• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

"Czas nas uczy pogody" - koncert przebojów Jacka Cygana z udziałem Autora i Gości

9.12.2022, godz. 19.00. zapraszamy na koncert piosenek Jacka Cygana z udziałem Autora i zaproszonych Gości. Koncert „Czas nas uczy pogody” to podróż po największych przebojach Jacka Cygana, w którą zabiera nas sam Autor potrafiący z wdziękiem i humorem opowiedzieć o historii swoich piosenek, ludziach, z którymi je tworzył i czasie, w którym powstawały. Do udziału w koncertach Jacek Cygan zaprosił m.in. Grzegorza Skawińskiego, Olgę Szomańską, Marcina Januszkiewicza, Weronikę Krystek. Artystom towarzyszy zespół muzyczny p/k Jacka Subociałło. Czas trwania 120 min. Bilety: od 80 do 120 zł. KUP BILET | KUP BILECIK

Piosenki Jacka Cygana mają wartość ponadpokoleniową, widać to w reakcjach ludzi różnych generacji na widowni, którzy przychodzą dlatego, że te piosenki stały się kawałkiem ich życia. I jeszcze raz chcą przeżyć „na żywo” kontakt z nimi, a czasem zaśpiewać razem z wokalistami. Sprzyja temu klasa i niezwykła komunikatywność występujących artystów. Osią każdego koncertu jest osoba Jacka Cygana i prowadzony przez niego dialog z publicznością. Nie ma już obecnie w Polsce drugiego autora tekstów piosenek tak rozpoznawalnego, który ma w dorobku tyle znanych przebojów i jednoczenie potrafi przyciągnąć publiczność oraz wejść z nią w interakcję na scenie. Takie tytuły jak „Jaka róża taki cierń”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Black and White”, „Pokolenie”, „Dary losu” czy tytułowy „Czas nas uczy pogody” mówią same za siebie.

Jacek Cygan – poeta, autor tekstów piosenek, librecista.
Wywodzi się ze środowiska piosenki studenckiej, znanego pod hasłem „kraina łagodności”. Współzałożyciel grupy „Nasza Basia Kochana”, z którą zostaje laureatem I nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w roku 1976. Napisał ponad 1000 piosenek dla najwybitniejszych polskich wokalistów. Jego utwory wygrywały pięciokrotnie Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, m.in. „Jaka róża taki cierń” w wyk. Edyty Geppert oraz „Wypijmy za błędy” w wyk. Ryszarda Rynkowskiego. Na Festiwalu Eurowizji w Dublinie w roku 1994, piosenka z tekstem J. Cygana „To nie ja byłam Ewą” w interpretacji Edyty Górniak zdobyła II miejsce. Był to, jak dotychczas, największy sukces polskiej piosenki w Europie. Jego piosenkowe „wizytówki” weszły do codziennego języka i często słyszy się funkcjonujące już niezależnie od autora takie wyrażenia jak: „ całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę”, „czas nas uczy pogody”, „czego może chcieć od życia taki gość jak ja?”
W grudniu 2007 roku piosenka z tekstem J. Cygana „Dumka na dwa serca” została piosenką 50-lecia Kinematografii Polskiej.
Znany z twórczości dla dzieci, zwłaszcza z telewizyjnego programu „Dyskoteka Pana Jacka /Dżeka/”, gdzie spopularyzował wiele piosenek, które stały się standardami dziecięcej sceny, m.in. „Laleczka z saskiej porcelany”, „Wszystkie dzieci nasze są” czy „Zakazany owoc”.
J. Cygan para się także pracą przekładową dotyczącą dużych form słowno – muzycznych. Napisał polską wersję libretta musicalu „Notre - Dame de Paris” – Riccardo Cocciante i Luca Plamandou . W roku 2002 przełożył słynne oratorium Jerzego Fryderyka Haendla „Mesjasz”.
Wydał trzy tomy wierszy – „Drobiazgi liryczne”, Oficyna Literacka Kraków 1995, „Ambulanza” Wydawnictwo Bonobo 2005 oraz „Pies w tunelu” Wydawnictwo Iskry 2011. Za tom „Ambulanza” otrzymał Nagrodę Literacką im. Ks. Jana Twardowskiego, a za tom „Pies w tunelu” Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej.
Na przełomie lat 2008/2009 Jacek Cygan napisał libretto /muzyka: Piotr Rubik/ utworu o charakterze oratoryjnym „SANTO SUBITO” – Cantobiografia Jana Pawła II.
Jest autorem książki „Klezmer – Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego – Kleinmana” wydanej przez Wydawnictwo Austeria w roku 2009. Książka ta została przetłumaczona na język niemiecki i ukazała się w 2012 roku w Metropol Verlag w Berlinie.
W roku 2013 J. Cygan zadebiutował jako dramaturg. W krakowskim Teatrze STU odbyła się premiera jego sztuki „Kolacja z Gustavem Klimtem” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
W roku 2014 wydał w Wydawnictwie Znak książkę „Życie jest piosenką”, gdzie zamieścił, jak mówi, „liryczne historie najważniejszych piosenek swojego życia”.
W tymże roku na zaproszenie Andrzeja Seweryna, dyrektora Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, przygotował spektakl „CYGAN W POLSKIM – Życie jest piosenką”, który grany jest z powodzeniem na Scenie Kameralnej.
Jacek Cygan jest kawalerem „Orderu Uśmiechu”, jedynego odznaczenia na świecie przyznawanego przez dzieci. Otrzymał także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest Honorowym Obywatelem miasta Sosnowca.