• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Śląski Festiwal Operetki z udziałem gwiazd światowych scen operowych

14.01. o godz. 18.00 zapraszamy na koncert inauguracyjny Śląskiego Festiwalu Operetki. Wystąpią: Filharmonia Rybnicka i Kameraliści Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, Chór Modus Vivendi Cameralis oraz soliści: Aleksandra Okrasa - sopran, Anna Dytry-Kaludov - sopran, Kałudi Kałudow - tenor,  Sylwester Targosz-Szalonek - tenor,  Cesare Colona - baryton. Prowadzenie koncertu: Janusz Legoń. Bilety: 70 zł w przedsprzedaży do 31.12. i 80 zł od 1.01. KUP BILET

Fundacja Operetka Śląska wraz z Orkiestrą im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg są inicjatorami i organizatorami pierwszej edycji Śląskiego Festiwalu Operetki. Koncert Inauguracyjny odbędzie się 14 stycznia w Teatrze Ziemi Rybnickiej, a zakończymy Festiwal koncertem w Rudzie Śląskiej 10 lutego 2018 r. W styczniu i lutym zaplanowanych jest około 10 większych i mniejszych koncertów I spotkań festiwalowych, między innymi w Katowicach, Chorzowie, Rybniku i Rudzie Śląskiej. W trakcie Festiwalu usłyszymy najpiękniejsze i najbardziej lubiane fragmenty operetek i musicali. W koncertach i spektaklach zaprezentują się wspaniali artyści z Polski i z zagranicy: Aleksandra Okrasa, Anna Dytry-Kaludov, Svetlana Kalinichenko, Agnieszka Zabrzeska, Kaludi Kaludov, Sylwester Targosz-Szalonek, Bartosz Jaśkowski, Cesare Colona. Towarzyszyć im będą chór kameralny Modus Vivendi Cameralis, Orkiestra im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg jak również Filharmonia Rybnicka im. Braci Szafranków.
To będzie z pewnością prawdziwe święto dla miłośników muzyki wokalno-instrumentalnej, zwłaszcza tych, którzy ogromną sympatią darzą operetkę i musical.
Gospodarze Festiwalu
Gospodarzami Festiwalu są Fundacja Operetka Śląska wraz z Orkiestrą im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. Pomysłodawcą, a także spiritus movens jest artysta scen polskich i zagranicznych, Sylwester Targosz-Szalonek, uznany tenor, aktor, dyrygent i reżyser, podejmujący się najtrudniejszych artystycznych wyzwań. Znany z różnych muzycznych działań promujących muzykę klasyczną, a zwłaszcza operę i operetkę, tym razem, jako Dyrektor Festiwalu podejmuje próbę stworzenia imprezy muzycznej na wysokim poziomie artystycznym.
W Festiwal angażuje się także światowej sławy tenor – Kałudi Kałudov, tenor zaliczany do światowej czołówki śpiewaków, solista między innymi Staatsoper w Wiedniu czy La Scali w Mediolanie. Kałudi Kałudow pełni rolę Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Kierownictwo muzyczne obejmuje uznany dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Zabrzańskiej, Sławomir Chrzanowski.
Głównym celem organizatorów festiwalu jest stworzenie w oparciu o współpracę kilku miast województwa śląskiego, znaczącego festiwalu, który stanie się jedną z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych Śląska.