• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej
  • W środę 08.05.2024 kasa biletowa będzie czynna od godz.14:00. Przepraszamy za utrudnienia

Anna Kasprów - Szabla

Anna Kasprów - Szabla

Ogrody mojej duszy

wernisaż wystawy
malarstwa na jedwabiu

28.11.2023, godz. 18:00

Galeria Sztuki,Teatr Ziemi Rybnickiej

oprawa muzyczna:
Ivanna Zavhorudko

Wstęp wolny, wystawa potrwa do 7.01.2024 r.

 

Anna Kasprów-Szabla

Architekt i witrażysta z wykształcenia, plastyk z pasji.

Fascynacja historią architektury i historią rodzinnego miasta skłaniała mnie do zgłębiania tej wiedzy podczas studiów, a także poprzez wybór dodatkowego kierunku - konserwacji zabytków architektury i urbanistyki. Ukoronowaniem moich pasji okazały się studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dające mi możliwość poznania pełnego spektrum technik plastycznych.

Potrzeba poszukiwania materiału twórczego odzwierciedlającego mój charakter i wrażliwość doprowadziła mnie do odkrycia jedwabiu – delikatnego, nieprzyjmującego poprawek. Dzięki subtelności faktury jedwab stwarza możliwość tworzenia obrazów lub elementów garderoby. Tematyką moich prac malowanych na jedwabiu jest to, co sprawia radość, nadaje życiu delikatności i kolorytu, szczególnie kwiaty, kobiecość. Jedwab jednak nie ogranicza mnie tematycznie, stąd pojawiały się również elementy architektury i przyroda.

Wraz z upływem czasu moje potrzeby wyrażania siebie zyskały na mocy, co znalazło odzwierciedlenie w potrzebie zmiany materiału twórczego. Specjalizacja z witrażu, zapewniła mi możliwość obcowania ze szkłem, którego barwy za pośrednictwem światła mają doskonały wpływ na wyobraźnię. Wykonywanie witraży w technice tradycyjnej, rozpowszechnionej od wczesnego średniowiecza, tworzenie piaskowanych portretów a także obrazów i naczyń formowanych w procesie wielokrotnego wypału, to dla mnie znamienny etap twórczy.

Efekty mojej twórczości prezentowane były m.in. na biennale malarstwa na jedwabiu „INSPIRACJE”
w Milanówku, wystawach grupy artystycznej „Sztuka Bez Barier ‘14”, cyklu wystaw lokalnych organizowanych przez Witolda Berusa „NIEPOHAMOWANIE” i „ZADOŚĆUCZYNIENIE”, w kolekcji galerii sztuki współczesnej „Stolemowie Kultury” w Gniewinie, wystawach autorskich i konkursowych, wystawach poplenerowych oraz aukcjach charytatywnych m.in. na rzecz Domu Artystów Weteranów w Skolimowie czy w ramach akcji Gliwice z Ukrainą. Jako członek Gliwickiego Stowarzyszenia Artystycznego PRO-ARTE brałam udział w wystawie „Architektura Sakralna Gliwic” oraz w wystawie promującej Amatorski Ruch Plastyczny w Województwie Śląskim 1918-2018.

Ostatnie moje autorskie wystawy, na których prezentowałam prace malowane na jedwabiu – to w roku 2021 „Rozkwit – każdy kwiat kwitnie we własnym czasie”” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach oraz w roku 2022 „Subtelny powiew lata” w Centrum Wystawienniczym MOKiS w Galerii PODCIEŃ w Pyskowicach.

Moja przygoda z rozwijaniem pasji i rękodziełem w każdej formie, trwa nadal. Broniąc się przed bezczynnością, w wolnych chwilach spod mojego szydełka wychodzą koronkowe chusty, torby i drobiazgi cieszące oczy moich bliskich.