Śpiewnik Symfonicznie vol. 2. "Czas nas uczy pogody". Wyjątkowe wydarzenie muzyczne
54. Rybnickie Dni Literatury
Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze LUCIBELA
Koncert Galowy z okazji 70-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
 "Miłostka", autorski spektakl Teatru Na Pół
"Konstelacje" - koncert Katarzyny Groniec
 „Alicja w Krainie Czarów” - spektakl dla dzieci, młodzieży i dorosłych
XI Rybnickie Zaduszki Muzyczne
37. Silesian Jazz Meeting
37. Silesian Jazz Meeting
Rybnicka Jesień Kabaretowa RYJEK
Leszek Możdżer Solo. Koncert w ramach Festiwalu Kultury Zdrowia „Na starych i dobrych wibracjach”

Koncert "Zespół Śląsk dla Niepodległej" oraz wystawa: „Śląskie kobiety - polskie twierdze”

29.05. godz. 18.00, "Zespół Śląsk dla Niepodległej" - to tytuł koncertu w wykonaniu artystów jednej z najbardziej znanych i największych polskich grup folklorystycznych. Majowemu występowi Śląska towarzyszyć będzie wystawa pt. „Śląskie kobiety - polskie twierdze”. Wstęp na koncert jest bezpłatny, a wejściówki można odbierać w kasie Teatru Ziemi Rybnickiej.

Zapraszamy na wernisaż wyjątkowej wystawy pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze”, który odbędzie się 29 maja 2018 r. o godz. 18:00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku (Plac Teatralny 1). Uroczyste otwarcie wystawy uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Udział w uroczystości zapowiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda. Rok 2018 obfituje w wiele ważnych rocznic i wydarzeń. W tym roku obchodzimy jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dniu 28 listopada, przypada także 100. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, co było doniosłym wydarzeniem w ówczesnej w Europie. Kolejną, jakże istotną rocznicą jest 80. rocznica Kongresu Polaków, podczas którego ogłoszono katechizm narodowy – Pięć Prawd Polaków spod znaku Rodła, odwołujące się do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, służby, Ojczyzny. Pięć Prawd Polaków było w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości
i miłości do Ojczyzny. Z tej okazji przygotowaliśmy, wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, wystawę pn. „Śląskie kobiety – polskie twierdze” prezentującą sylwetki 42 kobiet – zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska. Przedstawione zostaną kobiety walczące w powstaniach i przechowujące broń, sanitariuszki, lekarki, kurierki, a także odważne agitatorki sprawy polskiej. Nie zbraknie też dzielnych matek uczących po kryjomu swoje dzieci języka polskiego. Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Wierzymy, że wystawa pogłębi wiedzę i świadomość na temat roli kobiet w powstaniach śląskich, plebiscycie górnośląskim, a także w czasie II wojny światowej. Poprzez to przedsięwzięcie chcemy z jednej strony pokazać wkład kobiet w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, ich istotną rolę w pielęgnowaniu i przekazywaniu polskiego dziedzictwa niematerialnego, a z drugiej uczcić przypadającą w listopadzie 2018 r. setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Projekt ma charakter edukacyjny, a jego realizacja przyczyni się do zwiększenia świadomości Polaków w zakresie wiedzy na temat odzyskania i odbudowy państwowości, aspektu regionalnego i lokalnego tych wydarzeń.

Organizatorem wernisażu wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze” jest Fundacja Polskie Dziedzictwo Śląska oraz Poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski.

Polecamy
Kino nie tylko dla seniora
38 Dni Muzyki Organowej i Kameralnej 2023
 Koncert ABBA i Inni - Symfonicznie
 Koncert Wiedeński 3 - NOWY PROGRAM - Orkiestra Księżniczek wystąpi dwa razy w Rybniku!
 "Czy ty to Ty?". Spektakl komediowy w reżyserii Roberta Talarczyka
Muzyka zespołu Metallica symfonicznie
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
dopisz się do naszego newslettera
Social Media
Facebook Instagram YouTube
Polub nas na Facebooku
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dopisz się do naszego newslettera Zapisz się
Miasto Rybnikhalo! RybnikGazeta RybnickaDKF Ekran
Karta Dużej RodzinyKarta Seniora
NowinyRybnik.com.pl
TVT Telewizja RegionalnaRadio 90
zamknij