Śpiewnik Symfonicznie vol. 2. "Czas nas uczy pogody". Wyjątkowe wydarzenie muzyczne
54. Rybnickie Dni Literatury
Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze LUCIBELA
Koncert Galowy z okazji 70-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
 "Miłostka", autorski spektakl Teatru Na Pół
"Konstelacje" - koncert Katarzyny Groniec
 „Alicja w Krainie Czarów” - spektakl dla dzieci, młodzieży i dorosłych
XI Rybnickie Zaduszki Muzyczne
37. Silesian Jazz Meeting
37. Silesian Jazz Meeting
Rybnicka Jesień Kabaretowa RYJEK
Leszek Możdżer Solo. Koncert w ramach Festiwalu Kultury Zdrowia „Na starych i dobrych wibracjach”

Koncert Pasyjny w Bazylice św. Antoniego.W programie: Giovanni Pergolesi „Stabat Mater” i Jacek Glenc „Lamentoso”

14.04. godz. 19.00 zapraszamy na koncert Pasyjny do Bazyliki św. Antoniego w Rybniku. Wystąpią: Filharmonia Rybnicka pod dyr. Przemysława Neumanna oraz Marzena Michałowska - sopran i Helena Poczykowska - alt. W programie koncertu znajda się utwory: „Stabat Mater” Giovanniego Pergolesiego oraz „Lamentoso” Jacka Glenca. „Stabat Mater” w dziejach muzyki pełni taką rolę, jak pieta w sztukach plastycznych. Ukazuje mękę i śmierć Zbawiciela z perspektywy cierpienia jego Matki. Kompozycja Pergolesiego zajmuje w tej historii odrębne i wyjątkowe miejsce. Najczęściej wydawany w wieku XVIII utwór, najpopularniejsze Stabat Mater trzech ostatnich stuleci i najsławniejsze dzieło przedwcześnie zmarłego geniusza, który właśnie tej kompozycji ową opinię zawdzięcza. Bazylika pw. św. Antoniego w Rybniku, ul. Mikołowska 4. Wstęp wolny.

Pergolesi napisał „Stabat Mater” na zamówienie neapolitańskiego bractwa Cavalieri della Vergine dei Dolori, które ubiegało się o nowe opracowanie tekstu sekwencji w miejsce wykonywanego utworu Alessandra Scarlattiego. Kompozytor miał dwadzieścia pięć lat, kilka sukcesów sukcesów na polu opery i zaledwie parę miesięcy życia przed sobą. Wypełniła je między innymi praca nad Stabat Mater, które po śmierci autora, niczym Requiem Mozarta, ekscytowało i poruszało wyobraźnię odbiorców. Utwór wykonywano podczas Wielkiego Postu, gdy nieczynne były teatry operowe Pergolesi wypełnił lukę, napisał dzieło, które mimo skromnej obsady (sopran, alt, dwoje skrzypiec i basso continuo) z powodzeniem można by wykonywać w operze, gdyby łaciński tekst zastąpić pełnym komplikacji i intryg librettem. Pełne patosu i urzekających melodii, idealnie zaspokajało pragnienia neapolitańskiej publiczności głodnej popisowych arii, olśniewających, emocjonalnych duetów, efektownych i brawurowych pasaży. Gwałtowny i trwały sukces kompozycja zawdzięcza także temu, że choć powstała w latach 30. XVIII wieku, nie jest dziełem barokowym, należy już do następnej epoki. Wpisując się w nurt przedklasyczny, zapowiada przyszłość, której tak młody autor utworu powinien przecież doczekać.
"Lamentoso for string orchestra" stanowi pierwszą część dyptyku Lamentoso e Notturno for string orchestra Jacka Glenca. Źródłem inspiracji powstania dzieła jest rozważanie istoty chrześcijaństwa – Paschalnego Misterium Chrystusa. Dzieło to skomponowane zostało w roku 2010, a jego prawykonanie odbyło się podczas IV Festiwalu Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach 27 marca 2011 roku w Sali koncertowej im. Grzegorza Fitelberga w katowickim NOSPRze. Utwór zabrzmiał w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. Rybnicka premiera tego dzieła miała miejsce podczas wyjątkowego koncertu dedykowanego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II pt. Sursum Corda 30 kwietnia 2011 roku w rybnickiej Bazylice p.w. Świętego Antoniego. Wykonawcą Lamentoso była wówczas Orkiestra Szkoły Szafranków pod dyrekcją Romany Kuczery. W kolejnych latach kompozycja ta była wielokrotnie prezentowana przez znamienite orkiestry w kraju i za granicą. W 2016 roku utwór doczekał się rejestracji na monograficznej płycie kompozytorskiej Jacka Glenca CD pt. Smyczkowo i symfonicznie, której dokonała Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Polecamy
Kino nie tylko dla seniora
38 Dni Muzyki Organowej i Kameralnej 2023
 Koncert ABBA i Inni - Symfonicznie
 Koncert Wiedeński 3 - NOWY PROGRAM - Orkiestra Księżniczek wystąpi dwa razy w Rybniku!
 "Czy ty to Ty?". Spektakl komediowy w reżyserii Roberta Talarczyka
Muzyka zespołu Metallica symfonicznie
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
dopisz się do naszego newslettera
Social Media
Facebook Instagram YouTube
Polub nas na Facebooku
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dopisz się do naszego newslettera Zapisz się
Miasto Rybnikhalo! RybnikGazeta RybnickaDKF Ekran
Karta Dużej RodzinyKarta Seniora
NowinyRybnik.com.pl
TVT Telewizja RegionalnaRadio 90
zamknij