Jazz w Teatrze. Wystąpi Krzysztof Popek Flute Adventure w składzie: Wojciech Niedziela, Andrzej Zielak, Przemek Florczak, Arek Skolik, Tomas Sanchez

20.01.2022 o godz. 19.00 zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Jazz w Teatrze. Wystąpi Krzysztof Popek Flute Adventure w składzie: Wojciech Niedziela, Andrzej Zielak, Przemek Florczak, Arek Skolik, Tomas Sanchez. Koncepcja zespołu oparta jest na brzmieniu oraz indywidualności każdego z muzyków, stąd pieczołowity ich dobór. Kolorystykę tworzy specyficzna, wspólna barwa dwóch instrumentów: fletu altowego razem z puzonem. Muzyka zespołu oparta jest na kompozycjach wlasnych a także tzw."oryginals" ktore zawierając wspólny "idiom" w sferze aranżycyjno -wykonawczej tworzą jednolity klimtycznie program, gdzie elementy etniczne mieszają sie z nowoczesnym bopem, momentami free a wszystko oparte jest na groovowej pulsacji. Krzysztof Popek od lat pracuje nad stylistyką brzmienia fletu altowego (płyty - "Places", "Letters & Leaves", "House of Jade", "You are in my heart", "Estate") oraz najnowsza “ Fresh Air Project“) która w chwili obecnej, wydaje się, osiąga swój szczytowy etap. Bilety: 15 zł ulgowe i 25 zł normalne. KUP BILET

KRZYSZTOF POPEK, czołowy polski flecista jazzowy, od wielu lat niezmiennie zajmujący pierwsze miejsce w ankietach jazzowych miesięcznika Jazz Forum, właściciel znanej niemal na całym świecie niezależnej firmy fonograficznej POWER BROS. Pierwsze jazzowe kroki stawiał na festiwalach Jazz Juniors' 82 i Jazz nad Odrą' 85 zdobywając na obu nagrody indywidualne. Gra na flecie sopranowym i altowym, a oprócz tego jest kompozytorem, aranżerem oraz inspirującym leaderem wielu swoich formacji. Najbardziej znacząca - Young Power, która zyskała sobie niezwykły rozgłos i popularność. Spośród wielu nagranych przez ten zespół płyt na uwagę zasługuje "Man of Tra", na której gościnnie zagrali również: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak. Sukcesem okazała się płyta "Letters and Leaves" nagrana w 1996 r. w kwintecie, nominowana do Fryderyka' 96 oraz Płyta Roku' 96. W 2005 nagrał znaczącą “ House of Jade “ wraz z Victorem Lewisem, Davidem Friesenem, Randy Porterem i Piotrem Wojtasikiem a w 2006 płytę "You are in my heart " razem z Joe LaBarbera, Davidem Friesenem, Randy Porterem i Piotrem Wojtasikiem. Obecnie tworzy zespół razem z Cameron Brown, Stephen Scott , Victor Lewis i Piotrem Wojtasikiem. Koncertował w najważniejszych klubach w całej Europie, a także między innymi na takich festiwalach jak: Warsaw Jazz Summer, Jazz Jamboree, Molde International Jazz Festival, Göttinger Jazzfestival, Leverkusener Jazz Tage, Nancy Jazz Pulsations, Berlin Jazz Tage, Stockholm Jazz and Blues All Stars Festival i wiele innych. W roku 1997 wraz ze swoim Quintetem wystąpił w Bonn na uroczystości przyłączenia Polski do Nato.

Wojciech Niedziela – pianista, kompozytor, pedagog; ur. 18.01.1961 r. w Rybniku. Absolwent Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Rybniku i Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Czołowy pianista jazzowy, obecny na scenie jazzowej od początku lat 80-tych. Przez wiele lat był liderem Tria i zespołu New Presentation z solistami Lorą Szafran i Piotrem Wojtasikiem. Wziął udział w nagraniu ok. 35 płyt, m.in. z Ptaszynem Wróblewskim, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą. Własnym nazwiskiem firmował cztery płyty: „New Presentation – Trio”, „Lonesome Dancer”, „To kiss the Iviries”, „Domingos’s Tunes”. Jest wieloletnim członkiem kwartetu i sekstetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym współpracuje od połowy lat 90. do dnia dzisiejszego. Koncertował w kilkunastu krajach Europy (Niemcy, Norwegia, Szwecja, Dania Rosja, Węgry ,Czechy Litwa, Ukraina, Francja, Rumunia), w renomowanych klubach jazzowych – „New Morning” w Paryżu, „Montmartre” w Kopenhadze, „A-Trane” w Berlinie,” Birdland” w Hamburgu) a także na Kubie i w USA – w słynnym nowojorskim „Birdland” oraz waszyngtońskim
„Blues Alley”. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhoff, Eddie Henderson, Billy Harper). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym – Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom, takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana czy Eryk Kulm. Brał udział w największych polskich festiwalach (Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Nokia Jazz Festiwal, Jazz na Kresach, Zaduszki Jazzowe i inne.). Niejednokrotnie zapraszany był do pełnienia roli jurora konkursów jazzowych - Tarnów Jazz Contest, Nowy Tomyśl - Festiwal big-bandów, Festiwal Standardów w Siedlcach. Pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowych Warsztatów w Chodzieży (od roku 2012-go) oraz Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach (od roku 2010). Jest laureatem wielu nagród i konkursów, wśród których można wymienić: Konkurs Improwizacji Jazzowej Katowice 1983 r. - I nagroda; Konkurs Jazz Juniors - Kraków 1983 r. - I nagroda; Festiwal Pianistów Jazzowych - Kalisz 1985 r. - Grand Prix; Konkurs Międzynarodowej Federacji Jazzowej -  Leverkusen 1985 r. - I nagroda; dwukrotnie uhonorowany ministerialną Nagrodą Młodych im. S.Wyspiańskiego - Warszawa 1986 i 1990 r.; półfinalista konkursu Th.Monka w Waszyngtonie w 1988 r. Może poszczycić się także czteroma nominacjami do nagrody Fryderyka 2000 r. - płyta roku, muzyk roku oraz 2005 i 2006 za płyty z kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach, (Kierownik Katedry Twórczości i Interpretacji Jazzowej w latach 2008-2012) i w PWSZ w Nysie (od roku 2008 jest Dyrektorem tamtejszego Instytutu Jazzu). Na liście ponad czterdziestu absolwentów jego klasy fortepianu znajdują się znakomici pianiści młodego i średniego pokolenia- min. Paweł Tomaszewski, Piotr Wyleżoł, Michał Tokaj, Marcin Wasilewski i wielu innych. Wykładał również podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Chodzierzy ( Dyrektor Artystyczny w latach 2012-2016) Puławach, Pułtusku, Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA. W czerwcu 2014 otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych.

Andrzej Zielak (kontrabas) – Absolwent Instytutu Jazzu AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach(2006), w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli.
- Grand Prix festiwalu „Krokus jazz festiwal” z zespołem Patrycjusz Gruszecki Quintet (2006)
- I nagroda na festiwalu „Jazz Juniors” z zespołem „The Fellows Quintet” (2006)
- I nagroda na międzynarodowym festiwalu w Usti nad Labem(Czechy) z zespołem „BIOTONE” (2008)
Brał udział w projektach muzycznych takich muzyków jak: Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Eryk Kulm, Krzysztof Popek, Andrzej Jagodziński, John Betsh, Jarosław Śmietana, Anna Serafińska.
Aktualnie współpracuje z zespołem „Kattorna”, na stałe gra w zespołach: „Przemek Strączek trio”, „BIOTONE”, „Krzysztof Popek QUINTET"

Polecamy
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
dopisz się do naszego newslettera
Social Media
Facebook Instagram YouTube
Polub nas na Facebooku
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dopisz się do naszego newslettera Zapisz się
Miasto Rybnikhalo! RybnikGazeta RybnickaDKF Ekran
Karta Dużej RodzinyKarta Seniora
NowinyRybnik.com.pl
TVT Telewizja RegionalnaRadio 90
zamknij