• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Karina Czernek

Galeria Sztuki
Teatr Ziemi Rybnickiej
 
wernisaż wystawy Kariny Czernek
16 .02. 2017, godz. 18.00
Tytuł wystawy: "JUTRO USZYJĘ SIEBIE OD NOWA"
 
Ilustrację muzyczną zapewni Piotr Kotas, znakomity rybnicki pianista, kompozytor i aranżer,
muzyk zespołu Chwila Nieuwagi.

Karina Czernek tworzy świat kobiet pięknych, chociaż czasem okaleczonych, świat kobiet-lalek, marionetek udających lepszą wersję samej siebie. Malując postaci kobiet, których kontury ciała wyłaniają się z ornamentalnych wzorów, próbuje pokazać i uchwycić złożoność natury kobiecej.

Artystka porusza problem akceptacji siebie i ulotnego dążenie do ideału, próbuję pokazać wyjątkowość i niepowtarzalność różnych kobiet, również tych doświadczonych przez los i okaleczonych. Blizny i tatuaże
tworzą rodzaj kwiatowego ornamentu. Kobiety mają na sobie linearne znaki niczym fastrygi, przywodzące na myśl operacje plastyczne.

Artystka zwraca uwagę na szerokie pojęcie piękna, jego pewną niedefiniowalność i względność. Chce  pokazać różne podejście do swojego ciała, z jednej strony bazujące na naturalności, a z drugiej diametralnie innej, traktowanie swojego ciała często jak przeszywanej w zależności od nastroju i mody sukienki.
W pogoni za pięknem można uszyć nową siebie, ale czy warto?

Prezentowane na wystawie prace wykonane są w jej specjalnej technice własnej, dzięki której osiąga efekt przenikania płaszczyzn. Dzięki zastosowaniu w swoich obrazach nakładanych na siebie półprzeźroczystych tkanin, które poddaje obróbce malarsko-hafciarskiej, uzyskuje efekt bliski miękkości  i dekoracyjności tkaniny. Artystka bawi się łączeniem technik, zacieraniem granic pomiędzy malarstwem i szeroko pojętą tkaniną,
eksperymentuje, poszukuje nowych rozwiązań.

wystawa potrwa do 13.03.2017
wstęp wolny

Kilka zdjęć z wenisażu wystawy Kariny Czernek