• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

XII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Rybnik '2019, II The Beatles Day oraz III Rybnicki Zalew Dobrego Piwa i Muzyki

Zapraszamy na III Rybnicki Zalew Dobrego Piwa… i Muzyki. Pod tym wspólnym hasłem kryją sie trzy wydarzenia odbywające się na scenie rybnickiego Kampusu i w jej otoczeniu. 23 sierpnia nastąpi otwarcie Festiwalu Browarów Rzemieślniczych oraz druga odsłona The Beatles Day, pt. „Yellow Submarine”. 24 i 25 sierpnia we wczesnych godzinach popołudniowych paradą nowoorleańską rozpocznie się XII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego ‘Rybnik 2019. W sobotni wieczór, w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się nocne Jam Session. Podczas trwania festiwalu wystąpi trzynaście zespołów i wykonawców, a wydarzeniom artystycznym towarzyszyć będą: Zlot Food Trucków, prelekcje, prezentacje, konkursy związane z produkcją i degustacją piw rzemieślniczych oraz domowych. Na wszystkie koncerty festiwalowe odbywające się na Kampusie przy ul Rudzkiej 13 obowiązuje wstęp wolny. Partnerem XII MFJT jest firma ANDERSKI Instrumenty Muzyczne

Szczegółowy program festiwalu

Piątek, 23.08. THE BEATLES DAY „Yellow Submarine"

14.00 – rozpoczęcie festiwalu RZDPiM: Food Trucki, konkursy, wykłady, prezentacje, degustacje – namiot festiwalowy
18.00 – rozpoczęcie koncertu „Yellow Submarine”, prowadzenie dr Jacek Kurek
- Carrantuohill
- South Silesian Brass Band
- Four Brothers
- Kawa z Mlekiem
- Anna Drewniok z kwartetem smyczkowym
- Jarosław Hanik i Karolina Filec
- MuzyKajaka
- Optymalni
20.00 – 21.30 - koncert zespołu The Beatlmen (cover band The Beatles)

Sobota, 24.08. XII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego ‘Rybnik 2019
16.00 – Jazz Na Ulicy – koncert zespołów jazzu tradycyjnego na Placu Jana Pawła II przy Bazylice św. Antoniego
16.30 – parada nowoorleańska ulicami: Pl. Jana Pawła II przy Bazylice – Powstańców Śl. - Jana III Sobieskiego - Rynek - Kościelna – Rudzka – Kampus
17.00/17.15 – koncert zespołu Old Timers,
19.00 – koncert Joanny Czajkowskiej (voc.) z zespołem w składzie: Bogusław Kaczmar - piano, Szymon Łukowski - saksofony, Michał Kapczuk- bass, Arek Skolik - perkusja
21.30 – Nocne Jam Session, Sala Kameralna Teatru Ziemi Rybnickiej, Bilety 10 zł KUP BILET

Niedziela, 25.08. XII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego ‘Rybnik 2019
17.00 – koncert South Silesian Brass Band
19.00 – koncert Karen Edwards & Eljazz Trio
21.00 – zakończenie Festiwalu Jazzu Tradycyjnego
22.00 – zakończenie III Festiwalu Browarów Rzemieślniczych

Prezentacja wykonawców II THE BEATLES DAY „Yellow Submarine"

Carrantuohill
Grupa CARRANTUOHILL istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na “celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową. W 2007 r. zespół otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego – FRYDERYKA 2006 w kategorii Album Roku Etno – Folk za płytę “SESSION NATURAL IRISH & JAZZ”. CARRANTUOHILL zagrał dotąd ponad 3000 koncertów w kraju i za granicą. Skład zespołu: Anna Buczkowska – śpiew, Dariusz Sojka - akordeon, uilleann pipes, flety, tin whistles, bodhrán, Zbigniew Seyda - buzuki, cytra, mandolina, gitara akustyczna, Maciej Paszek – skrzypce, Bogdan Wita - gitara akustyczna, Adam Drewniok – gitara basowa, Marek Sochacki – perkusja, instr. perkusyjne.

Carrantuohill

South Silesian Brass Band
Założony w 1974r w Rybniku-Chwałowicach zespół South Silesian Brass Band przez 45 lat swojej działalności zagrał niezliczoną ilość koncertów w Polsce i w wielu krajach Europy. Jego wieloletnim pianistą i nauczycielem był "ojciec rybnickiego jazzu" Czesław Gawlik. Grupa należy do czołowych zespołów jazzu tradycyjnego w naszym kraju. Jako muzyczna wizytówka Rybnika brał udział w największych festiwalach jazzu tradycyjnego w Europie. Wielokrotnie reprezentował miasto Rybnik grając w miastach partnerskich: (Niemcy, Francja, Irlandia). SSBB współpracuje od lat z Teatrem Ziemi Rybnickiej przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, z DK Niedobczyce "Jazzowa zabijaczka" oraz Jazzowiska z DK Chwałowice. Muzycy SSBB są obecni w składach rybnickiej orkiestry symfonicznej, orkiestry dętej Chwałowice i MOD Rybnik. Stanowią trzon zespołu "Rekiny z Nacyny" i wielu innych. Skład zespołu: Elżbieta Skrzymowska – śpiew i skrzypce, Adam Abrahamczyk – śpiew i trąbka, Sebastian Wieczorek – puzon, Daniel Bober – saksofon tenorowy i sopranowy, Adam Dzierżęga – piano, Piotr Rożankowski – bass, Marian Siwicki - banjo, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja.

Four Brothers
Kwartet saksofonowy Four Brothers tworzą: Łukasz Sosna, Daniel Bober, Sławek Władyka, Michał Wojaczek.
Łukasz Sosna - saksofon sopranowy. Lider zespołu, radosny pesymista, lew sceniczny. Udzielający się muzycznie w wielu formacjach polskiej sceny muzycznej, m.in.: Shakin Dudi, Orkiestra Rozrywkowa Lothara Dziwokiego, Cameleon Brass i innych.
Daniel Bober - saksofon altowy (konewka). Człowiek – orkiestra zasilający swą osobą kilka znakomitych zespołów muzycznych na Śląsku. Perfekcjonista.
Sławek Władyka - saksofon tenorowy (nie mylić z terenowym). Aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym , związany z różnymi formacjami m.in.: z Orkiestrą Rozrywkową Lothara Dziwokiego.
Michał Wojaczek - saksofon barytonowy (konewka z subwoofer'em). Na co dzień manager kultury, muzyk instrumentalista i wokalista, obecnie dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej. Wiąże słowem koncerty kwartetu (...przynajmniej stara się;))

Four Brothers, foto. Janusz Rzymanek

Kawa z Mlekiem
Zespół powstał w październiku 2017 r. Współpraca między muzykami jest oparta na kompletnych przeciwieństwach, dzięki czemu zespół stanowi “doskonałą całość”. Muzyka, jaką tworzą, jest barwną hybrydą tego, co chcieliby przekazać światu. Twórczość opiera się na ciekawych melodiach (czasem prostych, czasem bardziej skomplikowanych). Piszą teksty o rzeczach codziennych, które odnajdują odzwierciedlenie w każdym człowieku. Są to komedie i tragedie - jak to w życiu. Całości dopełnia dystans do siebie, otaczającego świata, kreatywność i klimat. To wszystko zlane do jednej, małej filiżaneczki, daje nam Kawę z Mlekiem. Skład zespołu: Karolina Hozer – śpiew, piano, Julia Buchalik – śpiew, gitara, Mateusz Kluba - syntezatory

Kawa z Mlekiem

Anna Drewniok z kwartetem smyczkowym
Anna Drewniok jest wokalistką i harfistką, komponuje także swoje utwory. Występowała na wielu rybnickich i polskich scenach, zarówno solo jak i z zespołem Carrantuohill. Jest uczestniczką Młodzieżowego Studia Wokalnego w Domu Kultury Chwałowice. Uczy się śpiewu techniką MIX pod kierunkiem Jarosława Hanika. W 2018 roku rozpoczęła naukę w Państwowym Policealnym Studium Zawodowym Wokalno-Baletowym w Gliwicach na kierunku aktor scen muzycznych, gdzie jej nauczycielką śpiewu klasycznego jest Justyna Dyla. Anna odniosła liczne sukcesy na polu artystycznym, takie jak ex aequo tytuł Najlepszej Wokalistki 15. edycji “Pojedynku na Słowa” oraz I miejsce drużynowo w tym samym konkursie, II miejsce ex aequo w XVI Festiwalu Piosenki Europejskiej i I miejsce w V Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej Superstar 2017. Wystawiła także swój musical "Nadejdzie pora" na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej. We wrześniu Anna rozpoczyna studia musicalowe w Liverpool Media Academy, gdzie chce spełnić swoje marzenie o występach na zagranicznych scenach. Podczas The Beatles Day towarzyszyć jej będzie kwartet smyczkowy w składzie: Martyna Reske i Katarzyna Pokrzywa - skrzypce, Agata Kuter - altówka, Jan Łomozik – wiolonczela.

Anna Drewniok, foto. Justyna Czogała

Jarosław Hanik i Karolina Filec
Jarosław Hanik – Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, pianista, kompozytor, aranżer, trener wokalny. Certyfikowany nauczyciel sztuki wokalnej International Voice Teacher of Mix. Akompaniator wielu znakomitych wokalistów. Od lat współpracuje ze znanym krakowskim kabaretem Loch Camelot . Współpracował także m. in. z Basią Stępniak – Wilk, Magdą Steczkowską, Renata Przemyk, Katarzyną Groniec, Wojciechem Brzezińskim, Grzegorzem Turnau, Marią Meyer, Teatrem Powszechnym w Radomiu, Teatrem STU w Krakowie i wieloma innymi. Koncertował w Brazylii, Urugwaju, Argentynie, Chile, Izraelu, Chinach, Francji, Niemczech, Czechach.
Karolina Filec - absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku w klasie fortepianu, potem UŚ na Wydziale Artystycznym w kierunku Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej specjalizacja Muzyka Rozrywkowa. Wokalistka specjalizująca się w piosence artystycznej, teatralno-aktorskiej i jazzowej, laureatka wielu ogólnopolskich festiwali piosenki, min.
• 47 Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie – wyróżnienie
• XVI Ogólnopolski Festiwal Sztuki i Słowa „Czy to jest kochanie" Elbląg - III nagroda
• XXI Festiwal Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach" Bytom - II nagroda
• XIX Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję „Łaźnia“ Radom - II nagroda
• XXXIV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „Piostur" Andrychów - II nagroda

Karolina Filec, foto. Jerzy Dziedziczak

Jarosław Hanik

MuzyKajaka
MuzyKajaka - pierwszy i jedyny, z tego co nam wiadomo, zespół wokalno-instrumentalno-kajakowy. MuzyKajaka prezentuje głównie własne utwory o tematyce wodniackiej utrzymane w estetyce folkowo-rockowej, zapewniającej dobrą zabawę z pewną dozą refleksji. Teksty oraz muzyka zespołu, zachęcają do wspólnej zabawy, śpiewania oraz spontanicznego tańca. Twórczość grupy doskonale wpisuje się zarówno w imprezy o charakterze masowym, jak i niewielkie klimatyczne koncerty klubowe. MuzyKajaka koncertuje w całej Polsce. Ma na swym koncie występy na wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych spływach, imprezach kajakowych, szantowych oraz ogólnie  - wodniackich, piknikach, festynach, imprezach miejskich, a także wszędzie tam, gdzie poszukiwana jest dobra, oryginalna muzyka. Występowali wspólnie z zespołami Carrantuohill, Loka, Tabu, Pudelsi oraz Kasią Nosowską, Anią Dąbrowską, Haliną Mlynkową i Marylą Rodowicz. Grupa gościła na antenach telewizji TVP 1. TVP Info oraz TVN. Wydany w roku 2016 debiutancki album "TAKA" znalazł się w dystrybucji sieci Empik, w której salonach grupa gości na spotkaniach autorskich. W 2018 roku zespół wydał wodniacką płytę świąteczną "Pastorałki znad rzeki Rudy". Zespół MuzyKajaka tworzą: Dawid Jeżak - akordeon, gitara Piotr Krówka - gitara basowa, śpiew Marcin Madzia - gitary, śpiew, Paweł Świderski - perkusja, śpiew.

MuzyKajaka

Optymalni
Zespół powstał w 2017 roku jako cover band. Repertuar grupy obejmuje szerokie spektrum muzyki popularnej. Grają dla uciechy własnej i słuchaczy. Skład zespołu: Michalina Salamon - śpiew, Maciej Tendera - śpiew i keyboard, Piotr Skupień - gitary, Stanisław Latała - gitara basowa oraz Piotr Bukartyk – perkusja.

Optymalni

Zespół THE BEATLMEN to czwórka utalentowanych i doświadczonych muzyków, która do złudzenia przypomina słynnych Beatlesów z Liverpoolu. THE BEATLMEN tworzą:
Grzegorz Markocki jako John Lennon
Marcin Wojtowicz jako Ringo Starr
Paweł Jaworski jako George Harrison
Przemek Mańczuk jako Paul McCartney
Profesjonalizm (garnitury szyte na miarę, buty prosto z Liverpoolu, oryginalne beatlesowskie gitary i wzmacniacze), uśmiech i charyzma to atuty zespołu. The Beatlmen występował w takich programach jak: "Kawa czy herbata", "Pytanie na śniadanie", "Familiada" oraz w TV Polonia. Grupa ma bardzo duże doświadczenie w graniu koncertów plenerowych (dni Miast i Gmin), występów dla Ośrodków Kultury, a także wielu imprez firmowych i klubowych. Potwierdzeniem wielkiej klasy zespołu był udział w trasie "Lato z radiem 2011 i 2012". The Beatlmen wykonuje piosenki grupy The Beatles oraz polskiego Big-bitu (Czerwone gitary, Skaldowie, Niebiesko-Czarni). Bardzo ważnym elementem udanych koncertów, jest wspaniały kontakt z publicznością, połączony z ogromną pasją grania.

The Beatlmen

Prezentacja wykonawców XII Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego

Old Timers – polski zespół jazzu tradycyjnego założony w Warszawie w 1965 roku przez trębacza Henryka Majewskiego, pianistę Wojciecha Kamińskiego oraz puzonistę Jerzego Kowalskiego. Brali udział w znaczących festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Między innymi Old Jazz Meeting, Festiwal Jazz Jamboree czy Jazz Yatra w Indiach. Nagrywali swoje utwory dla potrzeb Polskiego Radia i są autorami muzyki do filmów ” Był jazz” , ” Vabank” i ” Seksmisja”. W obecnym składzie zespół prezentuje nie tylko jazz tradycyjny. Repertuar poszerzony został o znane szlagiery z filmów okresu międzywojennego w wykonaniu Pawła Tartanusa oraz swing prezentowany przez angielskiego trębacza i wokalistę Marka Shepherda. Nowy skład: Mark Shepherd – trąbka i wokal, Janusz Kwiecień – klarnet, Zbigniew Konopczyński – puzon, Wojciech Kamiński – fortepian, Paweł Tartanus – banjo i wokal, Andrzej Zielak – kontrabas, Bogdan Kulik - perkusja.

Old Timers, foto. Monika Pastuszak

Asia Czajkowska – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, z wykształcenia filolog-językoznawca, z pasji i zawodu – trener głosu. Stypendystka swojego rodzinnego miasta – Torunia – w dziedzinie kultury. Laureatka wielu festiwali, m.in. 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu.
Od 15 lat chórzystka Astrolabium, z którym nagrała 4 płyty, w tym nominowaną do Fryderyka „Astrolabium sings Bembinow”. Pierwszy solowy album Asi „Some of my favs LIVE” to – dość przekornie i odważnie jak na debiut – zapis koncertu, zawierający w większości interpretacje standardów jazzowych i bluesowych. Na płycie brawurowo zagrali znakomici muzycy: Igor Nowicki, Michał Rybka i Waldemar Franczyk, a także specjalni goście: Partyzant, Eddie Angel oraz Mark Olbrich.
Asia pojawia się gościnnie w innych składach, współpracując z wieloma muzykami sceny jazzowej i pop (m.in. Wojciech Gogolewski Trio, Jarek Kostka Quartet, Eljazz Big Band, Bogdan Hołownia, Atrakcyjny Kazimierz). Ma za sobą koncerty u boku takich artystów, jak Wojciech Waglewski, Janusz Radek, Jnr Robinson, Krzesimir Dębski.
Wszechstronność wokalistki jest ogromna: jej śpiew wzrusza liryzmem, zaskakuje niezwykłą wrażliwością, ale i zdumiewa swoją mocą i skalą. Oprócz występów pod własnym nazwiskiem wokalistka jest liderką kilku zróżnicowanych stylistycznie projektów: m.in. HaShir (muzyka chasydzka), ConcuBand (live cover band) czy Soul Behind – coroczne zaduszki jazzowo-soulowe z udziałem wyjątkowych muzycznych gości.
Małymi krokami pracuje nad swoją drugą płytą pt. „Pianissima”, utrzymaną w minimalistycznym, jazzującym klimacie. Jedyne środki wyrazu to głos i fortepian, a współtworzą ją wybitni pianiści związani z Toruniem, m.in. Bogdan Hołownia, Andrzej Frołow, Tomasz Lewandowski, Igor Nowicki, Mateusz Sobiechowski, Sebastian Zawadzki oraz Bartek Staszkiewicz, który jest ponadto producentem albumu.
Joanna Czajkowska (voc.) wystąpi z zespołem, w składzie: Bogusław Kaczmar - piano, Szymon Łukowski - saksofony, Michał Kapczuk- bass, Arek Skolik - perkusja

Joanna Czajkowska, fot. Robert Górecki

Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak m.in. Prince, Stevie Wonder i Tony Bennett. Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy show w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych. Koncert Karen Edwards to nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity show. Artystka z wdziękiem opowiada swoim plastycznym muzycznym językiem o dotychczasowych doświadczeniach. Muzyka około jazzowa w najlepszym możliwym wydaniu. Polecamy!

Józef Eliasz
Perkusista , leader wielu zespołów , załorzyciel i dyrygent Eljazz Big Bandu z którym zdobył kilka pestiżowych nagród w tym Złotą Tarkę na Miedzynarodowym Konkursie w Iławie. Nagrał wiele płyt, a największy sukces zdobyła „W Rytmie Chopina", która otrzymała status „Platynowej Płyty“. Koncertuje w kraju i zagranicą w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Pomorskiej, Operze Nova, Dworze Artusa i wielu innych. Współracuje z wybitnymi artystami, którymi są: Karen Edwards, Gunter Wehinger, Julian Jackson, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Henryk Miśkiewcz, Lora Szafran, Zbigniew i Piotr Wrombel, Janusz Szrom, Bogdan Hołownia. Jest również dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu „Bydgoszcz Jazz Festival“.

Marek Podkowa
Saksofonista, producent, kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat drugiego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w 1994. Współpracował z wieloma polskimi artystami, m.in. z Kayah, Edytą Górniak, Justyną Steczkowską, Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Wojciechem Gąssowskim, Patrycją Markowską i Kubą Badachem, a także ze wspaniałymi muzykami światowej klasy. Wśród nich znaleźli się m.in. Gordon Haskell, Robbie McIntosh, Mike Mainieri, Victor Bailey, Jim Beard, Steve Logan, Hamish Stuart, Susan and Martin Weinert, Hans Peter Salentin czy Ralf Rickert. Lubi jazdę konną, gra w tenisa ziemnego.

Tomasz Kupiec
Kontrabasista, gitarzysta basowy ,aranżer i producent muzyczny. Absolwent wydziału Jazzu Akademi Muzycznej
w Katowicach oraz Liceum Muzycznego w Lublinie. Uczestniczył w kursach kontrabasowych prowadzonych przez Niels-Henning Orsted-Pedersena na wyspie Bornholm. Współpracował m.in. z Big-Bandem Katowice, City Jazz Trio Jacka Pelca oraz Quintessence Eryka Kulma. Brał również udział w projektach gwiazd polskiej sceny jazzowej m.in.Janusza Muniaka, Piotra Barona czy wokalistów: Izy Zając i Marka Bałaty. Jest współzałożycielem Tria i Nonetu pianisty Wojtka Groborza (płyta "Yet Another Be-bop Day") oraz “Tribute To Be-Bop” – najnowszej formacji skrzypka Macieja Strzelczyka, a także członkiem Konstanty Wileński Trio. Basista koncertował nie tylko z gwiazdami jazzu: Zbigniew Namysłowski (Namysłowski-Śmietana Band), Harry Sokal (Vienna Art Orchestra), Scott Hammilton czy Karen Edwards (płyta "Everythink Ice"), ale również z wybitnymi postaciami muzyki klasycznej jak skrzypkowie: Vadim Brodski oraz genialny Nigel Kennedy. Współpraca z Kennedym zaowocowała płytą "Live at the Cracow Philharmonic Hall" oraz koncertami w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy (m.in. Royal Albert Hall w Londynie) i Bliskiego Wschodu. Jako sideman uczestniczył także w projektach gwiazd polskiej muzyki pop. Był członkiem zespołu Renaty Przemyk, bluesowych formacji Irka Dudka (Big Dudi Band, Symphonic Blues, Shakin Dudi), koncertował z Ewą Bem, Hanną Banaszak i in. Ma na swoim koncie ok. 30 wydanych albumów. Od roku 2001 współpracował ze znakomitym gitarzystą Jarosławem Śmietaną. Nagrywa i koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Japonii.

Karen Edwards