Galeria Oblicza

10.05.2022 godz. 18.00 
wernisaż wystawy prac

Andrzeja Dyrcza

"Węgiel i Życie"


oprawa muzyczna:
Michał Niestrój
Norbert Szramowski
Wiesław Rączka

 
Wstęp wolny, wystawa potrwa do 12.06.2022

Andrzej Dyrcz tworzy prace w których kolor i materia odgrywają wiodącą rolę. Tym razem artysta pokazuje prace w większości wykonane węglem. Węglem, który w jego życiu odegrał ważną role.

Impresje na temat otaczającej Go rzeczywistości potraktowane są dosłownie i symbolicznie. Obrazy artysty robią niesamowite wrażenie, a ich ekspozycja w galerii podkreśla piękno dzieł.

 

„Andrzeja Dyrcza znam już od bardzo dawna, w latach 60-tych,jako 13 letni chłopak uczęszczał na zajęcia plastyczne, które prowadziłem w Domu Kultury w Boguszowicach Osiedlu. Już wtedy ten wybitnie utalentowany chłopak odznaczał się dużą wrażliwością, uczuciowością i nadzwyczajną skromnością.
Nic zatem dziwnego, że ta ostatnia cecha charakteru powoduje, iż do dziś Andrzej Dyrcz programowo nie bierze udziału w żadnych konkursach malarskich. Działania malarskie Dyrcza charakteryzuje system budowania dynamicznej formy dużymi rozpiętościami chromatycznymi oraz operowanie agresywnymi zestawami barw Obrazy jego zawierają jakieś bliżej nieokreślone przestrzenie, jakąś tajemniczą treść.

Mimo dokładności odtwarzania wewnętrznych wizji, ich sens pozostaje wieloznaczny, zaszyfrowany i trudny do
uchwycenia. Twórca zaciera granice między tym co realne, a tym co wyobrażone, między tym co może być dostrzeżone w otaczającym nas świecie zewnętrznym, a tym co jest czystą projekcją jego wyobraźni. Jest to świat niespokojnych przeżyć, niejasnych przeczuć, mrocznych pragnień i fantastycznych wizji, świat ze wszech miar złocony, skomplikowany, obfitujący w zjawiska ulotne, często nieuchwytne w swym przebiegu i trudne do wyrażenia. Prace Andrzeja Dyrcza eksponowane na wystawach w wielu placówkach kultury, znajdują się
również w zbiorach prywatnych w Kraju i za granicą”.

Powyższe słowa, sprzed prawie dwudziestu lat tak nieprawdopodobnie aktualne, są autorstwa nieżyjącego, lecz
nadal pozostającego w sercu artysty Mariana Raka, który ukształtował go artystycznie i zawsze był dla niego autorytetem.

Polecamy
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
dopisz się do naszego newslettera
Social Media
Facebook Instagram YouTube
Polub nas na Facebooku
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dopisz się do naszego newslettera Zapisz się
Miasto Rybnikhalo! RybnikGazeta RybnickaDKF Ekran
Karta Dużej RodzinyKarta Seniora
NowinyRybnik.com.pl
TVT Telewizja RegionalnaRadio 90
zamknij