• 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Ryszard Kalamarz 2023

GALERIA SZTUKI
RYSZARD KALAMARZ

wernisaż wystawy
rysunku i malarstwa

10.01.2023 | GODZ.18:00
Czarno-białe i kolorowe

Oprawa muzyczna:
Dominik Kalamarz-Mislaw
„Muzyka elektroniczna”

www.ryszardkalamarz.pl

Wernisaż połączony z otwarciem
wystawy Grupy Feniks (Galeria Oblicza).

Wystawa potrwa do 12.02.2023 r.
wstęp wolny

Ryszard Kalamarz urodził się w Przemyślu w 1954 r. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uczelni uzyskał w 1979 roku. Z fascynacji twórcy światem baletu i teatru, w końcu lat osiemdziesiątych powstaje cykl obrazów przedstawiających tancerkę. Jest on swoistym określeniem kierunku, w którym artysta będzie podążał.
Odtąd jego ulubionym motywem stają się postaci z tego świata. Artysta umiejscawia je najchętniej we wnętrzach przywodzących na myśl tajemnicze kulisy teatru lub baśniowe ogrody, będące tłem dla ludzkiego piękna a także realnych emocji i namiętności.Malarz w charakterystyczny dla siebie sposób łączy rzeczywistość, fantazję i elementy czysto abstrakcyjne, stwarzając fabułę, która pozwala odbiorcy, by sam ją dopowiedział. W jego pracach znajdujemy zarówno rys współczesny jak i klimat obrazów dawnych mistrzów.                            
Ryszard Kalamarz jest uznanym polskim portrecistą. Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Jego prace prezentowane były na różnych wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach w Polsce oraz za granicą. Artysta od początku lat osiemdziesiątych mieszka w Rybniku.