• 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

"Heksy"/ Ballada o umieraniu. Spektakl Teatru Safo - odwołany

Planowany na 21.02.2024 o godz. 19:00 spektakl  "Heksy"/ Ballada o umieraniu, w wykonaniu Teatru Safo, został odwołany. Bilety podlegają zwrotowi w miejscu zakupu.  Przepraszamy. Widowisko powstało na kanwie bardzo osobistych wspomnień reżyserki Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, dotyczących jej nieżyjącej już babci Eugenii. Jest próbą przywołania duchów, odtworzenia zamazanych wspomnień, odkryciem rodzinnych tajemnic. Stanowi jednak bardziej poetycką fantasmagorię, niż dokumentalną relację, więc prawdopodobnie znajdują się w nim przekłamania i nadinterpretacje – ale czyż tak nie robi ludzka pamięć? BILETY: 25 zł | | Bilety z 20% zniżką dla posiadaczy Rybnickiej Karty Mieszkańca „Rybka” do kupienia wyłącznie w kasie biletowej TZR

Dla reżyserki wszystkie kobiety z jej rodziny są heksami czyli wiedźmami – kobietami, które wiedzą wszystko, w przeciwieństwie do niewiast, które nie wiedzą nic. Wiedzą jak kulać kluski, jak osuszyć dziecięce łzy, kiedy i jak rzykać, a przede wszystkim wiedzą co u kierego w chałupie piszczy.
Spektakl zmieniał się znacznie i ewoluował w trakcie pracy nad scenariuszem – początkowo był to projekt prawdziwie babski, spotkania przypominały bardziej kręgi kobiet niż typowe próby, a męska część zespołu nie miała do nich dostępu. Reżyserka postanowiła jednak przejść od ogółu do szczegółu – zamiast skupiać się na wszystkich kobietach świata, każdej heksie, wiedźmie i niewiaście, pomyślała o kobiecie ze swojej rodziny.
Tak, jak to było w przypadku spektaklu Gehinom, SAFO rozpoczyna pracę od uważnego przyjrzenia się starym zdjęciom, tym ilustrującym prawdziwe życie sprzed wielu dekad, a potem przekłada je na język teatru, aby wydobyć ukryte sensy, ducha czasów i warstwę domyślną – magiczną. Reżyserka korzysta z oszczędnych i wyraźnych środków, aby historią własnej rodziny dotknąć historii rodzinnych każdego z nas. Akcja spektaklu ulokowana jest na Śląsku, ale w spektaklu zobaczymy historie uniwersalne z punktu widzenia czysto ludzkiego, okraszone tylko śląską obyczajowością i kulturą.
Występują: Paulina Pierchała, Kacper Kłosek, Daria Ciszewska, Sławek Zawisz, Małgosia Simińska, Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, Michał Hajduczek oraz gościnnie Zofia Bornikowska
Data premiery: 11 marca 2023. Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
Choreografia: Zuza Łapka. Muzyka: Jarosław Hanik, Tomasz Mazur, Irena Santor, Raphaël Beau, Jóhann Jóhannsson