• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

6. Biesiada Śląska z "Fajnymi Babkami". Wystąpią: Joanna Kściuczyk-Jędrusik, zespoły: Yeyku i Larmodzieje oraz Dariusz Niebudek

27.11.2022 o godzinie 17.00 zapraszamy na  6. Biesiadę Śląska z "Fajnymi Babkami". Wystąpią: Joanna Kściuczyk-Jędrusik, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, zespół Yeyku, zespół Larmodzieje, Jerzy Gorgoń, pianista i legenda rybnickiej estrady oraz Mieczysław Błaszczyk - tenor. Gospodarzem wieczoru będzie Dariusz Niebudek. W przerwie biesiady serwujemy pieczone babeczki. Bilety: w przedsprzedaży 50 zł, w dniu koncertu 60 zł | KUP BILET

Joanna Kściuczyk-Jędrusik
Solistka Opery Śląskiej w Bytomiu. Debiutowała partią Paminy w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta w Düsseldorfie. W swoim repertuarze scenicznym posiada wiele znaczących ról, m.in. Eurydyka - Orfeusz i Eurydyka, Donna Elwira - Don Giovanni, Elżbieta – Maria Stuarda, Tatiana - Eugeniusz Oniegin, Madame Butterfly - rola tytułowa, Nedda - Pajace, Wenus - Tannhäuser, Maryna - Borys Godunow, Ulana – Manru, Elżbieta - Don Carlos, Cześnikowa i Hanna – Straszny Dwór, Halka - rola tytułowa, królowa Rosamunda – Ubu Król, George Sand – Czekając na Chopina, Wesoła Wdówka – rola tytułowa, Rosalinda – Zemsta nietoperza, Sylwia – Księżniczka czardasza, Hrabina Marica – rola tytułowa, Sonia – Carewicz. Wraz z innymi artystami Opery Śląskiej nagrała trzy płyty z przebojami operowymi i operetkowymi. Nagrała również wraz z orkiestrą dętą KWK „Staszic” płytę ze śląskimi pieśniami regionalnymi.
Odbyła liczne tournée zagraniczne zarówno z zespołami filharmonii, jak i oper. Jako osoba energiczna i wciąż poszukująca nowych wrażeń artystycznych, angażuje się w bardzo ciekawe projekty kulturalne. Jest również reżyserem koncertów, w których występuje jako solistka i konferansjer.
Wraz z prof. T. Sławkiem oraz kompozytorem i kontrabasistą B. Mizerskim, występuje w nowatorskim cyklu Esej na głos i kontrabas.
Od roku 2016 współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Gra spektaklu pt. Wujek '81. Czarna ballada w reż. R. Talarczyka, wcielając się w rolę Św. Barbary. Spektakl został przeniesiony do Teatru Telewizji, a ścieżka dźwiękowa znalazła się na płycie.
Od 2020r. wciela się w postać Marii Callas w spektaklu Callas. Master Class w reż. R. Talarczyka.
Joanna Kściuczyk-Jędrusik jest laureatką nagrody Wojewody Śląskiego dla młodych talentów, Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszej śpiewaczki 2009r. oraz Nagrody prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury - Muza 2008. Czterokrotnie nominowana do nagrody marszałka województwa śląskiego "Złota Maska", za rolę Eurozy w operze współczesnej Muzeum histeryczne Mme Eurozy P. Szmitke, za rolę tytułową w operze Halka St. Moniuszki, rolę Św. Barbary w spektaklu Wujek '81 Czarna ballada oraz za rolę Marii Callas w spektaklu Callas. Master Class Terrence’a McNally’ego. Za dotychczasowe osiągnięcia została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi. Artystka bardzo chętnie podejmuje się zadań związanych z działalnością charytatywną. Oprócz uznania krytyków, cieszy się również niesamowitą sympatią publiczności.

Larmodzieje
Z tęsknoty za czasami, kiedy wspólnie śpiewało się piosenki które łączyły, a nie dzieliły kolejne pokolenia, kiedy wspólny śpiew był nieodłącznym elementem każdego rodzinnego spotkania – stworzyliśmy projekt Larmodzieje. Tęsknimy też za czasami kiedy muzyka była TWORZONA, A NIE ODTWARZANA. Dlatego też projekt Larmodzieje to dostępna dla każdego muzyka na głosy i akustyczne instrumenty – te same, jaki przez wieki towarzyszyły niemal każdej rodzinie – akordeon, gitarę, bas, coś do wybijania rytmu. Resztę dopełniają głosy. Staramy się zatrzeć granice między wykonawcami i słuchaczami, dlatego też do naszego repertuaru wybieramy głównie utwory, które stanowią kanon piosenek biesiadnych oraz takie, których możemy się wspólnie nauczyć. Organizujemy również potańcówki w stylu retro.

Yeyku
Yejku - zespół tworzą dwie siostry Marzena i Alicja. Od dekady występują na scenach i bawią publiczność autorskimi piosenkami jak i swoimi wersjami znanych, nierzadko ludowych pieśni. Rodem pochodzą z pięknych terenów Beskidu Wyspowego, jednak urodzone na Śląsku mają serca zabarwione muzyką obu regionów. Mają na swoim koncie trzy albumy, wiele występów telewizyjnych, wiele koncertów okolicznościowych, wywiadów radiowych, internetowych, wiele wspólnych nagrań z artystami polskiej sceny. Ostatni, wydany w 2020 raku album o tytule „Wycinanki” zdobył duże uznanie radiowców, stając się 3 albumem dziennikarza Polskiego Radia w kategorii folk, po takich tuzach jak „Tęgie chłopy”, czy „Dagadana”. Obecnie Yejku pracuje nad kolejnymi piosenkami, Zespół współtworzą, oraz udzielają się muzycznie i twórczo na płytach oraz koncertach Adam Niesobski, Jan Swoboda, Leon Jędrzyk.

Dariusz Niebudek
Aktor, reżyser, moderator, wokalista. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotej Maski za role Maxa Białystoka i Rogera de Bill w musicalu Producenci w reż. Michała Znanieckiego, “Hanysa 2011” przyznanego przez kabaret RAK za propagowanie kultury i tradycji Śląska, czy Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury. Obecny na scenie od blisko 35 lat. Ma na swym koncie blisko 100 premier teatralnych, w tym zarówno role dramatyczne jak i musicalowe, a nawet operowe i operetkowe. Karierę zawodową rozpoczął na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie. W kolejnych latach związany był z teatrami całej Polski, m.in. Warszawską Operą Kameralną, Mazowieckiem Teatrem Muzycznym, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Nowym w Zabrzu, Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Wielkim w Poznaniu, AVE Teatrem w Rzeszowie oraz scenami offowymi. Od kilku lat realizuje się jako reżyser, przygotowując m.in. musical Bricklin – samochodowa fantazja A. Cola czy operetkę Orfeusz w piekle J. Offenbacha. Na szklanym ekranie obecny jest także w wielu serialach. Jako konferansjer i moderator współpracuje z prestiżowymi agencjami w całym kraju. Prowadzi różnorakie eventy, bale, dni miast etc. Jako „estradowe zwierzę”, odnajduje się w każdych warunkach i potrafi wspaniale nawiązać kontakt z publicznością. Prowadzenie wydarzeń w jego wykonaniu to istny show.