.
 

Informacje i zgłoszenia - Dział Artystyczny Teatru Ziemi Rybnickiej:

Izabela Barska-Kaczmarczyk
tel. 32 42 22 132 wew.115
e-mail: izabarska.tzr@gmail.com 

Cena pojedynczego seansu: 15 zł / os.* 

* - nauczyciele i opiekunowie gratis.

Repertuar na drugi semestr:

20 lutego

Święto ognia, reż. Kinga Dębska, Polska 2023

Porozmawiajmy o ciele.

 

26 marca

Kos, reż. Paweł Maślona, Polska 2024

Porozmawiajmy o historii.

 

17 kwietnia

Strzępy, reż. Beata Dzianowicz, Polska 2023

Porozmawiajmy o chorobie.

 

16 maja

Pianoforte, reż. Jakub Piątek, Polska 2023

Porozmawiajmy o cenie geniuszu.

 

6 czerwca

Delegacja, reż. Asaf Saban; Izrael, Polska, Niemcy 2023

Porozmawiajmy o podróżach.

Autor programu i prelegent

Łukasz Tura, absolwent filmoznawstwa w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UŚ, absolutorium w Zakładzie Reżyserii Telewizyjno-Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Od 1995 roku prowadzi autorskie wykłady i warsztaty w ramach szeroko rozumianej edukacji medialnej. Współtworzył Akademię Filmową w Chorzowie ( Panorama ), Katowicach (Cinema City, Helios),  Sosnowcu (Helios), Rudzie Śląskiej (Cinema City), Bytomiu (Gloria, Bałtyk), Brzeszczach (Wisła), Bielsku-Białej (Kinoplex). Od 2008 roku zaangażowany w projekty edukacyjne w  Zabrzu (Multikino), Gliwicach (Amok) oraz Rybniku. W swoim dorobku ma także zajęcia na uczelni (Wydział Radia i Telewizji UŚ) oraz w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Przez kilka lat zawodowo związany z telewizją TVN, od 2003 roku dziennikarz radiowy związany z Radiem eM.