GRYCHTOŁÓWNA ON-LINE | Szymanowski, Paderewski, Chopin, Skriabin, Rachmaninoff

Fundacja Art & Progress oraz Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków mają zaszczyt zaprezentować recital nestorki polskiej pianistyki, światowej sławy artystki prof. Lidii Grychtołówny, transmitowany live z jej warszawskiego mieszkania. Na swoim fortepianie Steinway & Sons z 1926 r., Lidia Grychtołówna zagra utwory kompozytorów polskich i rosyjskich. Początek transmisji w niedzielę 27 września o godz. 16:00. Po recitalu - rozmowa Artystki z redaktorem Adamem Rozlachem.

Nadrzędnym celem zadania jest upowszechnianie dorobku kultury i zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Projekt jest możliwością finansowego wsparcia artystów w związku ze znaczącymi utrudnieniami jakie w działalności z zakresu kultury, wprowadzają wymogi związane z wprowadzeniem stanu epidemii.

– Wyżej wymieniony cel zamierzamy zrealizować poprzez zorganizowanie dwóch recitali wybitnej polskiej pianistki Lidii Grychtołówny. Koncerty będą transmitowane na żywo na kanale Youtube. Poprzedzać je będzie rozmowa o muzyce, interpretacji utworów, uwagach wykonawczych stanowiących niezwykłą wartość z perspektywy długoletniej działalności artystycznej i pedagogicznej pianistki. Rozmowę poprowadzi ceniony polski dziennikarz radiowy Adam Rozlach. Będzie to projekt, który w unikatowy sposób rozwinie kapitał kulturowy odbiorców i stanie się w przyszłości niezwykle cenną perełką archiwizującą dziedzictwo polskiej kultury za pomocą narzędzi internetowych. Stanie się również niepowtarzalną okazją oddania hołdu artystce będącej ewenementem na skalę światową, która koncertuje z powodzeniem również on-line mimo swego podeszłego wieku – słyszymy od organizatorów.

Spotkanie 1, 27.09.2020:
1. Wywiad artystki z dziennikarzem radiowym A. Rozlachem.
2. Koncert on-line, w programie:
-K.Szymanowski Etiuda b-moll op.4 nr3
-I.J.Paderewski Menuet G-dur op.14 nr 1
-A.Skriabin Etiuda cis-moll op.8 nr2
-S.Rachmaninow Preludium gis-moll op.32
Preludium G-dur op.15
Preludium cis-moll op.3
- Fryderyk Chopin - („Raindrop”) Prelude in D flat major, Op. 28, No. 15 (Preludium „Deszczowe”).

Lidia Grychtołówna - wybitna polska pianistka. Laureatka wielu konkursów muzycznych w tym V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955. Prof. Lidia Grychtołówna zasiadała wielokrotnie w jury Konkursów Chopinowskich, a także innych międzynarodowych konkursów. Od 1986 do 2007 roku prowadziła działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji. Mimo zaawansowanego wieku artystka z powodzeniem koncertuje odnosząc sukcesy artystyczne. W 2018 roku odbyły się dwa koncerty z Jej udziałem w Filharmonii Narodowej i w NOSPR w Katowicach, na których publiczność nagrodziła artystkę owacjami na stojąco

Koncerty otrzymały dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci".

Adam Rozlach - polski dziennikarz radiowy. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończył Studium Doktoranckie przy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1979 rozpoczął pracę w Redakcji Muzycznej Radia Katowice. Od 1985 jest komentatorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach na antenie Polskiego Radia i w TVP Kultura. W 1997 roku rozpoczął pracę w Redakcji Muzycznej programu IV Polskiego Radia - Radia BIS. W latach 2004-2007 był redaktorem naczelnym redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia. Od 2007 jest dziennikarzem Radiowej Jedynki, a w latach 2010-2013 był kierownikiem Działu Kultury tej anteny. Juror nagrody krytyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Orfeusz”, członek Rady Akademii Fonograficznej, juror Radiowego Konkursu Muzycznego "Prix Bohemia" w Brnie z 2001. W 2005 był jurorem Międzynarodowego Konkursu Radiowego "Prix Italia" w Mediolanie. Jest autorem książki „Spełnione marzenia” Barbary Hesse-Bukowskiej, która jest wynikiem rozmów, jakie przeprowadził z polską pianistką, laureatką II nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Laureat Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2013 za cykl audycji Koncert Chopinowski i promowanie wybitnych dzieł muzyki poważnej. Wyróżniony medalami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Marek Musioł - realizator transmisji - prawnik, muzyk, studiował kompozycję i produkcję muzyki elektronicznej na Berklee College of Music w Bostonie, producent muzyczny, producent i realizator nagrań audio i wideo, producent teledysków, wydawca, współautor 7 albumów studyjnych i koncertowych (wspoltworca zespołow Rh+ Audiowizualna Grupa Przyjaciół, Das Moon, z którymi zagrał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą), współpracował z wydawnictwami: Polskie Radio SA/Warner, Requiem Records, Believe Digital, wspolzalożyciel wydawnictwa Cardio Records.

Jolanta Sobczak-Smołka - koordynator zadania. Muzyk Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z 32 letnim stażem. Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego im.H.M.Góreckiego "U źródeł sławy" manager Filharmonii rybnickiej. Od blisko 20 lat członek zarządu Towarzystwa Muzycznego im.Braci Szafranków. Była organizatorką większości koncertów rybnickich filharmoników z takimi artystami jak K.Penderecki, J.Maksymiuk czy T.Strugała. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec B.Kapały. Ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Autorskiego, Wydawniczego i Prasowego na Uniwersytecie Jagiellońskim Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Własności Intelektualnej. W przeszłości członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz członek władz Związku Artystów Wykonawców STOART.

Polecamy
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
dopisz się do naszego newslettera
Social Media
Facebook Instagram YouTube
Polub nas na Facebooku
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dopisz się do naszego newslettera Zapisz się
Miasto RybnikKultura.rybnik.euGazeta RybnickaDKF Ekran
Karta Dużej RodzinyKarta Seniora
NowinyRybnik.com.pl
TVT Telewizja RegionalnaRadio 90
zamknij