• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Spotkanie z klarnetem - dwa otwarte koncerty Filharmonii Rybnickiej z solistą Piotrem Ptakiem

8 grudnia o godz. 9.30 i 12.00 zapraszamy na dwa koncerty edukacyjne pod wspólnym tytułem "Spotkanie z klarnetem". Wystąpią: Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Rybnickiej pod dyrekcją Jarosława Praszczałka oraz solista Piotr Ptak - klarnet. Bilety 8 zł
Program:
W. A. Mozart - Eine kleine Nachtmusik cz. I
W. A. Mozart - Kwintet klarnetowy A-dur, cz. I i III
J. Brzechwa - "ZOO" (poszczególne wiersze będą instrumentowane odgłosami klarnetu)
J. Strauss - Tik tak polka
J. Strauss - Polka "Polowanie" ("Auf der Jagd")
M. Musorgski - "Taniec kurcząt w skorupkach" z "Obrazków z wystawy" (fragmenty w opr. na orkiestrę smyczkową)
J. Brahms - Taniec węgierski nr 5
Zgłoszenia: Organizacja widowni, Bogumiła Moskwa tel. 32 433 27 24

Piotr Ptak - ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie klarnetu Mirosława Pokrzywińskiego. Ponadto doskonalił swój warsztat pod kierunkiem takich instrumentalistów, jak Guy Deplus, Guy Dangain, Charles Neidich, Ernesto Molinari, Julian Bliss, Jean Michel Dusard, Patrick Messina, Edvard Brunner, Mieczysław Stachura oraz Andrzej Janicki. Jest laureatem nagród na konkursach muzyki solowej i kameralnej oraz dwukrotnym stypendystą Austriackiego Forum Kultury. Otrzymał również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Jako muzyk orkiestrowy grał pod batutą wielu polskich i zagranicznych dyrygentów, m.in. Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka , Antoniego Wita, Krzysztofa Pendereckiego, Andreya Boreyko, Massimiliano Caldiego czy Rafaela Payare. Koncertował w wielu krajach europejskich (m.in. na estradach wiedeńskiego Musikverein i berlińskiego Konzerthaus) oraz w Chinach, Korei Południowej i na Tajwanie. Uczestniczył w nagraniach muzyki symfonicznej i filmowej, niektóre z tych nagrań uzyskały nominację do nagrody „Fryderyk”. Artysta współpracuje z Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Sinfonia Luventus, Orkiestrą Sinfonia Viva, Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie, Teatrem IMKA, Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” i Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego. Prowadzi również działalność pedagogiczną w PSM I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie.
Jarosław Praszczałek – dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog. Ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kierunek: dyrygentura symfoniczno-operowa) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – licencjat obronił w klasie prof. Marka Pijarowskiego, studia magisterskie, z wyróżnieniem, pod kierunkiem prof. Szymona Kawalli. Obecnie jest doktorantem na macierzystej uczelni. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach dyrygenckich prowadzonych przez takich mistrzów batuty jak: maestro Colin Metters, Frank Cramer, Łukasz Borowicz i Paweł Kotla.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 roku. Jest laureatem licznych konkursów z zakresu teorii muzyki, kompozycji oraz improwizacji. Zdobył m.in.: wyróżnienie w międzynarodowym konkursie improwizacji fortepianowej Transatlantyk Instant Composition Contest 2012 w Poznaniu, IV miejsce w Olimpiadzie Artystycznej (sekcja muzyki) w 2008 r., wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie z Literatury Muzycznej w Krakowie w 2007 r., I miejsce na Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie w 2007 r., wyróżnienie i nagrodę specjalną jury na I Makroregionalnym Konkursie Harmonicznym w Łodzi w 2006 r., I miejsce w konkursie kompozytorskim „Włochowska Szuflada” w 2005 r.
Występuje jako pianista-improwizator. Swoje umiejętności w tym zakresie zdobywał na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach, gdzie kształcił się w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli, Artura Dutkiewicza i Adreana Farrugii oraz na macierzystej uczelni pod kierunkiem prof. Szabolcsa Esztényiego. W 2010 roku był jednym z inicjatorów powstania FREZZ RECORDS – niezależnej wytwórni płytowej promującej muzykę alternatywną. Od 2011 roku współpracuje z Warszawskim Centrum Pantomimy w Teatrze na Woli jako kompozytor muzyki teatralnej (spektakle „Przedwczorajsze historie”, „Pierrotów Dwóch” oraz liczne etiudy aktorskie). Od 2011 roku jest również prelegentem koncertów edukacyjnych Filharmonii Narodowej w Warszawie – poprowadził ponad 1000 audycji o charakterze popularyzatorskim w domach kultury, szkołach i przedszkolach w całej Polsce. W grudniu 2012 roku został powołany na stanowisko dyrygenta Chóru Miasta Tarczyna. Współpracuje także jako dyrygent z Elbląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Rybnicką, Wydziałem Wokalno-Aktorskim UMFC (opera „Siostra Angelica” G. Pucciniego), TR Warszawa (spektakl „Nietoperz” wg Johanna Straussa) oraz zespołem perkusyjnym „Żyrardowskie Uderzenie” (jedyną w Polsce orkiestrą perkusyjną). Był również asystentem maestro Jacka Rogali podczas uroczystego koncertu dyplomantów UMFC (marzec 2013) i Piotra Staniszewskiego przy realizacji projektu Filharmonii Narodowej „Nowe obrazki z wystawy” . Od września 2014 roku pełni funkcję dyrygenta Orkiestry Dętej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W latach 2014-2015 finalista II i III edycji programu Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej, w ramach którego poprowadził prawykonania oper współczesnych kompozytorów: „Wasserstimmen” Dariusza Przybylskiego, „Labirynt Orfeja” Nikolet Burzyńskiej, „Three Tall Tales of Doctor Monsieur Facade” Ryana Latimera oraz „Sacred Emily” EunHo Changa. Od października 2015 roku, artysta jest dyrygentem Chóru Miasta Grójec. W 2016 roku płyta „Real Life Song” sopranistki Joanny Freszel, z jego udziałem, była nominowana do nagrody Fryderyka w dwóch kategoriach: „Album Roku Muzyka Współczesna” oraz „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej”. W maju 2016 roku był współorganizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wybitni polscy dyrygenci – Stanisław Wisłocki”.