• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Jadwiga Mitko-Rudź - Iluminacje

16.03.2017,  godz.18.30

”Iluminacje” - wernisaż wystawy grafiki cyfrowej autorstwa Jadwigi Mitko-Rudź

Oprawa muzyczna: występ chóru

Gospel Sound, czyli dźwięk Ewangelii

Podczas koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rehabilitację 8-letniej
Weroniki chorej na autyzm.

Galeria Sztuki, wystawa potrwa do 17.04, wstęp wolny

Na wystawie zatytułowanej ILUMINACJE artystka prezentuje wybrane grafiki, pochodzące z trzech cykli graficznych: „Nad rzeką czasu I”, „Nad rzeką czasu II” oraz „Metanoje”, powstałych w latach 2006-2016.
Elementem budującym i łączącym prezentowane na wystawie prace jest światło przenikające lub oświetlające przedmioty, z których najczęściej przedstawiane to mosty, stoły ofiarne i niedopowiedziane bryły przestrzenne.
Obiekty umiejscowione są centralnie na płaszczyznach obrazu, zawieszone w białej lub lustrzanej przestrzeni. Zabieg ten w połączeniu z enigmatycznym światłem sprawia, że przedmioty jawią się jako odrealnione i zostajemy przeniesieni w świat metafizyki. Motyw przemiany, nagłej zmiany percepcji, prowadzącej do głębszego i pełniejszego rozumienia rzeczywistości, dotykającej zarówno sfery sakralnej jak i przestrzeni emocjonalnej to temat powtarzający się w twórczości artystki. Tytuł, podobnie jak prezentowane na wystawie
grafiki, mają wiele płaszczyzn znaczeniowych i odbiorca ma szerokie pole do interpretacji.

Grafiki drukowane są techniką UV. W pracachz cyklu „Nad rzeką czasu I” oraz „Nad rzeką czasu II” artystka stosuje technikę własną, polegającą na łączeniu druku UV na bezbarwnej płycie z folią lustrzaną. Technika ta pozwala uzyskać efekt głębi i tajemnicy, wzmacniając w ten sposób siłę przekazu. Ekspozycja grafik na wysokości oczu sprawia, że widz odbijający się w grafikach staje się ich częścią.

JADWIGA MITKO-RUDŹ jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2005 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem
z grafiki warsztatowej. Zajmuje się grafiką warsztatową i cyfrową, rysunkiem oraz projektowaniem graficznym.
Tworzy również instalacje i obiekty. Mieszka w Katowicach.

 

Gospel Sound, czyli dźwięk Ewangelii

Jesteśmy grupą osób różnych wyznań chrześcijańskich, które połączyła wspólna pasja śpiewania i grania radosnej muzyki na chwałę Boga oraz dziękczynienie Stwórcy za Jego dary. Nazwa chóru oznacza dźwięk Ewangelii i nawiązuje do celu naszego istnienia, którym jest wielbienie Boga i głoszenie Słowa Bożego poprzez jak najdoskonalszą i najpiękniejszą muzykę gospel.