Morawska Brama. Wystąpią Kuba Blokesz i zespół Chwila Nieuwagi oraz gośc specjalny - Jiří Krhut!

25.10. o godzinie 19.00, w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury, zapraszamy na program muzyczny Morawska Brama, który współtworzą Kuba Blokesz i zespół Chwila Nieuwagi. Składa się on kompozycji współczesnych czeskich pieśniarzy, czeskich zespołów folkowych i folk-rockowych: m. in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy, Radůzy, czy grupy Čechomor. Młodzi polscy wykonawcy na nowo interpretują (czasem tłumaczą) utwory, które na co dzień stanowią inspirację w ich własnej twórczości. W koncercie Morawska Brama wystąpi gościnnie Jiří Krhut - czeski wokalista, instrumentalista, kabareciarz, autor piosenek i skeczy, współtworzy z Jaromirem Nohavicą i Robertem Kuśmierskim słynny ostrawski kabaret BO. Bilety: 25 zł, 15 zł ulgowy w przedsprzedaży do 21.10.2018. Od 22.10.2018 - 30 zł i 20 zł. KUP BILET

Polacy i Czesi to nietypowi sąsiedzi. Od wieków przyglądamy się sobie wzajemnie zza gór, ale trochę jakby obojętnie – czasem z niewielkim lękiem, czasem z zazdrością, bywa że z pogardliwym uśmieszkiem. Dziś coraz częściej przez odwieczną wyrwę w beskidzkim murze sączy się jednak do nas czeska kultura, książki, kino, piosenki. Morawska Brama to kusząco uchylone drzwi, które wystarczy pchnąć, by zanurzyć się w świat zupełnie inny.

Fragment recenzji koncertu w Radio Rzeszów 8.05.2017r. pochodzący z portalu strefapiosenki.pl : „Zestaw piosenek (a co za tym idzie autorów) wykorzystanych w koncercie był imponujący. (...)Wszystko odpowiednio zaaranżowane, pięknie podane, jednym słowem – wspaniałe.”

Kuba Blokesz to śpiewający i grający na gitarze autor, laureat kilkunastu festiwali piosenki. Ma za sobą debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie”(2015) oraz współpracę z wybitnymi artystami, takimi jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski czy Stefan Brzozowski.
Fragment recenzji (j.w.): „Śpiew Kuby Blokesza to czysta przyjemność, ponieważ każde słowo trafia tam gdzie powinno, jest doskonale słyszalne, a gitary na których gra wydają piękne i przejmujące tony.”

Chwila Nieuwagi także zdobywała laury na najbardziej prestiżowych festiwalach poetyckich i folkowych w kraju. Jest dwukrotną finalistką najważniejszego festiwalu folkowego w Polsce „Nowa Tradycja” Radiowej Dwójki. Zespół został wybrany do reprezentowania kraju na międzynarodowym festiwali „Crossroads” w Ostravie w 2017 roku. Wydał dwie autorskie płyty: „Niepoprawną muzykę” (2011) oraz „Miszung” (2013), a w 2016 roku ukazała się ich trzecia płyta „Anieli śpiewają”. Zespół łączy w swoich utworach nastrojowość poezji i jazzu, żywiołowość folku (z naciskiem na swój rodzimy śląski) i bogactwo instrumentalne. Koncertują w kraju i za granicą.
Fragment recenzji (j.w.): „Chwila Nieuwagi? Cóż, osiągnęła perfekcję. (…) to wszystko tworzyło niezapomniany klimat folku, bluesa, jazzu, ballady. Mieszanka wybuchowa, taki miszung.”

Polecamy
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
dopisz się do naszego newslettera
Social Media
Facebook YouTube
Polub nas na Facebooku
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dopisz się do naszego newslettera Zapisz się
Miasto RybnikKultura.rybnik.euGazeta RybnickaDKF Ekran
Karta Dużej RodzinyKarta Seniora
NowinyRybnik.com.pl
TVT Telewizja RegionalnaRadio 90
zamknij