• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Rybnik '2020 - ODWOŁANY

Szanowni Państwo, w związku z regionalnymi obostrzeniami związanymi ze wzrostem zakażeń COVID 19 wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia, z żalem informujemy o odwołaniu tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. O dalszych działaniach będziemy informować Państwa na bieżąco.

22.08.2020, godz.17.00, XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego: Parada Nowoorleańska - ODWOŁANA

Szanowni Państwo, w związku z regionalnymi obostrzeniami związanymi ze wzrostem zakażeń COVID 19 wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia, z żalem informujemy o odwołaniu tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. O dalszych działaniach będziemy informować Państwa na bieżąco.

22.08.2020, godz. 17.30, XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Rybnik '2020 - ODWOŁANY

Wystąpią: Racing Swing Team oraz Asia Czajkowska z zespołem South Silesian Brass Band.
Przed sceną powstanie zadaszony amfiteatr z miejscami siedzącymi w cenie 1 zł. Sprzedaż biletów tylko w dniu wydarzenia na jedną godzinę przed pierwszym koncertem. Liczba miejsc siedzących ograniczona.
Jednocześnie przypominamy o obowiązujących przepisach sanitarnych, zachowaniu dystansu społecznego i obowiązku noszenia maseczek.

Racing Swing Team

Zespół Racing Team Swing to kontynuacja zespołu Modern Dixieland założonego w 2010 r. Aktualny skład zespołu jest niemal identyczny z pierwotnym składem. Zespół gra obecnie trochę nowocześniej w szeroko pojmowanej tradycji jazzowej. Pierwszy koncert pod tą nazwą miał miejsce podczas Zaduszek Jazzowych w 2016 r. w Warszawie. Zespół pod tą nazwą grał m.in. na XII Spotkaniach z Old Jazzem w Dzierzgoniu, na Zamkowych Kameraliach w Malborku, Wieczornych Spotkaniach w Lidzbarku Warmińskim. Brzmienie zespołu podąża w kierunku nowoczesnego swingu. Skład zespołu, który wystąpi na festiwalu w Rybniku: Adam Kupiec - tp, Janusz Kwiecień - saksofon tenorowy, Marek Rudnicki - saksofon sopranowy i tenorowy, Wiktor Zydroń - piano, wokal, Jerzy Stelmaszczuk - gitara basowa, Robert Barczyński - gitara, Stanisław Pietrzyk - perkusja i wokal.

Asia Czajkowska, foto Robert Gorecki

Asia Czajkowska – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, z wykształcenia filolog-językoznawca, z pasji i zawodu – trener głosu. Stypendystka swojego rodzinnego miasta – Torunia – w dziedzinie kultury. Laureatka wielu festiwali, m.in. 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 15 lat chórzystka Astrolabium, z którym nagrała 4 płyty, w tym nominowaną do Fryderyka „Astrolabium sings Bembinow”. Pierwszy solowy album Asi „Some of my favs LIVE” to – dość przekornie i odważnie jak na debiut – zapis koncertu, zawierający w większości interpretacje standardów jazzowych i bluesowych. Na płycie brawurowo zagrali znakomici muzycy: Igor Nowicki, Michał Rybka i Waldemar Franczyk, a także specjalni goście: Partyzant, Eddie Angel oraz Mark Olbrich. Asia pojawia się gościnnie w innych składach, współpracując z wieloma muzykami sceny jazzowej i pop (m.in. Wojciech Gogolewski Trio, Jarek Kostka Quartet, Eljazz Big Band, Bogdan Hołownia, Atrakcyjny Kazimierz). Ma za sobą koncerty u boku takich artystów, jak Wojciech Waglewski, Janusz Radek, Jnr Robinson, Krzesimir Dębski. Wszechstronność wokalistki jest ogromna: jej śpiew wzrusza liryzmem, zaskakuje niezwykłą wrażliwością, ale i zdumiewa swoją mocą i skalą. Oprócz występów pod własnym nazwiskiem wokalistka jest liderką kilku zróżnicowanych stylistycznie projektów: m.in. HaShir (muzyka chasydzka), ConcuBand (live cover band) czy Soul Behind – coroczne zaduszki jazzowo-soulowe z udziałem wyjątkowych muzycznych gości. W 2019 roku wystąpiła na rybnickim festiwalu dość niespodziewanie, a jej koncert wzbudził niezwykły aplauz publiczności. Stąd pomysł organizatorów festiwalu, żeby zaprosić Asię ponownie do Rybnika na wspólny koncert z zespołem South Silesian Brass Band.

South Silesian Brass Band

South Silesian Brass Band
Założony w 1974r w Rybniku-Chwałowicach zespół South Silesian Brass Band przez 45 lat swojej działalności zagrał niezliczoną ilość koncertów w Polsce i w wielu krajach Europy. Jego wieloletnim pianistą i nauczycielem był "ojciec rybnickiego jazzu" Czesław Gawlik. Grupa należy do czołowych zespołów jazzu tradycyjnego w naszym kraju. Jako muzyczna wizytówka Rybnika brał udział w największych festiwalach jazzu tradycyjnego w Europie. Wielokrotnie reprezentował miasto Rybnik grając w miastach partnerskich: (Niemcy, Francja, Irlandia). SSBB współpracuje od lat z Teatrem Ziemi Rybnickiej przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, z DK Niedobczyce "Jazzowa zabijaczka" oraz Jazzowiska z DK Chwałowice. Muzycy SSBB są obecni w składach rybnickiej orkiestry symfonicznej, orkiestry dętej Chwałowice i MOD Rybnik. Stanowią trzon zespołu "Rekiny z Nacyny" i wielu innych. Skład zespołu: Elżbieta Skrzymowska – śpiew i skrzypce, Adam Abrahamczyk – śpiew i trąbka, Sebastian Wieczorek – puzon, Daniel Bober – saksofon tenorowy i sopranowy, Adam Dzierżęga – piano, Piotr Rożankowski – bass, Marian Siwicki - banjo, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja.

23.08.2020, godz. 18.00, XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Rybnik'2020, Estrada na Kampusie, ul. Rudzka 13

Wystąpią: Kraków Street Band i Old Metropolitan Band. Przed sceną powstanie zadaszony amfiteatr z miejscami siedzącymi w cenie 1 zł. Sprzedaż biletów tylko w dniu wydarzenia na jedną godzinę przed pierwszym koncertem. Liczba miejsc siedzących ograniczona.
Jednocześnie przypominamy o obowiązujących przepisach sanitarnych, zachowaniu dystansu społecznego i obowiązku noszenia maseczek.

Kraków Street Band fot. T. Sarna

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol'and'Rock, czy węgierski Sziget), a płyta "Going Away" otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country. Kraków Street Band powstał w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na Krakowskim Rynku. Spontaniczne granie na ulicy przyczyniło się do powstania pomysłu wydania pierwszej, wspólnej płyty. Debiutancki album powstał dzięki kampanii crowdfundingowej - wolnych datków, dobrowolnie wpłacanych na konto "Polak Potrafi", dzięki którym w miesiąc uzbierano 170% planowanego budżetu! A to był dopiero początek... Zespół dostał się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” oraz „Zespół Roku 2015”.
Kolejny rok, to kolejna płyta, tym razem bardzo wyjątkowa - album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi gośćmi z krakowskiego muzycznego świata.
W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Chwilę później, poszczególni muzycy również zostali docenieni - Łukasz Wiśniewski uznany został za "Wokalistę Roku 2017", a Tomek Kruk otrzymał tytuł "Gitarzysty Roku 2017" według czytelników czasopisma "Twój Blues". W styczniu 2019 roku najnowsza płyta pt. "Going Away" otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

Old Metropolitan Band – polska grupa muzyczna grająca jazz tradycyjny, utworzona w Krakowie w czerwcu 1968 r. Zespół został założony przez trębacza Andrzeja Jakóbca, Ryszarda Kopciucha-Maturskiego (kontrabas) i Tadeusza Ofertę (banjo) przy współpracy Czesława Dworzańskiego (perkusja), Wiesława Kuprowskiego (klarnet), Marka Michalaka (puzon), Henryka Słaboszowskiego (fortepian) oraz Witolda Stryszewskiego (bas). Autorem nazwy zespołu jest jego lider i basista - Ryszard Kopciuch-Maturski. W repertuarze zespołu znajdują się standardy jazzu tradycyjnego, znane „evergreens” jak: „Bel Ami”, „Midnight in Moscow”, „Oczy Czarne”, „Caravan” czy „ujazzowiona” wersja „Forelle” Schuberta oraz utwory własne (kompozycje, opracowania). Grupa nieustannie rozszerza repertuar oraz włącza nowe techniki gry (np. duet smyczkowy Adama Góralczyka z Ryszardem Kwaśniewskim).
Aktualny skład zespołu: Ryszard Kopciuch-Maturski (kontrabas, gitara basowa), Adam Góralczyk (puzon, skrzypce), Wiktor Kierzkowski (perkusja), Tadeusz Oferta (banjo), Ryszard „Kajo” Kwaśniewski (klarnet, saksofon sopranowy, skrzypce), Elżbieta Kulpa (śpiew)