• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Renata Filipova

Galeria Sztuki
Renata Filipova
JESTEM JAKA JESTEM!

otwarcie wystawy  - 4.03.2020, godz.18.00
oprawa muzyczna:
Karolina Machů
zaśpiewa piosenki ze światowych  musicali.

wstęp wolny, wystawa potrwa do 12 kwietnia  2020

Renata Filipová urodziła się w Stonawie w 1941 roku. Ukończyła studia na wydziale reklamy Wyższej Szkoły Artystycznej w Ostrawie. Przez pewien czas pracowała w branży reklamowej, jednak zawsze ciągnęło ją do płótna, farb i malarstwa. Przez wiele lat współpracowała z Domem Kultury w Karwinie. Dała się poznać przede wszystkim w obszarze twórczości techniką Art-protis /czeska technika wełnianego obrazu podobna do gobelinu/. Przez kilka lat prowadziła Grupę Twórczą Art-Jan w Jankowicach. Obecnie zajmuje się malarstwem olejnym, w swoim atelier w Pietrowicach nieopodal Karwiny. Artystka uczestniczyła w wielu wystawach i plenerach malarskich w Czechach i za granicą. W roku 2020 planowane są jej trzy wystawy w Czechach.

Mówi o sobie: - Od dzieciństwa nic się nie zmieniło. Jestem marzycielką. Stale bujam w obłokach. Ani rodzice, ani nauczyciele nie dali rady ściągnąć mnie na ziemię. Koleżanki ostrzegały mnie, że jak któregoś dnia spadnę z tego obłoku, to nabiję sobie porządnego guza. Często się to zdarzało. Ale gdy już się pozbierałam, ponownie wdrapywałam się na ten niepewny obłok. Nikt mi w tym nie pomagał. Ludziom o innej wrażliwości trudno to zrozumieć, z innymi - podobnymi do mnie - do dziś się przyjaźnię. To moje rozmarzenie widać w mojej twórczości. Lubię kolory, lubię się bawić i wymyślać różne kształty, które ostatecznie tworzą spójny obraz. A kiedy czuję się zmęczona wymyślaniem, to wracam do konkretu. Maluję krajobrazy, martwe natury, figury, ale zawsze pilnuję, żeby mój obraz miał atmosferę, tajemnicę,
światło.

Wernisaż wystawy, autorami zdjęć są Sabina Horzela-Piskula (Gazeta Rybnicka), Czesława Brańska i Aleksander Fros (Sympatyczny Klub Fotograficzny).