Jazz w Teatrze

12.09. o godz. 19.00, Jazz w Teatrze: Gabriel Niedziela Quintet

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu "Jazz w Teatrze". Na scenie zaprezentuje się Gabriel Niedziela Quintet w składzie: Gabriel Niedziela - gitara, leader, Paweł Tomaszewski - piano, Marcin Kaletka - sax tenor, Andrzej Święs - bass, Patryk Dobosz - perkusja. Na repertuar koncertu złożą się premierowe utwory zapowiadające wydanie najnowszej płyty kwintetu. Bilety: 15 zł młodzież i 25 zł normalne. KUP BILET

Gabriel Niedziela
Pochodzi z muzycznej, jazzowej rodziny. Najpierw latami dochodził do perfekcji ucząc się w szkole muzycznej w Rybniku, potem studiując w AM w Katowicach. Dziś nie tylko występuje, lecz także uczy innych, jak grać na gitarze. Choć, jak twierdzi, nie lubi się ścigać, to w jazzowych konkursach brał udział wielokrotnie, pokazując klasę i często zgarniając nagrody. Na jednej scenie stawał m.in. z takimi luminarzami jak Maria Schneider, Michał Urbaniak, Piotr Baron, Włodzimierz Nahorny i innymi.
Na niego postawili Mike Stern, Peter Bernstein, Marek Napiórkowski, Karol Ferfecki, Alicja Śmietana i Witold Wnuk - jurorzy II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany w Krakowie, przyznając mu pierwsze miejsce.
Radosław Bartosiński, Jazz Forum 10/11 2017

„Gabriel jest prawdziwym i świetnym gitarzystą jazzowym! Swing, Rytm i wszechstronna znajomość jazzu i gitary czyni z niego świetnego partnera do współgrania! Grywa w moich składach jazzowych od lat! Super Jazz Guitarist z prawdziwego zdarzenia!”
Michał Urbaniak

Gabriel Niedziela - gitarzysta jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach jazzowych:
• I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Jarosława Śmietany w Krakowie (2017r.)
• II miejsce, Mistrzowski Konkurs Gitarzystów Jazzowych w Warszawie „Guitar City” (2007 r.),
• wyróżnienie, V Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach (2010 r.),
• II miejsce, Novum Jazz Festival w Łomży (2013 r.),
• Nagroda Specjalna, I Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany w Krakowie (2015 r.).
• Członek zespołów: LSND Quartet, Michał Urbaniak Band, Bassville Trio. Zapraszany do grup prowadzonych przez czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej. W 2014 r. był członkiem międzynarodowego projektu podczas Kavkaz Jazz Festival w Tbilisi. W 2016 r. w ramach projektu „Europe Meets Asia in Jazz” koncertował w Wietnamie wraz z sekstetem Michaela Schiefela.
• Gabriel Niedziela prowadzi również swój kwintet z autorskim programem.
• W latach 2011-2013 był wykładowcą klasy gitary Instytutu Muzyki na Uniwersytecie
Zielonogórskim. Prowadził również zajęcia w ramach IX Międzynarodowych Leszczyńskich Warsztatów Jazzowych (2013).
• Występował na największych festiwalach jazzowych w Polsce, takich jak: Jazz nad Odrą (Wrocław), Bielska Zadymka Jazzowa (Bielsko-Biała), Jazz i Okolice (Katowice), Silesian Jazz Meeting (Rybnik), Od Nowa Jazz Festival (Toruń), Hanza Jazz Festival (Koszalin) czy Jazz w Ruinach (Gliwice).
• Artysta współpracował m.in. z takimi artystami, jak: Michał Urbaniak, Maria Schneider, Nelc Cline, Jamie Baum, Michael Schiefel, Wojciech Karolak, Jacek Niedziela-Meira, Piotr Baron, Wojciech Niedziela, Frank Parker, Jerzy Małek, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Nagórski, Włodzimierz Nahorny czy Bogdan Hołownia.


Patryk Dobosz,  perkusista:
„Patryk to prawdziwy wirtuoz swego instrumentu” - Randy Brecker.
Laureat wielu konkursów jazzowych:
- I Nagroda na „IV Europejskich Integracjach Muzycznych” w Żyrardowie z zespołem „Toing Trio” (2008);
- I Nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym” w Opolu (2008);
- Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS” (2009);
- I Nagroda na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition 2011).
Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA i Azji.
Współpracował z artystami światowego formatu: Randy Brecker, John Abercrombie, Wayne Escoffery, Ed Cherry, Amir ElSaffar, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Maciej Obara, Piotr Wyleżoł, Włodek Pawlik.

Marcin Kaletka, saksofonista tenorowy i sopranowy – absolwent instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Frost School of Music, University of Miami, USA. Od 2014 r. wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca wielu nagród na festiwalach oraz konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Marcin współpracuje ze znanymi postaciami Polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak m.in: Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Aga Zaryan, Piotr Wyleżoł oraz jest współtwórcą zespołu Szczypka/Kaletka Quintet.
www.marcinkaletka.com

Andrzej Święs – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2008). Występował z tak uznanymi muzykami, jak m.in.: Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Keith Javors, Adam Pierończyk, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Joachim Mencel, Kuba Stankiewicz, Aga Zaryan, Artur Dutkiewicz, Jorgos Skolias.
Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Danii, Austrii, we Włoszech, Rosji, Czechach, Chorwacji, Słowacji, Czarnogórze, na Ukrainie i Białorusi. Na stałe współpracuje z kwartetem Soundcheck, Zbigniewem Namysłowskim, Kamil Piotrowicz Sextet, Maritą Alban Juárez, Martą Król, Kocin Kociński Trio oraz Nowicki/Święs/Frankiewicz
Trio, Krzysztof Dys Trio.
W swoim dorobku fonograficznym ma ponad czterdzieści nagranych albumów, większość z nich otrzymała nominacje do Nagrody Muzycznej Fryderyk.

Paweł Tomaszewski
Pianista, kompozytor, aranżer, producent. Wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Absolwent tej samej uczelni z wykształceniem w dwóch fakultetach: fortepian (2007) oraz kompozycja i aranżacja (2006). W 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w specjalności gra na fortepianie.
Zdobywca Grand Prix oraz nagrod indywidualnych wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce (m.in. Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Jazz Nad Odrą). Koncertował na scenach całego świata z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami szeroko pojętej muzyki jazzowej i rozrywkowej. Występował w składach bardzo zróżnicowanych aparatów wykonawczych – od koncertów solowych po koncerty z orkiestrami symfonicznymi i big-bandami. Odznaczony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie „Kultura” w 2015 roku.
W swojej karierze zapraszany był do współpracy z wybitnymi artystami, reprezentującymi różnorodne gatunki w muzyce. Występował u boku takich gwiazd jak: Steve Vai, Nigel Kennedy, Maria Schneider, Rick Margitza, Eric Marienthal, Dean Brown, Xantone Blacq, Larry Coryell, Michał Urbaniak, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Urszula Dudziak, Edyta Górniak, Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach, Adam Bałdych i wielu innych.
Nagrał kilkadziesiąt płyt CD z rożnymi wykonawcami, w tym płytę autorską - „Tomaszewski Trio - Actual Proof” oraz dwie wspołautorskie „Myrczek & Tomaszewski - Love Revisited” i „Marta Krol & Paweł Tomaszewski Group - Tribute To The Police”.
Brał udział w licznych nagraniach telewizyjnych, filmowych i radiowych w charakterze producenta muzycznego, aranżera, kierownika muzycznego oraz solisty i muzyka sesyjnego. Posiada w swoim dorobku wiele kompozycji znajdujących się na płytach autorskich oraz innych wykonawców. Jest również kompozytorem dwóch dużych dzieł: „Symphony of the Galaxies” oraz „Polish Jazz Symphony” na orkiestrę symfoniczną, big-band oraz solistów.
Jest założycielem pierwszej w Polsce klasy elektronicznych instrumentów klawiszowych na Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładał na międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach, Chodzieży, Szczecinie, Nysie, Hobart, Brisbane, Sankt Petersburgu oraz Archangielsku.

Polecamy
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
dopisz się do naszego newslettera
Social Media
Facebook YouTube
Polub nas na Facebooku
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dopisz się do naszego newslettera Zapisz się
Miasto RybnikKultura.rybnik.euGazeta RybnickaDKF Ekran
Karta Dużej RodzinyKarta Seniora
NowinyRybnik.com.pl
TVT Telewizja RegionalnaRadio 90
zamknij