• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

"Konstelacje" - koncert Katarzyny Groniec promujący najnowszą płytę Artystki oraz Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

21.10.2023 o godz. 18.00. zapraszamy na "Konstelacje" - koncert Katarzyny Groniec promujący najnowszą płytę Artystki. Koncert poprzedzi Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” (ok.40 minut), którą poprowadzi Mirosław Neinert. Katarzyna Groniec. Wyjątkowa wokalistka i osobowość polskiej sceny. Niekiedy cały teatralny zespół nie jest w stanie dostarczyć tylu emocji i tak umiejętnie przenieść słuchaczy w świat o którym opowiada. Bilety: 70 zł | Bilety ze zniżką 20% dla posiadaczy Rybnickiej Karty Mieszkańca „Rybka” do nabycia wyłącznie w kasie TZR | KUP BILET

A opowiada niezwykle przejmująco i wiarygodnie, dzięki czemu po chwili każdy przenosi się w świat kreowany słowem i melodią. Jej występy to przejmujące spektakle, a widzowie od początku czują realistyczność wszystkich historii. Towarzyszący artystce muzycy w idealny sposób dozują emocje budując niepowtarzalny nastrój.
Katarzyna Groniec o sobie: - Urodziłam się 22.02.1972 w Zabrzu. Szybko zaczęłam mówić, ale nie chciało mi się chodzić. Żeby mnie sprowokować do wysiłku kładziono zabawki trochę dalej niż na wyciągniecie ręki. Udawałam, że ich nie widzę i bawiłam się palcami. Zadebiutowałam na komunii siostry mając 1,5 roku. Ku ogólnej konsternacji Mazurkiem Dąbrowskiego. Potem śpiewałam głównie w domu. Bardzo dużo i bardzo głośno. Jako nastolatka pojechałam na warsztaty dla wokalistów jazzowych, gdzie byłam postrachem kadry wybitnych instrumentalistów. W 1988 roku Piotr Hajduk i ja wykonaliśmy w duecie standard jazzowy „My Funny Valentine” na Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu i wygraliśmy. W 1991 roku zaśpiewałam główną rolę Anki w pierwszym polskim musicalu „Metro”. Tym sposobem na 9 lat związałam się z tandemem Józefowicz - Stokłosa biorąc udział we wszystkich produkcjach wychodzących spod ich ręki w Teatrze Studio-Buffo. Szczególnym sentymentem darzę „Nie opuszczaj mnie…”, „Tyle miłości” i „Przeżyj to sam”.
Piosenkami pochodzącymi z tych spektakli wygrałam 18 PPA w 1997 roku śpiewając „Amsterdam” Jacquesa Brela i „Zdemaskowanie piosenki” Mariana Hemara lepiej znaną pod tytułem „Taka mala”. Zdobyłam Grand Prix, Pierwszą Nagrodę, Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Prezydenta Miasta Gdynia. W 2008r otrzymałam Dyplom Mistrzowski im. Aleksandra Bardiniego. Nagrałam kilka płyt:
W 2000 roku „Mężczyźni”
W 2002 roku „Poste restante”
W 2004 roku „Emigrantka”
W 2007 roku „Przypadki”
W 2008 roku „Na żywo”
W 2009 roku „Listy Julii”
W 2011 roku "Pin-Up Princess"
W 2014 roku "Wiszące Ogrody"
W 2015 roku “ZOO” z piosenkami Agnieszki Osieckiej
W 2018 roku “Ach!”
W 2023 roku „Konstelacje”

Dziękuję za uwagę. Katarzyna Groniec

Ważniejsze spektakle teatralne:
Nie opuszczaj mnie… - reż. Janusz Józefowicz
Trzy razy Piaf – reż. Artur Barciś
Piotruś Pan – reż. Janusz Józefowicz
Opera za trzy grosze – reż. Wojciech Kościelniak
Cohen – reż. Krzysztof Zaleski
Mandarynki i pomarańcze – reż. Wojciech Kościelniak
Tango Operita: Szare kwiaty – reż. Roman Kołakowski
Bagdad Cafe – reż. Krystyna Janda

Role telewizyjne:
Wrota Europy – reż. Jerzy Wójcik
Przybysz z Narbony – reż. Laco Adamik
Wieczory i poranki – reż. Krzysztof Babicki

Nagrody i wyróżnienia:
1988 - Laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu,
1997 - Laureatka Grand Prix i Nagrody Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Aktorskiej,
2000 - nominacja do Fryderyków w kategorii fonograficzny debiut roku, album roku poezja śpiewana,
2002 - nominacja do Fryderyków w kategorii piosenka poetycka za album "Poste restante";
2004 - nominacja do Fryderyków w kategorii piosenka poetycka za album 'Emigrantka";,
2007 - Laureatka Prometeusza w dowód uznania odwagi tworzenia i kreatywności artystycznej,
2008 - nominacja do Fryderyków w kategorii piosenka poetycka za album "Przypadki";,
2008 - Dyplom Mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego - za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej,
2009 - nominacja do Fryderyków w kategorii piosenka poetycka za album ";Na żywo";,
2012 - nominacja do Fryderyków w kategorii piosenka poetycka i najlepsza oprawa albumu - za album"Pin-up Princess",
2019 - nominacja do Fryderyków w kategorii muzyka poetycka za album "Ach!"

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” została ustanowiona przez Prezydenta Rybnika w 2016 roku, dla uhonorowania Juliusza Rogera, lekarza pochodzącego z Niederstotzingen koło Ulm. Roger z zamiłowania był przyrodnikiem, entomologiem, opublikował wiele prac z zakresu nauk przyrodniczych. Żywo interesował się też śląskimi pieśniami ludowymi, które zebrał i wydał drukiem jako zbiór „Pieśni ludu polskiego na Górnym Śląsku”, w którym znalazło się 546 pieśni. W 1847 roku przybył do Rud raciborskich, przyjmując zaproponowane mu przez księcia raciborskiego Wiktora I stanowisko nadwornego lekarza. Oprócz leczenia rodziny książęcej swoją pracę dzielił między trzy ośrodki: Pilchowice, Rudy i Rybnik. Jego zasługą rozwój szpitalnictwa w naszym regionie. Był inicjatorem budowy nowoczesnego, jak na ówczesne czasy, szpitala w Rybniku. Placówkę wybudowanego w latach 1868/1869, w dużej mierze dzięki składkom społecznym i darowiznom. Juliusz Roger nie dożył jego otwarcia, jednak doceniając inicjatywę i zaangażowanie książęcego lekarza, szpital nazwano jego imieniem. Zmarł nagle 7 stycznia 1865 roku, w czasie polowania w lasach rudzkich. Spoczywa na cmentarzu w Rudach.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” po raz pierwszy została przyznana w 2016 roku. Zwycięską książką okazała się wówczas „Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej – biografia Katarzyny Kobro, awangardowej artystki, nowatorskiej rzeźbiarki, żony Władysława Strzemińskiego. Do finałowej trójki zakwalifikowały się wtedy także tomy „Historia kina polskiego” Darka Foksa i „O pochodzeniu łajdaków” Tomasza Wiśniewskiego. Laureatem II edycji „Juliusza” została książka Moniki Muskały „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” o odkłamywaniu historii i austriackich rozliczeniach z przeszłością. Kapituła do finałowej piątki, oprócz zwycięskiej książki nominowała publikacje: „Nie” Konrada Góry, „Glamour, kobiecość, widowisko. Aktorka jako obiekt pożądania” Agaty Łukszy, „Co jest nie tak z tymi ludźmi?” Adama Kaczanowskiego i „Jak Niobe. Opowieść Górnośląska” Alojzego Lysko. W 2018 roku Kapituła postanowiła nagrodzić tom poetycki Roberta Rybickiego „Dar Meneli”. Obok zwycięskiej książki w finale znalazły się również: „Floryda” Grzegorza Bogdała, „Lesbos” Renaty Lis, „Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu” Doroty Masłowskiej oraz „Był sobie chłopczyk” Ewy Winnickiej. Od 2019 roku nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.