• 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Barbara Budka

Galeria Sztuki

wystawa malarstwa

Barbary Budki

Improwizacje ukierunkowane

wernisaż wystawy

15.11.2019 godz. 17.00

oprawa muzyczna:

Trio jazzowe Mai Czyż

Maja Czyż - wokal
Paweł Gwóźdź - pianino
Łukasz Folwarczny - trąbka

wstęp wolny, wystawa potrwado 19 grudnia 2019


Barbara Budka – artystka zajmująca się tkaniną, malarka, pedagog sztuki urodzona w 1972 r. w Oświęcimiu. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe, kolaż oraz różne formy rysunku. Od wielu lat zajmuje się kształceniem postaw twórczych dzieci i młodzieży. Czynnie zajmuje się pracą arteterapeutyczną i peda-gogiczną w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim.
W Teatrze Ziemi Rybnickiej skupia na zajęciach plastycznych liczną grupę młodych artystów przekazując im wiedzę o sztuce malowania i rysowania. Dąży do ich wychowania estetycznego przez kształtowanie odpowiednich zachowań artystycznych. Zachęca w czasie zajęć do samodzielnego rozwiązywania zagadnień, co pobudza inwencję twórczą i samorealizację. W lutym 2019 roku objęła opiekę nad zespołem malarskim „Oblicza”. Podczas spotkań z dorosłymi twórcami, mającymi własne doświadczenia i tylko im przynależne obszary wzruszenia, stara się pomóc im przełożyć to wszystko na działania plastyczne, niosące za sobą ich osobisty komentarz artystyczny. Wszechstronność i bogata działalność artystyczna malarki w kraju i za granicą, osiągnięcia twórcze, spojrzenie na świat zawarty w pracach plastycznych bez wątpienia mają wpływ na jej indywidualne podejście do sposobu nauczania.

Sztuka jest Jej pasją. Do działań artystycznych inspiruje Ją życie codzienne. Mówi, że pod powierzchnią malarskiej wyobraźni jawi się świat, domagający się obecności odbiorcy, od którego chęci zależy czy spróbuje go przeniknąć. By poddać się lekkości malarskiego znaku, rozstrzygnięć kolorystycznych, by dostrzec drogę, drzewo, przedmiot. Czy spróbuje wejść w świat wykreowanych przestrzeni. Malarka w swoim dorobku ma liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. Wiele prac artystki znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju oraz w Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych
i Wielkiej Brytanii.

Trio jazzowe Mai Czyż

Jesteśmy grupką znajomych która interesuje się muzyką jazzowa i rozrywkową. Połączyliśmy swoje siły żeby nie tylko tworzyć dobrą muzykę ale i czerpać z niej jak najwięcej przyjemności i zabawy.

Maja Czyż -  wokalistka, która występowała z wieloma gwiazdami takimi jak Michał Szpak czy Kuba Badach, jej talent dostrzegli też dyrygenci z wielu orkiestr oraz big bandów.

Paweł Gwóźdż - pianista, ukończył szkołę muzyczną 1 i 2 stopnia w Żorach, jest laureatem wielu konkursów, grał z Kubą Badachem i pobliskimi big bandami

Łukasz Folwarczny- trębacz, absolwent PSM 1 stopnia w Wodzisławiu Śląskim i 2 stopni w Żorach, obecnie student Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku trąbka klasyczna, fascynuje się jazzem od najmłodszych lat, miał okazję zagrać z wieloma big bandami oraz orkiestrami, również występował u boku Kuby Badacha.

Wernisaż wystawy Barbary Budki. Autorami zdjęć są Czesława Brańska i Aleksander Fros