• Witamy na nowej stronie Teatru Ziemi Rybnickiej!
  • 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Spotkanie Rodzinne w Fundacji EDF

Fundacja EDF zaprasza 10 czerwca o 18.00 na Spotkanie Rodzinne i wystawę prac plastycznych, kończące pierwszy etap projektu Artystycznie Aktywni 50 plus. Szczegóły poniżej. Wstęp wolny.

,,Spotkanie rodzinne”
Fundacja EDF Polska zaprasza na prezentację zakończenia I etapu projektu teatralno – plastycznego
pt. ,,POMAGAM SOBIE I INNYM - RAZEM JEST NAM PO DRODZE”
Fundacja zorganizowała już cztery projekty dla seniorów z grupy Artystycznie Aktywni 50 PLUS i osób specjalnej troski z Rybnika.
Zajęcia według autorskich pomysłów Jadwigi Demczuk-Bronowskiej (teatr) i Marii Budny-Malczewskiej (plastyka), z kreatywnym udziałem ich uczestników, finalizowane zawsze były spektaklami teatralnymi i wystawami plastycznymi prezentowanymi przed rybnicką publicznością.
Projekty, mające nie tylko znaczenie poznawcze różnych aspektów sztuki, ale przede wszystkim pozwalające na przełamywanie własnych barier i integrację grup narażonych na środowiskową izolację cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Organizator zapewniał pracownie wyposażone w niezbędne materiały do zajęć artystycznych podczas realizacji projektu, oraz możliwość bezpłatnego udziału w zajęciach dla około trzydziestu uczestników w każdej edycji. Dzięki partnerowi projektu jakim był Teatr Ziemi Rybnickiej uczestnicy zajęć brali także udział jako widzowie w kilku profesjonalnych przedstawieniach teatralnych i wystawach plastycznych.
W tym roku, po raz kolejny do realizacji projektu plastyczno – teatralnego zaproszono uczestników zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy Cogito Noster w Rybniku. W pierwszym etapie uczestnicy przygotowali prezentację tzw żywego obrazu.
Najważniejszą ideą ,,żywego obrazu” jest rekonstrukcja dzieła malarstwa lub rzeźby, tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę, jak najbardziej ,,wierne” odtworzenie jego treści wizualnej – scenografii i kostiumów. Inspiracją do pracy stał się obraz pt. Spotkanie rodzinne” który namalował Jean Frédéric Bazille – francuski impresjonista. Uczestnicy zajęć nie tylko zapoznawali się z twórczością artysty, ale wzbogacając konwencję stworzyli wspólnie także własny tekst do prezentacji scenicznej na podstawie jego biografii. Wspaniałe stroje wykonane samodzielnie przez uczestników zajęć pozwolą na przeniesienie się do dziewiętnastowiecznego Montpellier.