• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

XXXI DNI MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ 2016

Program

6.09.16. godz. 19.00 • Kościół Św. Józefa Robotnika w Rybniku
Recital organowy
Wystąpi: Sylvain Pluyaut (Francja)

Sylvain Pluyaut - urodzony w 1961 roku rozpoczął naukę muzyki w rodzinnym kręgu, na fortepianie i akordeonie. Po ukończeniu studiów i otrzymaniu licznych wyróżnień Konserwatoriów w Troyes, Dijon i Besancon, został profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Dijon. Sylvain Pluyaut jest artystą z wykształcenia i doświadczenia biegłym we wszystkich dyscyplinach sztuki organistowskiej: w interpretacji, harmonizacji, akompaniamencie, improwizacji i muzyce kameralnej. Jego styl łączy głęboką tradycję z fantazją, wirtuozostwem i duchem... Jest organistą zarówno niezależnym, jak i cenionym akompaniatorem wielu prestiżowych zespołów. Po długim okresie wielorakiej aktywności koncertowej, w wieku 50 lat - Sylvain Pluyaut postanowił ograniczyć swoją działalność do recitali solowych. W Polsce Sylvain Pluyaut gości już po raz trzeci.

13.09.16. godz. 18.45 • Kościół M. B. Bolesnej w Rybniku
Koncert organowo-kameralny
Wystąpią: Przemysław Wawrzyniak – dudy szkockie, flety (Poznań)
Ewa Sawoszczuk – organy (Bydgoszcz)

To wyjątkowy i należący do nielicznych w Polsce projektów, podczas którego zabieramy Państwa w podróż po świecie muzyki szkockiej – celtyckiej, klasycznej i innych kultur muzycznych. Połączenie specyficznego – mocnego brzmienia dud szkockich i doniosłego brzmienia organów daje niepowtarzalny efekt dźwiękowy, który w połączeniu z akustyką kościołów, pozwala słuchaczom przenieść się w inny świat. Koncert ma również charakter edukacyjny gdyż prowadzący między utworami opowiada między innymi o szkockiej kulturze muzycznej.

20.09.16. godz. 19.00 • Kościół Św. Józefa Robotnika w Rybniku
Koncert organowy
Wystąpią: Magdalena Witczak – sopran (Gdańsk)
Hanna Dys – organy (Gdańsk)

Magdalena Witczak - ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. W maju 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej – wokalistyka, a w grudniu 2015 stopień doktora habilitowanego. Prowadzi bogatą działalność artystyczną. W repertuarze posiada zarówno utwory operowe (16 partii), oratoryjno-kantatowe (43 dzieła) oraz szereg pieśni (ponad 100 utworów).

26.09.16. godz. 19.00 • Bazylika św. Antoniego w Rybniku
Recital organowy
Wystąpi: Maria Terlecka (Białystok)

MARIA TERLECKA - absolwentka warszawskiej PWSM. Koncertuje zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Łączy ożywioną działalność koncertową z pracą pedagogiczną, a jej absolwenci to zawodowi organiści, muzycy koncertujący i nauczyciele. Ma na swoim koncie liczne nagrania radiowe. W ubiegłym roku świętowała jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.

27.09.16. godz.10.30 • Kościół M. B. Bolesnej w Rybniku
„Dzieci dzieciom” – koncert organowy
Wystąpią uczniowie i absolwenci klasy organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej i Stanisława Pielczyka z P.S.M.II stopnia w Rybniku.

Klasa organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej przy P.S.M. II st. w Rybniku – tworzyła się od roku 1990. W 2008 roku współpracę z E.Włosek-Żurawiecką podjął Stanisław Pielczyk, który jest jednym z 22 absolwentów tejże klasy organów.
Klasa organów liczy obecnie 11 osób, prowadzi edukację muzyczną młodych adeptów sztuki organowej zarówno w zakresie literatury organowej, jak i gry liturgicznej. Od roku 1998 klasa organów co roku bierze udział w Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej, występując zarówno z repertuarem organowym, jak i kameralnym, z towarzyszeniem orkiestry lub solistów innych sekcji P.S.M. II st. w Rybniku.

27.09.16. godz.19.00. • Teatr Ziemi Rybnickiej - sala widowiskowa
TANGO CORAZON
Koncert Marcina Wyrostka z zespołem
Bilety: 35 zł do 12.09, 45 zł od 13.09.

Marcin Wyrostek - zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat ponad 30 konkursów akordeonowych w kraju i za granicą. Jest założycielem projektów: TANGO CORAZON oraz COLORIAGE. Nagrał trzy autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk, a kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.
Projekt Tango Corazon powstał w wyniku fascynacji muzyką argentyńską i latynoamerykańską, która zainspirowała do tworzenia tang we własnych aranżacjach: jazzowych, klasycznych, musicalowych i klubowych. Repertuar zespołu oparty jest na tangach Astora Piazzolli i Richarda Galliano a także autorskich kompozycjach Marcina Wyrostka.
Zespół:
Marcin Jajkiewicz – wokal
Marcin Wyrostek – akordeon
Mateusz Adamczyk – skrzypce
Daniel Popiałkiewicz – gitara
Agnieszka Haase-Rendchen – fortepian
Piotr Zaufal – bas
Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacje o wykonawcach:

 

Sylvain Pluyaut

Urodzony w 1961 roku rozpoczął naukę muzyki w rodzinnym kręgu, na fortepianie i akordeonie. Po ukończeniu studiów i otrzymaniu licznych wyróżnień Konserwatoriów w Troyes, Dijon i Besancon, został profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Dijon oraz od 2005 roku organistą tytularnym organów historycznych w kościele Riepp-Callinet w Semur-en-Auxois. Sylvain Pluyaut jest artystą z wykształcenia i doświadczenia biegłym we wszystkich dyscyplinach sztuki organistowskiej: w interpretacji, harmonizacji, akompaniamencie, improwizacji i muzyce kameralnej. Jego styl łączy głęboką tradycję z fantazją, wirtuozostwem i duchem ... W latach 2008-12 oraz w roku 2016 był profesorem akompaniamentu i improwizacji w cyklu kształcenia rosyjskich organistów liturgicznych w katedrze katolickiej w Moskwie. Jako godny uczeń Michel'a Chapuis i Pierre Pincemaille oraz Thierry Escaich'a jest organistą zarówno niezależnym, cenionym jako akompaniator wielu prestiżowym zespołom, takim jak: chóry(Arsys Bourgogne, Maîtrise de la Cathédrale de Dijon, Ensemble Joseph-Samson), soliści (F. Chatoux, T. Caens, du trio Caens-Cazalet-Becquet, Fabienne Conrad) i orkiestry symfoniczne (Orchestre National de Lyon, de Lorraine, d’Île de France, de Picardie) Po długim okresie wielorakiej aktywności koncertowej, w wieku 50 lat - Sylvain Pluyaut postanowił ograniczyć swoją dzialalność do recitali solowych.
W roku 2013 Vincent Berthier de Lioncourt, fundator Centrum Muzyki Barokowej w Versailles powierzył Sylvainowi Pluyaut zadanie odkrywania dzieł organowych swego ojca Jacques Berthier'a, kompozytora powszechnie znanego wśród liturgistów, autora dzieła niezwykłego rzędu. Dzieło to było prezentowane w serii recitali organowych, których zwieńczeniem była prezentacja 20.06.2015. w katedrze Notre Dame w Paryżu,a zostalo nagrane przez studio Bayard Presse na wielkich organach o tysiącu barw
w katedrze w Dijon. W Polsce Sylvain Pluyaut gości już po raz trzeci – grał na naszych festiwalach w roku 2007 i 2008, dzięki kontaktom miasta Raciborza z pobliską Opawą, gdzie wcześniej bywał gościem festiwali.

Koncert w kościele pw. sw. Józefa Robotnika 06.09.2016 o godz.19.00

Program:

1.J.Ph.Rameau (1685 Dijon-1764 Paris):

 Prélude, Allemande, Tambourin, adaptacja S.Pluyaut.

 Menuet, Chaconne. transkrypcja Yves Rechsteiner.

2. C.B.Balbastre (1723 Dijon-1799 Paris):

    Concerto in D major (1749): Prélude, Allegro, Gavotte, Allegr

3. S.Pluyaut (1961 Dijon): Improvisation on a lutheran choral in the style of  J.S. Bach.

4. Marcel Dupré (1886-1971) : Cortège et litanie.

5. Camille Saint Saens (1835-1921): Danse macabre, transkrypcja Yves Rechsteiner.

6. Jacques Berthier (1923-1994): Four variations on a lutheran choral.

7. André Fleury (1903-1995): Final de la 2ème symphonie.

Koncert na dudy szkockie i oragany 

to wyjątkowy i należący do nielicznych w Polsce projektów, podczas którego zabieramy Państwa w podróż po świecie muzyki szkockiej – celtyckiej , klasycznej i innych kultur muzycznych.

Połączenie specyficznego – mocnego brzmienia dud szkockich i doniosłego brzmienia organów daje niepowtarzalny efekt dźwiękowy, który w połączeniu z akustyką oraz atmosferą kościołów, w których nasze koncerty się odbywają pozwala słuchaczom przenieść się w inny świat. Przechadzanie się dudziarza w trakcie koncertu po kościele oraz jego tradycyjny strój szkocki, w którym występuje dodatkowo uatrakcyjnia koncert wizualnie oraz daje słuchaczom możliwość bezpośredniego kontaktu z muzykiem.

Oprócz gry na dudach szkockich, przedstawione są tu też inne instrumenty takie jak flety drewniane i metalowe i tradycyjny bęben - bodhran. Wszystko przy akompaniamencie organów. Projekt jest tak przemyślamy aby każdy z muzyków mógł się również zaprezentować solo.

Koncert ma również charakter edukacyjny gdyż prowadzący między utworami opowiada o szkockiej kulturze muzycznej - instrumentach itp.

Przemysław Wawrzyniak - dudy szkockie - flety

Ewa Sawoszczuk - organy

Kościół pw. M.B.Bolesnej 13.09.2016 godz. 18.45.

Program

Organy solo: 

1. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Toccata i fuga d-moll, BWV 565
2. Robert Schumann (1810 - 1856) – Six Studies For Organ Op. 56 – Etiuda nr 2
3. Matthias Nagel (*1958) Gib uns Friedens – Variationen
4. Daniel Gawthrop (1949) – Elegia 3 min
5. T. Dubios – In Paradisum

Dudy szkockie, flety irlandzkie, bodhran:

Amazing Grace - trad. Scottish
Scotland The Brave - trad. Scottish
Ode To Joy - Ludvik van Beethoven
When All The Saints Go Marching In - trad. USA
Highland Cathedral - komp. Michael Korb - wyk. dudyszkockie - organy
Flower of Scotland trad. Scottish
Erin's Green Shore - trad. Irish

EWA SAWOSZCZUK – organy (Bydgoszcz)

PRZEMYSŁAW WAWRZYNIAK – dudy szkockie , flety (Poznań)

MAGDALENA WITCZAK sopran liryko - koloraturowy

„(...) Bardzo dobre warunki głosowe, dopracowana technika i ciekawa barwa pozwoliły śpiewaczce wyjątkowo pięknie zabrzmieć (...)”

Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. Następnie studiowała w klasie śpiewu solowego ad. Bożeny Harasimowicz w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, którą ukończyła otrzymując dyplom z wyróżnieniem. 
Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. W październiku 2004 zdobyła wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu. W maju 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej – wokalistyka, a w grudniu 2015 stopień doktora habilitowanego.
Prowadzi bogatą działalność artystyczną. W repertuarze posiada zarówno utwory operowe (16 partii), oratoryjno-kantatowe (43 dzieła) oraz szereg pieśni (ponad 100 utworów). Występowała z takimi dyrygentami, jak: J. Maksymiuk, J. Salwarowski, J. Katlewicz, B. Jarmołowicz, W. Rajski, M. J. Błaszczyk, T. Wicherek, K. Buman, J. Przybylski, T. Bugaj, S. Chrzanowski, M. Florencio Jr., R. Silva, Z. Rychert, A. Knap, S. Wróblewski, P. Sułkowski, M. Caldi.

Koncert 20.09.2016 w kościele pw. św. Jóżefa Robotnika

Program: 

J.S. Bach Fantasia super Komm heiliger Geist Herre Gott BWV 651 (organy solo) 6'

M. J. Żebrowski Suscepit Israel – Mgnificat

Georg Fridrich Haendel (1685 – 1759 O Had I Jubal’s Lyre– Joshua 3’

 Josef Gabriel Rheinberge  Sonata d-moll nr 11 op. 148, cz. II i III 7'

Prosper Guidi (1821 – 1889) Maria Mater Gratiae 4'

W. A. Mozart Alleluja – Exultate Jubilate

 Michał Lorenc (1955) Ave Maria 3'

Josep Jongen Scherzetto

Giuseppe Verdi (1813 – 1901) Ave Maria z opery “Otello” 4,5’

 W. Lutosławski Lacrimosa 4’

Jan Zwarka Toccata Psalm 146 (organy solo) 7

W. Kilar (1932 – 2013) Wokaliza 

HANNA DYS - organistka,

adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego  gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m.in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich  m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. L. Ghielmi, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K.Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Mołdawia, Francja, Hiszpania). Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Massimiliano Caldi, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą, Iwoną Hossą. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

MARIA TERLECKA

jest absolwentką warszawskiej PWSM, którą ukończyła w roku 1975 w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego oraz w klasie fortepianu prof. Juliusza Borzyma. Od momentu ukończenia studiów stale prowadzi aktywną działalność artystyczną. Koncertuje zarówno w kraju jak i poza jego granicami (m.in. w Danii, Szwecji, Niemczech, na Białorusi, Ukrainie i Litwie) dając recitale organowe, biorąc wielokrotnie udział w koncertach  z towarzyszeniem orkiestry i uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach organowych. Jej występom towarzyszą entuzjastyczne recenzje prasowe. Maria Terlecka łączy ożywioną działalność koncertową z pracą pedagogiczną. Prowadzi klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie - Wydział Instrumentalno – Pedagogiczny w Białymstoku oraz w Zespole Szkół Muzycznych im.I.J. Paderewskiego. Jej absolwenci to zawodowi organiści, muzycy koncertujący i nauczyciele. Maria Terlecka jest jurorem ogólnopolskich konkursów młodych organistów. Jest organizatorką Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, gdzie sprawuje także opiekę artystyczną. Za swoją działalność otrzymała nagrodę Prezydenta miasta Ełku - statuetkę Białej Lilii w kategorii „Mecenas Kultury 2009”. Maria Terlecka ma na swoim koncie liczne nagrania radiowe.W ubiegłym roku świętowała jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.

Koncert 26.09.2016 g.19.00 Bazylika p.w św. Antoniego

Program

1. Bogurodzica - na organy solo w opracowaniu prof.Feliksa Rączkowskiego (1906 - 1989)

2. J.P.Sweelinck (1562 - 1621) - Wariacje taneczne "Unter der Linden Grune"

3. J.S.Bach (1685 - 1750) - dwa Preludia chorałowe: "Jesu meine Freude"(z Kantaty nr.147),

"Nun komm, der Heiden Heiland"

4. J.S.Bach - Preludium i Fuga h-moll BWV 544

5. C. Franck (1822 - 1890) - Preludium, Fuga i Wariacje h-moll

6. M. Dupré (1886 - 1971) - Chorał "Placare Christe Servulis" ( nr.XVI) z cyklu "Le Tombeau de Titelouze"