• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Archipelag Przygody

17.03. godz.18.00 Wystawa fotografii ARCHIPELAG PRZYGODY autorstwa Wojtka Gumuli połączona z premierą filmu o morskiej wyprawie kajakiem z 5-latkiem na pokładzie, między wyspami archipelagu Kornatów. Galeria Sztuki

ARCHIPELAG PRZYGODY

„Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.“

Kornaty – archipelag malowniczych wysp adriatyckich jest tym miejscem, które uwodzi podróżników dzikim, niedostępnym krajobrazem. Skalne klify, głębiny, zatoczki z małymi osadami rybackimi i surowe kamieniste brzegi. Konieczność przebycia drogi morskiej odcina radykalnie od codzienności i przenosi w swoistą zaczarowaną przestrzeń.
Tą przestrzeń tworzy rozciągająca się pozioma linia horyzontu. Tam daleko za nią, wody Adriatyku uderzają o brzegi włoskiego półbuta. Wyspy archipelagu Kornatów zanurzone w roziskrzonym Adriatyku tworzą naturalny szlak rozciągający się wzdłuż górzystego wybrzeża Dalmacji. Pozornie blisko a jednak na tyle daleko, żeby stanowić odrębny wszechświat. Tu można wyruszyć na wielodniową podróż kajakiem po morzu. Tu można przeżyć niezwykłą przygodę.

Dlaczego kajakiem? Tylko tak można eksplorować malownicze zatoczki tych niezliczonych wysp i tylko drogą wodną można dotrzeć pod wysokie skalne klify.

Morska wyprawa kajakiem, z 5-latkiem na pokładzie, między wyspami archipelagu Kornatów, którą zrealizowała rodzina z Rybnika, to niecodzienne zaproszenie do odkrywania granic pomiędzy rodzinną wakacyjną przygodą a fascynacją podróżami w nieznane.

Wystawa zdjęć i multimedialna prelekcja pozwala odkryć niezwykłe krajobrazy, poznać ciekawe historie, przybliżyć aspekt rodzinnego realizowania pasji i otwiera nowe spojrzenie na podróże z dzieckiem.

Na ile kształtujemy osobowość dziecka pokazując mu świat z perspektywy kajaku? Bliżej wody, bliżej żywiołu, bliżej życia, które wymaga zaangażowania i umiejętności podejmowania decyzji?
Czy dziecko potrafi dostrzec, jak rodzice tworzą zorganizowany zespół i dołączy do niego? Czy taki zespół dysponując odrębnymi a jednak uzupełniającymi się zdolnościami i umiejętnościami, może pozwolić sobie na realizację śmiałych planów? Gdzie przebiega granica ryzyka, gdy wiatr i fale zamieniają Adriatyk w prawdziwy żywioł?

Takie i inne pytania zadawali sobie uczestnicy wyprawy Wojtek i Izabela, planując morską podróż z 5 letnim synem Alexandrem. Ta wyprawa dostarczyła odpowiedzi nie tylko na te pytania. Pozwoliła im na przesunięcie granic własnej wyobraźni, odkrycia nowych horyzontów i skłoniła do refleksji nad definicją pojęcia wakacji „all Exclusive”.

Wystawa zdjęć trwająca do 15 kwietnia obejmuje fotograficzne impresje z podróży zarówno kajakiem jak i z głębi lądu. Podróż na wybrzeże Adriatyku prowadzi bowiem przez muzułmańskie enklawy w Bośni–Hercegowinie oraz górskie regiony Chorwacji. Podążamy śladem dziecięcej ciekawości do odkrywania świata – odwiecznej cechy, która jest tak charakterystyczna dla ludzkiej natury.
Przez pryzmat morskiej wyprawy z dzieckiem – to co odległe i nieosiągalne nabiera innego wymiaru. Jak jest naprawdę i gdzie leży granica, trzeba przekonać się samemu.

WOJTEK GUMULA – fotograf, filmowiec, projektant komunikacji wizualnej, pasjonat sportów przestrzennych. Jako alpinista dokonywał szereg przejść zimowych w Alpach i wielkościanowych w USA. Doświadczenie instruktorskie pozwala mu bezpiecznie organizować rodzinne wyprawy.

IZABELA GUMULA – filolog germański z powołania, aktywna sportowo latem i zimą. Łączy pasję podróżniczą, wędrówki górskie w rodziną przygodę. Preferuje hotele wielogwiazdkowe, w szczególności pod gołym niebem. Prowadzi blog dla aktywnych rodzin https://travelistapro.wordpress.com

ALEXANDER GUMULA – jeździ na snowboardzie, wspina się, wędruje w górach i nie boi się wysokich fal. Uwielbia biwaki w namiocie i zupę pomidorową.