Chór i Zespół Tańca Floty Bałtyckiej

22.06. o godz. 18.00 zapraszamy na widowisko w wykonaniu Chóru i Zespołu Tańca Floty Bałtyckiej. Podczas koncertu Zespół Pieśni i Tańca Floty Bałtyckiej przedstawi szerokie spektrum muzyki rosyjskiej począwszy od pieśni ludowych ( Kozacka, Niebieska wieczność, Walonki), poprzez romanse (Mglisty poranek, Ja i morze, Ciemna noc - Tiomnaja nocz) po pieśni wojenne (Pożegnanie, z muzyką T. Chrennikowa, Błękinta chusteczka - " -muz. I.Dunajewski) i kompozycje znanych rosyjskich kompozytorów: I. Dunajewskiego, M.Magomajewa, A.Chaczaturiana, G.Petersburskiego, M.Isakowskiego, A.Rosenbauma. Pieśni, które w repertuarze ma ZPiT Floty Bałtyckiej można usłyszeć w wykonaniach wielkich rosyjskich solistów - Muslima Magomajewa, czy światowej sławy barytona Dmirija Chworostowskiego. Artyści zaprezentuja także pieśni neapolitańskie. Solistom i chórowi towarzyszyć będzie balet i orkiestra. Bilety: przedsprzedaż do 10.06 - 50 zł, od 11.06 - 60 zł KUP BILET

Historia zespołu:
Zespół z powodzeniem brał udział w zagranicznych, przyjacielskich wizytach okrętów Rosyjskiej Floty (ponad 70 razy), będąc artystycznym przedstawicielem Rosji za granicą. Przez swe lata istnienia Zespół przejechał z koncertami całą Rosję, a także dał liczne występy za granicą w takich krajach jak Niemcy, Polska, Czechosłowacja, Jugosławia, Anglia, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Włochy, Norwegia, Syria, Kuba, Szwecja, Finlandia, Luksemburg.Założycielami i pierwszymi szefami Zespołu byli dyrektor artystyczny i profesor konserwatorium leningradzkiego kompozytor O.S.Chishko, kierownik chóru A. A. Melihov, szef orkiestry M.O.Poliański i choreograf V.M.Chabukiani.
Pierwszy koncert Zespołu odbył się w dniu 12 stycznia 1940 roku w Kronsztadzie w sali Gmachu Marynarki Wojennej.
Od roku 1953 do chwili obecnej siedzibą Zespołu jest Kaliningrad. W ciężkich latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945) członkowie Zespołu uczestniczyli w bohaterskiej obronie Wysp Moonsundzkich. Wraz ze statkami floty bałtyckiej Zespół przedarł się z Tallina do Leningradu. Przez całe 900 dni blokady Leningradu przebywał w mieście, występując dla mieszkańców. W latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Zespół dał około 2.500 koncertów. Jedna trzecia artystów poniosła śmierć. Z pierwszych licznych występów po wojnie znaczące były koncerty dane przez Zespół jesienią 1945 roku w okupowanych Niemczech. Zespół ten dwukrotnie wystąpił w amerykańskim sektorze Berlina z dużym powodzeniem.

Polecamy
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
dopisz się do naszego newslettera
Social Media
Facebook YouTube
Polub nas na Facebooku
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dopisz się do naszego newslettera Zapisz się
Miasto RybnikKultura.rybnik.euGazeta RybnickaDKF Ekran
Karta Dużej RodzinyKarta Seniora
NowinyRybnik.com.pl
TVT Telewizja RegionalnaRadio 90
zamknij