• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

2. Music & Soul Festival 2014

4-6.04.2014

 

wystąpili:

04.04 godz.20.00
Gabriela Gąsior & Holy Noiz            
"Bez Ciebie nie ma mnie"

 

05.04 godz. 20.00
Grażyna Łobaszewska
"Przepływamy"

                                       

06.04 godz. 18.00
Natalia Niemen
"Niemen mniej znany"

 

bilety: 35 zł
karnet na wszystkie koncerty: 90 zł

 

Gabriela Gąsior & Holy Noiz "Bez Ciebie Nie Ma Mnie"
Wystąpią:
Gabriela Gąsior – śpiew
Wojciech Gąsior – bas
Łukasz Zając – perkusja
Robert Zając – gitara
Olaf Węgier – saksofon
Dorota Zaziąbło – instrumenty klawiszowe
Rafał Stępień – instrumenty klawiszowe
Katarzyna Gacek-Duda – flety
Agnieszka Musiał – chórek
Kamila Pałasz – chórek
Adam Kosewski – chórek
Paulina Rudawska – chórek
Big Black Chickens (zespół wokalny uczniów oraz absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach) –  chórek

 

Koncert nowoczesnej muzyki gospel, promujący debiutancki album wokalistki Gabrieli Gąsior i zespołu Holy Noiz.
Będzie można usłyszeć  kilkanaście  autorskich utworów wokalistki w języku polskim i angielskim nawiązujących do treści biblijnych.
Współczesny nurt gospel reprezentowany przez artystów  oscyluje   wokół jazzu, funky, rocka, r’n’b, reggae, muzyki latyno – amerykańskiej oraz etnicznej.
Na scenie wystąpi 20  grających i śpiewających muzyków.
Płyta „bez Ciebie nie ma mnie” ukaże się w marcu tego roku i jest jedną z niewielu autorskich, polskojęzycznych płyt gospel w naszym kraju. W jej nagraniu udział wzięło ponad 40 muzyków: kilkunastu instrumentalistów (w tym sekcja dęta i kwartet smyczkowy) oraz ponad dwudziestu wokalistów (trzyosobowy chórek, dwa zespoły wokalne w tym wokaliści z Wybrzeża Kościi Słoniowej, a także zaproszeni soliści).
Podczas koncertu nie zabraknie energicznych, radosnych i ekspresyjnych utworów charakterystycznych dla gatunku gospel, a także nastrojowych i refleksyjnych ballad.

Gabriela Gąsior

wokalistka, autorka tekstów i muzyki, instruktor gospel, nauczyciel śpiewu. Absolwentka wokalistyki jazzowej na katowickim Wydziale Jazzu. Trener wokalny w I edycji telewizyjnego show „Bitwa na głosy” w drużynie braci Golec.
Muzyką zajmuje się od dziecka. Podróż z gospel rozpoczęła w wieku 14 lat w Przemyskim Chórze Gospel i trwa ona do dziś. Z zespołem Holy Noiz związana jest od wielu lat. Na swoim koncie ma wydany autorski mini-album świąteczny „Dzisiaj niebo jest tu”. Współpracowała m.in. z Beatą Bednarz, Andrzejem Lampertem, Golec uOrkiestrą. Koncertowała u boku takich artystów jak: Mieczysław Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Ewa Uryga, Marek Bałata, Junior Robinson i inni. Jej głos usłyszeć można na płytach innych artystów m.in. Live DVD Gospel Joy „To On”, Allijah, A&D, Robert Kasprowicz, Big Silesian Band.

Holy Noiz

Grupa muzyków współpracujących ze sobą od kilkunastu lat. Wspólnie występowali na wielu międzynarodowych festiwalach muzyki gospel, akompaniując takim artystom jak m.in.; Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Natalia Kukulska, Kuba Badach, Anna Szarmach, Ewa Uryga, Marek Bałata, Andrzej Lampert, David Daniel, Peter Francis, Brian Fentress, chóry: Gospel Joy, Konin Gospel Choir.
Chociaż wywodzą się z różnych gatunków muzycznych, to właśnie w gospel następuje fuzja tych fascynacji i radość ze wspólnego muzykowania.
Skład zespołu:
Wojciech Gąsior – gitara basowa
Łukasz Zając – perkusja
Robert Zając – gitara
Olaf Węgier – saksofon tenorowy

 

Więcej informacji na www.gabrielagasior.pl oraz na facebooku (Gabriela Gąsior)

Grażyna Łobaszewska

Jeśli Szukasz w muzyce piękna, prawdy czy kunsztu wykonawczego, jeżeli Chcesz wysłuchać ciekawych opowieści, to Znalazłeś się we właściwym miejscu wirtualnej przestrzeni.
„Poznasz ludzi z duszą. O ile nie zabraknie Ci cierpliwości, czas nauczy Cię pogody. Przekonasz się, że i brzydcy potrafię pięknie kochać.”
Jesteś na stronie internetowej jednej z najwybitniejszych polskich piosenkarek - Grażyny Łobaszewskiej, kompozytorki i autorki wielu śpiewanych przez siebie utworów.
Artystka jest rodowitą gdańszczanką i właśnie w tym mieście stawiała swe pierwsze muzyczne kroki. Tutaj ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PR i TV prowadzonego przez Renatę Gleinert.
Po raz pierwszy muzyczny świat usłyszał o Grażynie w 1971 roku na FPR w Zielonej Górze. Rok później artystka przeniosła się do Poznania, który na kilka lat stał się jej „drugim domem”. Od tego momentu kariera wokalistki potoczyła się błyskawicznie. Nie mogło być inaczej, bo jak mówi Krzysztof Ścierański, basista i kompozytor, Grażyna to „najczarniejsza z białych kobiet”. Krytycy zaś bez wahania porównują wokalistkę z Areth Franklin czy Billie Holiday.
Publiczność zachwycają nie tylko wykonania piosenek napisanych specjalnie dla Grażyny przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własne interpretacje standardów jazzowych, gospel jak również niezwykle osobiste wersje kolęd i pastorałek z całego świata.
Pierwsze lata kariery to niezwykle trudna,ale i pozwalająca na zdobycie doświadczenia praca w chórkach gwiazd polskiej sceny- Haliny Frąckowiak ,Wojciecha Skowrońskiego i Elżbiety Wojnowskiej.
W 1975 roku wokalistka zaczęła współpracę z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Potem związała się z zespołem Egro Band. Wraz z nim koncertowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974 by potem pojawiał się na deskach opolskiego amfiteatru wielokrotnie. W 1976 zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 III nagrodę za „Zwierciadło Czasu”, a w 1991 I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”.
W latach 1978-1983 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim w koncertach głównych MFMJ (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej) Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-1978 i w 1981. W latach 1983-1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych. Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim oraz Ryszardem Sygitowiczem. Od 1997 współpracuje z Triem Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, między innymi w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii a nawet Kuwejcie.
W 2005 roku ukazała się płyta będąca owocem współpracy Grażyny Łobaszewskiej z autorem tekstów, Krzysztofem Loganem Tomaszewski a także młodym, trójmiejskim Jazzmanem – Piotrem Manią. „Prowincja jest piękna”, bo taki tytuł nosi album, to zbiór przepięknych kompozycji będących spojrzeniem na otaczający nas świat, refleksji nad tym, co tak naprawdę w życiu ważne.
Wspaniały kontakt z młodzieżą, chęć dzielenia się swą ogromną wiedzą i doświadczeniem, a także miłością do muzyki sprawiają, że artystka jest również lubianym pedagogiem. Praca dydaktyczna stanowi bardzo ważny aspekt życia wokalistki, której pogoda ducha i wielkie poczucie humoru uwielbiają studenci i warsztatowicze.
Grażyna Łobaszewska prowadzi zajęcia z emisji głosu a także interpretacji piosenki. Od 1997 do 1999 roku prowadziła Studium Piosenki w Gdańsku. W latach 2001-2002 była wykładowcą w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie a także Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1998 roku do 2003 prowadziła warsztaty wokalne organizowane przez Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.Artystka jest również jurorem na wielu festiwalach piosenki.
Od 2000 r. Grażyna Łobaszewska współpracuje z młodymi, trójmiejskimi Jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz najnowsze wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest.”
/źródło oficjalna strona artystki/
Podczas Music & Soul Festival Grażyna Łobaszewska zaprezentuje piosenki ze swojej najnowszej płyty „Przepływamy” a także  utwory z poprzednich płyt.
W związku z 10 rocznicą śmierci Czesława Niemena artystka przypomni nam także niektóre z jego utworów.

NATALIA NIEMEN prezentuje:
NIEMEN MNIEJ ZNANY

To projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak „Terra Deflorata” czy „Spodchmurykapelusza”. Program koncertowy, to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80-tych Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał  – robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów.Podczas koncertu nie zabraknie też kilku największych „hitów” Czesława Niemena takich jak „Jednego serca”,  „ Dziwny jest ten świat” czy „Płonąca stodoła”.
Poniżej linki do singli promujących projekt NIEMEN MNIEJ ZNANY oraz link do występu Natalii podczas 50 KFPP w Opolu.

http://www.youtube.com/watch?v=FxnsWIxhTd0

http://www.youtube.com/watch?v=wQ4GkL0xwXQ

http://www.youtube.com/watch?v=SkXSZ_MJz14

 

skład zespołu:

Natalia Niemen – głos, altówka
Piosenkarka, autorka muzyki i tekstów. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Od ponad dekady współpracuje z zespołami New life’m i TGD oraz kwintetem Piotra Barona. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej.

 

Piotr Baron – saksofon
Wybitny saksofonista, kompozytor i wykładowca akademicki. W ciągu trzydziestoletniej działalności muzycznej Piotr Baron współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA, których trudno zliczyć.   Od 20 lat wysoko notowany w ankiecie „Jazz Top” magazynu Jazz Forum jako jeden z czołowych tenorzystów i sopranistów, wysoko notowany jako alcista i barytonista, wymieniany jako klarnecista i flecista. Nominowany do „Fryderyka” jako „muzyk roku” w 2000 i 2004. Także płyty Piotra Barona „Bogurodzica” and „Sanctus, Sanctus, Sanctus” były nominowane do „Fryderyka” w kategorii „płyta roku” (2000 i 2008).  Na jubileusz trzydziestolecia działalności artystycznej Piotr Baron został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”, medalem „Zasłużony dla Wrocławia” i „Złotą Odznaką” PSJ. Piotr Baron pracuje jako nauczyciel saksofonu, harmonii jazzowej i improwizacji w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także na Kierunku Jazz IKSM Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Irek Głyk – perkusja
Jako perkusista i wibrafonista współpracował z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej i pop-rockowej, m.in. Tomaszem Stańko, Piotrem Wojtasikiem, Jorgosem Skoliasem, Stanisławem Sojką, Mietkiem Szcześniakiem, Justyną Steczkowską, Mate.O, Reni Jusis, Irkiem Dudkiem, zespołem SBB i Krzak. Jest stypendystą prestiżowej bostońskiej Berklee College of Music. W ankiecie Jazz Forum Ireneusz Głyk zostaje umieszczony jako III wibrafonista w Polsce oraz „nadzieja polskiego wibrafonu”. Prowadzi autorski zespół Głyk P.I.K trio.

 

Tomasz Kałwak – istr. klawiszowe
Pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Absolwent oraz obecnie wykładowca Akademii Muzycznej /Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej/ w Katowicach.Współpracował m.in. z Ewą Bem, Ewą Urygą, Grażyną Auguścik, Moniką Brodką, Mietkiem Szcześniakiem, Natalią Kukulską, zespołem Bracia. Obecnie jest pianistą w zespołach Doroty Miśkiewicz, Beaty Bednarz i Kasi Cerekwickiej.

 

Adam Szewczyk – gitara
Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie obecnie   jest wykładowcą. Ceniony gitarzysta i autor piosenek współpracujący z wieloma artystami i teatrami muzycznymi. Obecnie kieruje zespołem Magdy Anioł, w którym spełnia się przede wszystkim jako kompozytor i lider.

 

Wojtek Gąsior – bas
Basista, aranżer młodego pokolenia. Pracował z wieloma uznanymi muzykami i zespołami, grając jazz, gospel, muzykę latyno-amerykańską, soul, reggae czy blues. Artyści z jakimi koncertował to m. in. Andrzej Lampert, Marek Bałata, Ewa Uryga, Norris Garner, Ruth Lynch, Lothar Dziwoki, Edi Sanchez, Magda Anioł, TGD, Brian Fentress. Obecnie współpracuje m. in z: Mate.O, HolyNoiz,  Alijah. Ma na swoim koncie kilka płyt jako muzyk sesyjny oraz nagrania z własnymi projektami.